שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: ערבי-ישראלי עבר עם מצנח לסוריה

כוחות גדולים הוקפצו אתמול לרמת הגולן לאחר שתצפית זיהתה צנחן רחיפה שנחת בשטח הסורי באזור המזוהה עם פלג קיצוני של פורשי אל-קאעידה. חקירת שב"כ במהלך הלילה העלתה שמדובר בצעיר בן 23 מג'לג'וליה שחצה כדי להצטרף לאחד מארגוני המורדים. דובר צה"ל: "זה מהלך מתוכנן"

כוחות צבא גדולים הוקפצו בגלל ערבי-ישראלי שעבר אתמול (שבת) עם מצנח רחיפה לסוריה כדי להצטרף לאחד מארגוני הטרור: הכוחות הוקפצו לאזור רמת הגולן לאחר שתצפית צה"לית זיהתה את הצנחן, והבוקר התברר כי מדובר בצעיר בן 23 מג'לג'וליה.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, הודיע הבוקר שהחלה פעילות מודיעינית בשיתוף שב"כ במטרה לאתר את הצעיר. "אנו לא יודעים אם חיכו לו בצד השני אבל אנו מעריכים שהוא עשה זאת בתכנון", אמר אלמוז. "במהלך הלילה נעשו פעולות ושב"כ מוביל את החקירה. אם הפרשה תתברר כנכונה נחליט כיצד לפעול, אבל בגזרה הצבאית המצב לקראת סיום". אלמוז לא היה יכול לומר לאיזה ארגון הצטרף הצעיר וציין שלא היה ניסיון לעצור אותו בזמן המעוף שלו: "לא ראינו מהיכן הוא המריא, אך אתר הגלישה הוא בדרך כלל ממבוא חמה".

 

האיפול הכבד שהוטל על האירוע ופרסומים בכלי תקשורת סוריים ולבנוניים גרמו לגל שמועות שהציף בשעות הלילה והבוקר את המדינה. בקבוצות ווטסאפ שונות וברשתות החברתיות פורסמו שבבי מידע שאף כללו שמות של נעדרים לכאורה בטענה שנחטפו על ידי דאעש.  

 

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר התייחס בנימין נתניהו לאזרח שעבר את הגבול: "אנחנו נלחמים בדעאש ובג'בהת א-נוסרה כל הזמן. אנחו נפעל לשלול לו את האזרחות. מי שמצטרף לשורות האויב לא יהיה אזרח ישראלי".

 

 

כוחות גדולים סרקו אתמול ברמת הגולן (צילום: אפי שריר  "ידיעות אחרונות" ) (צילום: אפי שריר
כוחות גדולים סרקו אתמול ברמת הגולן(צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות" )

 (צילום: אפי שריר  "ידיעות אחרונות" ) (צילום: אפי שריר
(צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות" )

 

אתמול בשעות הצהריים זיהתה תצפית של צה"ל מצנח ממונע חוצה את הגבול ליד משולש הגבולות בדרום הרמה. הצנחן נחת קרוב יחסית לגדר. כוחות גדולים של צה"ל מאוגדת הגולן הוקפצו לאזור והחלו בסריקות נרחבות, על הקרקע ובאוויר, בסיוע מסוקים ומל"טים. הסריקות נמשכו גם בשעות החשיכה וכללו ירי של פצצות תאורה. תנועה צבאית ערה הורגשה ליד היישובים הישראליים הסמוכים לגבול, והחיפושים נמשכו גם בטרם דווח על נעדר ישראלי שדאה בשמי הרמה.

 

בצה"ל התייחסו לאירוע כאל התרחיש הגרוע מכול, כלומר נפילה בשבי או הרג של ישראלי בידי המורדים בדרום הרמה. בדרום רמת הגולן שולטים הקיצוניים שבארגונים, בהם ג'בהת א-נוסרא מבית אל-קאעידה ושוהדא אל-ירמוכ. לגבי שני הארגונים היו השנה התרעות מודיעיניות שלפיהן ינסו פעיליהם לבצע פיגוע קרקעי גדול מול ישוב ישראלי או כוח ישראלי בדרום הגולן.


 (צילום: אפי שריר  "ידיעות אחרונות" ) (צילום: אפי שריר
(צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות" )

אזור מבוא חמה הוא אתר ידוע של מצנחי רחיפה. בעקבות האירוע קיבלו התושבים הודעה מרכזי הביטחון ביישובים שלפיה "עקב פעילות צבאית מעבר לגבול ניכרת תכונה של כלי רכב צבאיים ומסוקים בסמוך לגבול בדרום הגולן. אין הנחיות מיוחדות ליישובים. אנו בקשר עם גורמי הצבא ובמידת הצורך נעדכן".

הפעילות נעשתה ליד היישובים חיספין ורמת מגשימים.

 

פעילי אופוזיציה בסוריה דיווחו בחשבונות טוויטר על טיסות של חיל האוויר באזור הגבול בדרום סוריה וגם על פצצות תאורה. בדפי הפייסבוק של האופוזיציה ציטטו את חטיבת חללי אל-ירמוכ שהכחישו שהם שבו ישראלי אחרי שכלי הטיס שלו התרסק בשטחם.

 

האירוע והפעילות של הצבא ניצפו היטב מצדו הישראלי של הגבול ואף גרמו ללחץ בחלק מהיישובים, עד שהובהר על ידי המועצה האזורית כי מדובר באירוע בצדו הסורי של הגבול. "החל משעות אחר הצהריים התחלנו להבחין בפעילות ביטחונית חריגה", סיפר דן היימן ממושב חיספין. "מסוקים צבאיים עברו בגובה נמוך מעל הבית ומטוסי קרב הטילו נורים וטסו הלוך ושוב", סיפר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר  "ידיעות אחרונות"
כוחות בסריקות אתמול
צילום: אפי שריר "ידיעות אחרונות"
מומלצים