שתף קטע נבחר

סוכלה חוליה צבאית בחסות איראנית בעזה

במהלך גל הטרור נרשמו עימותים רבים על גדר גבול הרצועה ולראשונה מאז מבצע צוק איתן, כוח של צה"ל והימ"מ פגע בחוליית טרור שביצעה ירי צלפים לעבר הכוחות בשבוע האחרון כשהם מסתתרים מאחורי ההפגנות האלימות. מקורות בעזה: ההרוג - מפקד ארגון שיעי בתמיכה איראנית

 

צעיר פלסטיני במהלך עימותים על גבול עזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צעיר פלסטיני במהלך עימותים על גבול עזה(צילום: רויטרס)

כוח של צה"ל ושל יחידת הימ"מ של משמר הגבול והמשטרה בשיתוף השב"כ פגע היום (ג') בחולייה שביצעה ירי צלפים לעבר כוחות צה"ל סמוך לגדר המערכת בעזה בשבוע האחרון. גם היום נרשמו עימותים על גדר הגבול והפלסטינים דיווחו על צעיר פלסטיני הרוג ושלושה פצועים נוספים סמוך למחנה אל-בורייג' בצפון מזרח הרצועה. מקורות בעזה טוענים כי החוליה שייכת לארגון צבאי שיעי שמקבל חסות מאיראן.

 

במערכת הביטחון מסרבים להתייחס לשיוך הארגוני של החוליה, אך מזכירים שהג'יהאד הפלסטיני וגם חמאס פועלים לריסון המצב בשטח. מצה"ל נמסר כי החוליה עשתה זאת תחת מסווה של ההפגנות שנערכו בתקופה האחרונה שכללו הבערת צמיגים ויידוי בקבוקי תבערה. כוחות הביטחון זיהו את החולייה סמוך לגדר בעת שהתכוננה לבצע ירי לעבר הכוחות. הכוח פתח באש וזוהתה פגיעה. אין נפגעים ולא נגרם נזק לכוחותינו.

 

בחמאס מסרבים להתייחס לטענות בישראל כי מדובר בירי על חוליית צלפים שהתמקמה בחסות העימותים שהתקיימו מזרחית לאל-בורייג' בצפון הרצועה. עם זאת, על פי מקורות בעזה ההרוג הוא מפקד אזורי של הזרוע הצבאית של ארגון "אל-סאברין", ארגון שיעי שהוקם ברצועת עזה בתמיכה איראנית.

 

מדובר באחת התקריות המשמעותיות שהיו בגבול ברצועה מאז מבצע צוק איתן בכל הקשור לתקיפה ישראלית של מטרה עזתית. במערכת הביטחון לא מציינים אם החולייה הפלסטינית, שמנתה בין שניים לארבעה פעילים, שייכת לחמאס, וגם ברצועת עזה נמנעו מהלרחיב בנושא.

 

לפי הערכות בישראל, החולייה ניצלה את הימצאותם של כוחות ישראלים רבים בקרבת הגדר בשבוע האחרון כדי לירות לפחות פעמיים אש צלפים מדוייקת: לעבר טנדר לא מאויש של עובדי משרד הביטחון שהגיעו לתקן את הפרצות שיצרו המפגינים בגדר וכן לעבר הג'יפ ממוגן הירי של מפקד בכיר באוגדת עזה.

הפגנות בעזה מאז החל גל הטרור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנות בעזה מאז החל גל הטרור(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ארגון "אל-סאברין" (הסבלניים) הינו ארגון שיעי שידוע כי הוא נוסד ברצועת עזה לפני שנתיים לערך. מטרת הארגון היא להפיץ את השיעה ולהגדיל את מספר השיעים ברצועת עזה כדי לספק בסיס שיעי לאיראן שתומכת ומממנת אותו. לארגון יש זרוע צבאית וזרוע אזרחית.

 

כמו כן יש לו זיקה מסוימת לחיזבאללה וניתן לראות זאת בסמל שלו שדומה מאוד לסמל הארגון השיעי הלבנוני. ייתכן כי אנשי הארגון השתתפו בצורה מוגבלת מאוד במהלך מבצע צוק איתן, אולם רוב הפעילות של הארגון היא אזרחית והוא פועל להעמקת האחיזה שלו ברצועת עזה למורת רוחו של חמאס ולמורת רוחם של הסלפים (שניהם סונים - א"ל). נראה כי חמאס מאפשר לארגון להתקיים בעזה, אולם דואג שפעילותו תישמר על אש נמוכה ובשליטה. פעילות של חולייה צבאית של הארגון נגד ישראל בזמן רגיעה הינו צעד חריג וחסר תקדים ולכן מדובר בתקרית משמעותית שמאותתת על כוונה מסויימת גם אם הסתיימה ללא נפגעים בצד הישראלי.

 

מותם של שבעה מפגינים בסוף השבוע שעבר מאש צה"ל הוביל לירי בודד של רקטות קצרות טווח מהרצועה, אך כעת לא ידוע כיצד יגיבו עזה לפעולה הקרקעית של הימ"מ.

 

ברצועה הסתפקו בדיווח שלפיו פלסטיני נהרג בהפרת הסדר שבאזורה נערכה החולייה הפלסטינית לירות שוב. החולייה הייתה תחת מעקב שב"כ, דבר המלמד כי פעלה באופן מאורגן ומוכוון משימה לפגע בישראלים בחסות הפרת הסדר היומית ליד מחנה הפליטים אל בורייג'.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום באוגדת עזה ואמר: "אני מתרשם שהמצב כאן בשליטה. בכל הגזרות הללו אנחנו מנהלים את המדיניות להרגעת השטח בפעולה נגד המפגעים ונגד כוחות הטרור בצורה אחראית ומדודה ועם הרבה כוח כשצריך", אמר נתניהו.

 

אלא שבמקביל, אחר הצהריים הורה צה"ל לחקלאים בעוטף עזה לא להתקרב לשדות במרחק של עד קילומט מגבול הרצועה. זאת בעקבות התראה על ירי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התפרעויות על גבול עזה
צילום: רויטרס
מומלצים