שתף קטע נבחר

"פוטנציאל לפגיעה בבורסה בשל המצב"

בשוק ההון המשקיעים עדיין תופסים את אירועי הטרור של הימים האחרונים כעוד הרעה נקודתית, אך להערכת אנליסטים, למצב הביטחוני יש פוטנציאל פגיעה משמעותי בצריכה הפרטית שעליה נשענת הצמיחה של המשק הישראלי. איך הבורסה עלולה להיות מושפעת ואיזה רכיב בתיק ההשקעות כדאי להגדיל כרגע?

האווירה הביטחונית המתוחה לא נותנת את אותותיה בשלב זה על הבורסה הישראלית, שם נראה כי עסקים כרגיל. התפיסה בקרב המשקיעים היא שגל הטרור הנוכחי הוא בגדר אירוע נקודתי. תפיסה זו ממשיכה למתן את מדד הפחד בבורסה ונראה כי כיוון המסחר בעולם משפיע יותר על המדדים המרכזיים בת"א. בדומה לבורסה הישראלית, כך מגיב גם המסחר בשקל ומגמת המסחר לא השתנתה בעקבות האירועים הביטחוניים.

 

לכתבות נוספות בנושא:

 

למרות הרגיעה הנוכחית בשוק ההון, אנליסטים מצביעים על פוטנציאל פגיעה שעלול להשפיע גם על הבורסה. אומנם טרם התפרסמו נתונים רשמיים, אבל כבר עכשיו אפשר לראות אינדיקציות המצביעות על פוטנציאל לפגיעה בצמיחה של המשק הישראלי בשל הירידה בצריכה הפרטית.

 

"כיום הצמיחה בישראל תלויה במידה רבה בצריכה הפרטית, התלות בצריכה היא גדולה בהשוואה לשנים קודמות בגלל שכיום הייצוא חלש יותר. באירועים הביטחוניים הנוכחיים יש פוטנציאל לגרירת המשק הישראלי לשיעורי צמיחה נמוכים וזה בוודאי ישפיע גם על הבורסה", מציין רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI, בשיחה עם ynet.

 

גם הבנקים יגיבו?

סימנים ראשונים של השפעה אפשר לראות כבר עכשיו בחברות בסקטור הצריכה הפרטית הנסחרות בבורסה. על פי גוזלן, כבר מתחילה לבוא לידי ביטוי איזושהי השפעה והמעגל הראשון שנפגע הן החברות בסקטור האופנה והתיירות. "החברות הגדולות בבורסה הישראלית הן אינן חברות צריכה לכן כרגע לא רואים השפעה גדולה אך אם תהיה הערכה חזקה לגבי צמיחה חלשה במשק בעקבות המצב הביטחוני, זה יגיע גם לסקטור הבנקים", מדגיש.

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
 

בדומה לתגובה הרגועה יחסית של הבורסה גם במסחר בשקל לא רואים השפעה של גל הטרור. איציק נוי, מנכ"ל קבוצת ההשקעות הבינלאומית Smart Capital, מציין לאחר כל אירוע טרור שהיה לאחרונה, השקל הגיב בפיחות נקודתי מול הדולר ומייד חזר להתחזק.

 

"הגדילו את רכיב המט"ח"

המסחר בצמד דולר-שקל לא מושפע מגל הטרור ומגמת המסחר בצמד המטבעות היום מושפעת בעיקר מהיחלשות הדולר בעולם והתנודתיות במסחר במטבעות צפויה להימשך.

 

"בימים של אירועים ביטחוניים שונים ניתן לראות קפיצה גדולה במחזורי המסחר בשקל ונגזריו, אשר מלמדים על הפאניקה הרגעית וחזרה לשגרה לאחר מכן. לאור זאת, ניתן להסיק כי האירועים הביטחוניים משפיעים באופן נקודתי על המסחר בשוק ההון - בעיקר על המסחר בשקל", מציין נוי.

 

לעומת זאת, החרפה במצב הביטחוני עלולה להחליש באופן משמעותי יותר את השקל, כך שהדולר צפוי להיות הרבה יותר חזק מול המטבע המקומי.

"רמת השקל הנוכחית מאפשרת לקנות הגנה זולה יחסית מפני החרפה במצב הביטחוני, כך שמבחינת סיכון-סיכוי ראוי לדעתנו להגדיל את רכיב המט"ח בתיק", מעריך גוזלן מ-IBI.


פורסם לראשונה 19/10/2015 23:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים