שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "הסרט הציוני 'באבא ג'ון' - מזימה נגד איראן"

  התקשורת באיראן תוקפת את המועמד הישראלי לאוסקר - הסרט "באבא ג'ון". בעיתונות המקומית מאשימים שמדובר בתחבולה ציונית לפגוע במסורת הפרסית, וקוראים לחסום אתרים פיראטים שיאפשרו הורדה של הסרט. "כך נוכל להנחית אגרוף עצמתי על הפה של הציונים ובימאי הסרט"

  שני סרטים דוברי פרסית נמנים על רשימת 81 המתמודדים במירוץ על פרס האוסקר הזר. האחד הוא "מוחמד: שליח האלוהים" שייצג את איראן - אפוס רחב יריעה על חייו ופועלו של הנביא מוחמד, השני באופן מפתיע מגיע מישראל - הצ'ילבה של משטר האייתולות בזירה הבינלאומית. זהו כמובן זוכה פרס אופיר "באבא ג'ון", סרטו הארוך הראשון של הבמאי יובל דלשד המתרכז במשפחת עולים ממוצא פרסי. 

   

   

  לכאורה, אמורה השפה הפרסית להיות אלמנט מחבר ומפשר, לפחות מבחינה תרבותית, בין שתי המדינות. אולם בטהרן יש מי שחושד כי "באבא ג'ון" הוא בעצם סרט תעמולה של הציונים, אשר מבקש לנתק את היהודים יוצאי איראן מהמורשת שלהם, ולשטוף את מוחם. כך קובע למשל מילאד ג'לאלזדה ממועדון העיתונאים הצעירים של איראן, שהתייחס לסרטו של דלשד במאמר נוקב שכותרותו "התבשיל החדש של 'השף הכובש' עם תבליני שפה".

   

  "כל מה שיעשו הישראלים, בוודאי אין בו כוונה טובה עבורנו", פותח העיתונאי במאמרו, ומבקש לחשוף את המזימה הציונית הסודית מאחורי "באבא ג'ון" - סרט שהוא כמובן לא צפה בו: "הסרט הישראלי הראשון בשפה הפרסית, ייצא לאור בתוך גבולות של המשטר שכובש את ירושלים, והם מנסים להסתיר את המזימה שלהם. אפילו אם נשים בצד את ההנחה הזאת שכל צעד של הציונים מלווה בכוונות זדוניות נגדנו, עדיין ישנן נקודות חשודות רבות".

   

  אשר אברהמי ונביד נגהבאן ב"באבא ג'ון" (צילום: יוראי ליברמן) (צילום: יוראי ליברמן)
  אשר אברהמי ונביד נגהבאן ב"באבא ג'ון"(צילום: יוראי ליברמן)
   

  אחרי שהוא מתאר את תמצית עלילת "באבא ג'ון", המספר את סיפורו של נער בשם מוטי שבא עם משפחתו "לאדמות הכבושות", ויוצא במרד נגד המסורת של משפחתו, הכותב תוהה: "צריך לשאול מי הם האנשים שאמורים לראות את הסרט הזה? האם האיראנים או כל דוברי הפרסית שחיים ברחבי בעולם אמורים לראות את הסרט הזה?  אם כן, מה המסר שאמורים לקבל מצפייה ב'באבא ג'ון'? תתקוממו נגד מסורות אבותיכם? מסורות אבותיכם לא כל כך חשובות? וואו".

   

  על פי התיאוריה של ג'לאלזדה - המסתמכת לטענתו על כך ש"הציונים תקפו בעבר פעמים רבות את יסודות התרבות האיראנית" - מדובר בניסיון של שטיפת מוח לאזרחי ישראל יוצאי איראן. "יכול להיות שרוב היהודים האיראנים שנדחפו על ידי הציונים לעלות לאדמות הכבושות ועכשיו גרים באזור ההוא, עדיין מתגעגעים למולדת האמיתית שלהם, והעניין הזה יכול להיות מסוכן בשביל אנשי הממשל הכובש. לכן על האליטה הכובשת הציונית לנקוט בצעדים להכנת יצירות - כדי להרחיק עד כמה שאפשר את הקבוצה הזו של העולים משורשי מסורות אבותיהם וממולדתם האמיתית".

    

  נביד נגאהבן ואשר אברהמי עם משה אדרי, ממפיקי "באבא ג'ון" (צילום: רפי דלויה) (צילום: רפי דלויה)
  נביד נגאהבן ואשר אברהמי עם משה אדרי, ממפיקי "באבא ג'ון"(צילום: רפי דלויה)

  כדי לתמוך בתיאוריה המופרכת שלו, ג'לאלזדה מגייס לצורך הדיון את השד העדתי שלנו הישראלים. "דוגמאות של פרויקטים כאלה הוסברו בקשר ליהודי אירופה ואמריקה שהגיעו לשם. ברור שמדינה עם משטר שהוא אגואיסטי, שאזרחיה נטולי גרעין של אהבת מולדת, נדרשת להרחיק אותם ממקורותיהם - זאת כדי לאחד את האוכלוסיה. אנשי הממשל של המשטר הכובש הציוני חייבים לנקוט בצעדים כדי שהבדלי הצבע והשוני בין העדות במדינה יטושטשו". הכותב ממשיך ומספר על כך שבאמצעות סרטים כמו "באבא ג'ון" מנסה החברה הישראלית לצמצם את הפער התרבותי בין אשכנזים לספרדים.

   

  "מצד אחד הם רוצים לשלול מדוברי הפרסית בכל העולם (במיוחד האיראנים) את הזהות העתיקה שלהם, ומצד שני לקטוע את הנגישות של אלה שיש להם קשרים עם התרבות הזו בין גבולות המדינה הכבושה", הוא מסביר, "בגלל זה אנו רואים שבדרך כלל כל מה שהם עושים נגדנו איכשהו קשור לנושאי היסטוריה והמורשת העתיקה שלנו. נזכור את דברי בנימין נתניהו אחרי נאומו באו"ם. נתניהו, שנחשב על ידי שר החוץ שלנו למנהיג הכי שנוא בעולם, אמר בראיון ל-BBC: 'אני עדיין סטודנט בהיסטוריה של איראן'. רק המשפט הזה מראה מה הם זוממים".

   

  לצד מאמר "מנומק" זה, מופיעים בתקשורת האיראנית אזהרות וטענות רבות נגד "באבא ג'ון", שמכוונת בעיקר נגד השחקן האמריקני שמככב בו - נביד נגאהבן, המוכר כטרוריסט אבו-נאזיר בסדרה "הומלנד", והמגלם בסרט את אב המשפחה יצחק, בעל לול תרנגולי הודו במושב בדרום הארץ. נגאהבן בן ה-47, איראני שהצליח להשתלב בהוליווד אחרי שנמלט ממולדתו כשהיה בן 20, מואשם בהיותו אנטי-איראני ואנטי-מוסלמי.

   

  נביד נגאהבן, כוכב "באבא ג'ון". השטן הגדול? (צילום: יוראי ליברמן) (צילום: יוראי ליברמן)
  נביד נגאהבן, כוכב "באבא ג'ון". השטן הגדול?(צילום: יוראי ליברמן)
   

  גם השחקן האמריקני הוותיק יליד איראן דיוויד דיאאן סופג לא מעט ביקורות על השתתפותו בסרט (בדמות אחיו של יצחק, דאריוש), ומואשם גם הוא באנטי-איראניות. יש גם מי שדואג לפקפק בכוונותיו של הבמאי דלשד, שכתב את התסריט המבוסס על זיכרונות הילדות שלו במושב זרחיה שבדרום הארץ, שם גם צולם הסרט. ברשת התקשורת אנטחאב דאגו לציין למשל שמושב זרחיה הוקם ב-1955 על חורבת הכפר הפלסטיני אל-ג'לדיה.

   

  יובל דלשד. גדל בזרחיה על חורבות כפר פלסטיני (צילום: יוראי ליברמן) (צילום: יוראי ליברמן)
  יובל דלשד. גדל בזרחיה על חורבות כפר פלסטיני(צילום: יוראי ליברמן)

   

  בינתיים, מוסדות התרבות המדינה האיראניים שומרים על שקט ומתעלמים בשלב זה מהדרמה המשפחתית הקטנה של דלשד. כרגע "באבא ג'ון" לא מעורר בשלטונות טהרן הדים כפי שעורר "ארגו" עם זכייתו באוסקר ב-2013. אז מחמוד אחמדינג'אד ואנשיו האשימו את סרטו של בן אפלק בסילוף העובדות בנוגע למקרה הצלתם של עובדי השגרירות האמריקנית במהלך מהפכת חומייני. שנה לאחר מכן אף החרימה איראן את טקס האוסקר.

   

  בן אפלק ובריאן קרנסטון ב"ארגו". האיראנים נכוו באוסקר ()
  בן אפלק ובריאן קרנסטון ב"ארגו". האיראנים נכוו באוסקר

  ובכן, "באבא ג'ון" עדיין לא נמנה על חמשת המועמדים הסופיים לאוסקר, והדרך אל הטקס הנוצץ שיתקיים ב-28 בפברואר, עוד ארוכה. על כן, ספק אם השלטונות באיראן מתכוונים להחרים את האקדמיה האמריקנית פעם נוספת. עם זאת, יש במדינה מי שמזהיר את התושבים בל יתפתו בכלל לצפות בסרט הישראלי, למרות היותו דובר פרסית.

   

  בתי הקולנוע באיראן כנראה לא יפיצו את הסרט, אבל בימינו תמיד קיימת האפשרות שגולשים מקומיים יורידו את הסרט באמצעים פיראטיים באינטרנט. באתר הקולנוע קינגפדיה פונים לקהל ומבקשים לפעול נגד התופעה: "​אתם מתבקשים ליטול חלק במאמץ למנוע את הצפייה בסרט הציוני והאנטי-איראני הזה בקרב הצעירים והמשפחות. אם תבחינו בסרט הזה בכל אתר אינטרנט, יש לדווח על כך לרשויות המשפטיות ​על מנת שהאתר יחסם. כך נוכל להנחית אגרוף עוצמתי על הפה של הציונים ובמאי הסרט".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוראי ליברמן
  נביד נגאהבן ודיוויד דיאאן ב"באבא ג'ון"
  צילום: יוראי ליברמן
  לאתר ההטבות
  מומלצים