שתף קטע נבחר

לקראת "יום הזעם": מתחם קבר יוסף הוצת

פלסטינים יידו הלילה בקבוקי תבערה למתחם הקבר בשכם, ונהדפו על ידי כוחות הביטחון הפלסטיניים. יוסי דגן: "להחזיר לאלתר את צה"ל לקבר יוסף". חמאס הכריז על "יום זעם", וקיים חשש מהפגנות סוערות אחרי תפילות יום השישי ביו"ש ובעזה. היום: דיון חירום במועצת הביטחון

 

 

אחרי יום שקט יחסית, החשש הוא מהמשך גל פיגועי הטרור כחלק מ"יום הזעם" שעליו הכריז חמאס - וכבר הלילה התרחש אירוע חמור. כמאה פלסטינים הציתו הלילה (יום ו') חלקים ממתחם קבר יוסף בשכם והתפרעו במקום. במהלך הפרת סדר הם יידו בקבוקי תבערה. הכוחות הפלסטיניים הדפו אותם, ירו באוויר והשתלטו על האש. מתאם פעולות הממשלה בשטחים וראש המנהל האזרחי שוחחו עם גורמים פלסטינים רלוונטיים שגינו את האירוע.

  

במועצה האזורית שומרון אמרו כי מהשלכת בקבוקי התבערה נשרף חיפוי עץ שבמתחם הקבר. יוסי דגן, ראש המועצה, אמר על כך: "הוצת אחד המקומות הקדושים לעם היהודי, נכס היסטורי לעולם כולו. זו ברבריות של הרשות הפלסטינת והעומד בראשה, מעשה נוסף המוכיח שלא ניתן לסמוך על 'הפרטנר' הזה. אני קורא לראש הממשלה להחזיר לאלתר את כוחות צה"ל לקבר יוסף, שכן ברור שאם לא כן - אין מי שישמור על נכס צאן הברזל הזה עבורנו".

אש במתחם קבר יוסף הלילה ()
אש במתחם קבר יוסף הלילה
 

הלילה דיווחו דיפלומטים כי לאור גל האלימות תערוך היום מועצת הביטחון פגישת חירום על המצב בירושלים והמתיחות בין ישראל לפלסטינים. הפגישה מתקיימת לבקשתה של ירדן, חברת המועצה. הדיפלומטים אמרו כי לא צפויה להתקבל החלטה בדיון, אך עשוי להיות ניסיון לפרסם הצהרה שקוראת לשני הצדדים לרסן את האלימות. "כל האופציות על השולחן", אמר אחד הדיפלומטים לרויטרס.

 

במערכת הביטחון נערכים לקראת "יום הזעם", שהוכרז על ידי חמאס כמו בכל אחד מימי שישי בחודש האחרון. גם שאר הפלגים הפלסטיניים מתכוונים לצאת היום להפגנות ולהתעמת עם כוחות צה"ל במוקדי החיכוך המוכרים ברמאללה, בית לחם, שכם וחברון. גם במזרח ירושלים הופצו קריאות לצאת ולהתעמת עם כוחות הביטחון אחרי תפילות הצהריים.

 

ברצועת עזה צפויות לצאת תהלוכות אחרי תפילות הצהריים מכמה מוקדים, אולם ישנן קריאות לצאת לתהלוכות אחרות גם בערב. האירועים הקשים בגבול הרצועה בסוף השבוע שעבר, שבמהלכם נהרגו שמונה פלסטינים ומאות התעמתו עם כוחות צה"ל בסמוך לגדר, מגבירים את המתיחות עוד יותר לקראת "יום הזעם".

חשש מתבערה ב"יום הזעם" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חשש מתבערה ב"יום הזעם"(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בחמאס נותנים רוח גבית לצעירים לצאת בתהלוכות, אולם לא ברור אם אנשי הארגון ייתנו למפגינים להגיע עד לקו הגדר אחרי מספר ההרוגים הגבוה בשבוע שעבר. למרות זאת צפויים הצועדים להגיע לכמה מוקדי חיכוך במקביל בצפון, מרכז ודרום הרצועה.

 

אמש אמר בראיון הממונה על היחסים הבינלאומיים של חמאס, אוסאמה חמדאן, כי חמאס תקח בחשבון כל פלסטיני שנעצר במסגרת מה שהגדיר כ"אינתפאדת ירושלים", כך שיהיה חלק מכל עסקה עתידית לחילופי אסירים עם ישראל. לדבריו, מי שנעצרו בעת ביצוע פיגועים נגד ישראל בעימות הנוכחי יילקחו בחשבון בעת עסקה עתידית. "בתי הכלא לא יינעלו בפני האסירים והם ישוחררו", אמר חמדאן. 

 

בצה"ל ממשיכים בכוננות ובהיערכות הגבוהה גם לתוך סוף השבוע, בדגש על תפילות יום השישי והפרות הסדר שצפויות לאחריהן. מאות לוחמי תגבור משני הגדודים שהצטרפו היום לאוגדת עזה, התפרסו בסמוך למוקדי החיכוך בגדר המערכת במרכז הרצועה מול מחנה הפליטים אל-בורייג' ובמוקד הצפוני ליד שכונת סג'עייה, מתוך הערכה שגם היום (ו') יימשכו ההפגנות צמודות הגדר.

תגבור של צה"ל בעוטף עזה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
תגבור של צה"ל בעוטף עזה(צילום: רועי עידן)

כוננות שיא בירושלים (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
כוננות שיא בירושלים(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

באוגדת איו"ש ימשיכו גדודי התגבור שנוספו לאוגדה המרחבית בפעילות עומק בתוך הכפרים והערים הפלסטיניות, בדגש על מעצרים ליליים של עשרות פעילי טרור עממי, שמיידים אבנים ומשליכים בקבוקי תבערה.

 

מדיניות צה"ל, שלפיה יש להכיל הפגנות ביהודה ושומרון ובגבול הרצועה תוך כדי הימנעות ככל הניתן מפגיעה בנפש בקרב המפגינים, הובילה אמנם לתמונות מביכות שבהן נראו בימים האחרונים מפגינים פלסטינים חוצים את גדר הגבול ברצועה - אך יחד עם זאת גם הוכיחה עצמה והובילה לירידה גם היום בכמות מוקדי הפרות הסדר בגדה וברמת חומרתן.

 

בסיום הערכת מצב שהתקיימה בראשות מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, הוחלט על הגבלת גיל המתפללים שיורשו להיכנס מחר לשטח הר הבית. גברים מגיל 40 ומעלה יורשו להיכנס לתפילה ונשים בכל גיל. משטרת ירושלים תפעל בכוחות מתוגברים ברחבי העיר, בדגש על עוטף ירושלים, סמטאות העיר העתיקה וצירי תנועת מתפללים לכותל המערבי והר הבית.


פורסם לראשונה 15/10/2015 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים