שתף קטע נבחר

מהפך בקנדה: ידיד ישראל הובס בבחירות

לאחר תשע שנים בשלטון - רה"מ השמרן סטיבן הרפר, ידיד ישראל, הפסיד בבחירות. במקומו נבחר ג'סטין טרודו, ראש המפלגה הליברלית ובנו של ראש הממשלה לשעבר שנחשב ל"אבי קנדה המודרנית". הרפר הודיע על פרישה מתפקיד יו"ר השמרנים ובירך את יריבו הצעיר. טרודו: "ניצחנו פחד עם תקווה"

המנצח הגדול: ג'סטין טרודו ורעייתו סופי גרגואר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המנצח הגדול: ג'סטין טרודו ורעייתו סופי גרגואר(צילום: רויטרס)

 

מהפך: מספירת הקולות בבחירות בקנדה עולה שהמפלגה הליברלית בראשות ג'סטין טרודו ניצחה בבחירות. בכך הודח ראש הממשלה לשעבר, השמרן סטיבן הרפר - ידיד ישראל - שכיהן תשע שנים בתפקיד. הרפר לא המתין יותר מדי זמן, לקח אחריות על הפסדו והודיע על פרישה מתפקידו כיו"ר המפלגה השמרנית. בנוסף גם בירך את טרודו על ניצחונו.

 

עוד חדשות מעניינות בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

"היום קנדה הפכה למדינה שהייתה בעבר", אמר טרודו בנאום ניצחונו והוסיף שפוליטיקה חיובית הובילה לניצחונו. "ניצחנו פחד עם תקווה", אמר ראש הממשלה הנבחר שיעמוד בראש ממשלת רוב. "ניצחנו את הציניות עם עבודה קשה. ניצחנו פוליטיקה שלילית ומפלגת עם חזון חיובי שמאחד את הקנדים. מעבר לכול הבסנו את הרעיון שהקנדים צריכים להסתפק במועט". 

 

 

"סטיבן הרפר שירת את המדינה הזו במשך עשור וכמו כל אדם שהקדיש את חייו למען המדינה הזו, אנחנו מודים לו על שירותו", אמר טרודי. "קנדים מכל רחבי המדינה הגדולה הזו שלחו הלילה מסר ברור: הגיע הזמן לשינוי במדינה הזו, חבריי, שינוי אמיתי. הקנדים אמרו את דברם, אתם רוצים ממשלה עם חזון ועם סדר יום למדינה הזו שהוא חיובי, שאפתני ומלא תקווה. ובכן חבריי, אני מבטיח לכם הלילה שאני אוביל את הממשלה. אני אהפוך את החזון הזה למציאות, אני אהיה ראש הממשלה הזה".

 

הרפר נשא דברים בפני תומכיו ואמר כי "הקנדים בחרו ממשלה ליברלית, תוצאה שאנחנו מקבלים ללא היסוס. שוחחתי עם מר טרודו ומסרתי לו את ברכותיי, את ברכות כולנו על הקמפיין המוצלח שלו, והבטחתי לו את שיתוף הפעולה המלא מצדי בתהליך מעבר השלטון בימים הקרובים".

הודה בהפסדו. ראש ממשלת קנדה היוצא סטיבן הרפר (צילום: AP) (צילום: AP)
הודה בהפסדו. ראש ממשלת קנדה היוצא סטיבן הרפר(צילום: AP)

ידידים קרובים. הרפר וראש הממשלה נתניהו (צילום: "הארץ") (צילום:
ידידים קרובים. הרפר וראש הממשלה נתניהו(צילום: "הארץ")
טרודו, המכונה "החתיך", במסע הבחירות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טרודו, המכונה "החתיך", במסע הבחירות(צילום: רויטרס)

הליברלים ניצחו או הובילו ב-185 מחוזות, וטרודו רשם ניצחון במחוז מונטריאול. המפלגה הליברלית הייתה זקוקה לניצחון ב-170 מחוזות כדי להרכיב ממשלת רוב, ועל פי התוצאות הראשוניות היא השיגה את המטרה. השמרנים של הרפר הגיעו למקום השני עם 97 מחוזות ואחריהם "הדמוקרטים החדשים" עם 28 מחוזות ו"הגוש הקוויבקי" הבדלני עם תשעה. ניצחונם של הליברלים מרשים עוד יותר לאור העובדה שלפני הבחירות היו ממוקמים במקום השלישי בלבד.

 

המורה לשעבר נבחר רק לפני שנתיים להנהגת מפלגתו

טרודו, בן 43 ובנו של ראש הממשלה לשעבר פייר טרודו שנחשב ל"אבי קנדה המודרנית", נבחר רק שנתיים לאחר שקיבל את מושכות המפלגה הליברלית. הוא חתם את מסע הבחירות שלו בביקור בקלגארי, העיר הגדולה ביותר בפרובינציית אלברטה. הוא אמר ש"הליברלים לא מציעים רק שינוי בממשלה, אלא ממשלה טובה יותר". מנהיג הליברלים מקווה לשחזר את ה"טרודומניה" משנת 1968 שהחליפה את סגנון הניהול המסורבל של המשטר הישן בחזון האופטימי של אביו.

 

טרודו, מורה לשעבר, מכהן בפרלמנט מאז 2008. עם ניצחונו בבחירות הוא הופך לראש הממשלה השני הצעיר ביותר בתולדות קנדה. במהלך קמפיין הבחירות ספג מיריביו הפוליטיים ביקורת על כך שהוא מתמקד יותר בסגנון מאשר בתוכן ושאינו אינטלקטואל מספיק להתמודד עם תפקיד כמו ראש ממשלה. השמרנים של הרפר, למשל, טענו שטרודו עם מראהו הצעיר "פשוט לא מוכן" להיות ראש ממשלה.

 

הפגנה נגד ראש הממשלה הרפר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנה נגד ראש הממשלה הרפר(צילום: רויטרס)

אלא שהבטחתו של טרודו לנהל תקציב גירעוני ולהגדיל את הוצאות הממשלה כדי לעורר את הכלכלה לצד המסרים החיוביים שלו הובילו למהפך הגדול. מנהיג הליברלים הופיע בטלוויזיה לעתים קרובות במהלך הקמפיין ומשך לעצרות הבחירות שלו קהל רב של אנשים, ועורר השוואות לשושלת קנדי המפורסמת מארצות הברית ולשתי מערכות הבחירות המוצלחות של ברק אובמה.

 

במהלך קמפיין הבחירות הזהיר הרפר בן ה-56 שהקנדים ישלמו יותר מסים תחת ממשלה ליברלית, ושממשלה זו תשיב את המדינה למצב של גירעון תקציבי. "כל קול שהולך למועמד שמרן הוא קול להגנת הכלכלה שלנו נגד הגירעונות והמסים הליברליים", אמר הרפר.

 

במהלך מערכת הבחירות ידעה קנדה שיא של מהגרים שברחו מהמלחמה בסוריה, פסיקת בית משפט שהטילה איסור על כיסוי ראש במקומות ציבוריים ומיתון כלכלי - משברים שנתנו לאזרחים הקנדים הזדמנות לבחון את תגובות המפלגות בזמן אמת. לעתים ירדו הקרבות הפוליטיים לפסים אישיים. כרזות בחירות של השמרנים, למשל, טענו שטרודו עם מראהו הצעיר "פשוט לא מוכן" להיות ראש ממשלה.

 

יחד עם זאת, כמה שערוריות גדולות הסעירו את המדינה הצפון אמריקנית במהלך הקמפיין. אחת מהן הייתה כשראש לשכתו לשעבר של הרפר העיד נגד סנאטור שהואשם במתן שוחד, הפרת אמונים ומרמה. במקרה אחר היה מעורב אחד מראשי הקמפיין של "המפלגה הליברלית", שהתפטר ביום רביעי האחרון לאחר שמייל שהודלף חשף שהוא קידם את האינטרסים של יצרן קו צינורות במהלך קמפיין הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טרודו נגד הרפר
צילום: רויטרס
מומלצים