שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סרטים בערבה: חגיגה איסלנדית בנגב הלוהט

  על אף שבמולדתם הקפואה צוברת המחאה האנטי-ישראלית תאוצה, הבמאים האיסלנדים גרימור האקונרסון ודאגור קארי יגיעו להפשיר בנגב כאורחי פסטיבל סרטים בערבה. הדרמות שיצרו "איילים" ו"לב רחב" יוקרנו על מסך גדול תחת כיפת השמיים באמצע המדבר. ומה עוד בתוכנית?

  איסלנד ניצבת בחוד החנית של החרמת מוצרים ישראלים - עליה הצהירה מועצת עיר הבירה ריקאוויק בחודש שעבר. גם מבחינה תרבותית יש למדינה הארקטית היסטוריה לא פשוטה עם ישראל, ויש מי שזוכר כי בשנות השמונים נמנעו חברי השוגרקיובס (להקת האם של ביורק) מלהופיע כאן כמחאה על המצב הפוליטי בארץ. למרות כל זאת, בחודש הבא יגיעו אל פסטיבל הסרטים בערבה שני במאים איסלנדים בולטים, גרימור האקונרסון ודאגור קארי.

   

  מהאוקיינוס הארקטי למדבר הישראלי. גרימור האקונרסון ()
  מהאוקיינוס הארקטי למדבר הישראלי. גרימור האקונרסון

  השניים יעזבו את מולדתם הקפואה כדי להתארח במושב צוקים שבשמורת עשוש בערבה, שם יוקרנו על מסך תחת כיפת השמיים סרטיהם העגמומיים אך מלאי האנושיות - משב רוח קריר באמצע המדבר. דאגור קארי פטורסון בן ה-41 (ידוע יותר בשמו המקוצר דאגור קארי) יציג בפסטיבל את סרטו האחרון "לב רחב", זוכה פסטיבל טרייבקה הניו יורקי השנה.

   

  הדרמה הרגישה מלווה את פוסי, איש קטן גדול, ילד מבוגר בשנות ה-40 לחייו. הוא ביישן ומופנם, וגם די בודד. את ימיו הוא מעביר בשדה התעופה, מקום עבודתו ובבית אמו, שם הוא גר ומשחזר קרבות היסטוריים על גבי שולחן משחקים רחב. פוסי בגילומו של השחקן גונאר יונסון הוא עצום ממדים, אך רך לבב - מה שלא מועיל כשהוא נדרש להתמודד עם הצקות במקום העבודה. כשהענק העדין פוגש בבתם הצעירה של השכנים החדשים, הוא מסתבך עם המשטרה על לא עוול בכפו. זהו סרט רגיש על תמימות בעולם המבוגרים, שמסרבים לקבל את האחר - ממש כמו הילדים.  

   

  הטריילר של "לב רחב"

  הטריילר של "לב רחב"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  יונסון נמנה גם על צוות השחקנים של הסרט "איילים", שביים האקונרסון בן ה-38, ואשר ייצג את איסלנד במירוץ לאוסקר הזר. רבים צופים כי יכלל בין חמשת המועמדים הסופיים, ועל פי הצלחתו בפסטיבל קאן (זכה במסגרת מבט מסוים) וגם אצלנו בפסטיבל חיפה האחרון, הצלחתו הבינלאומית מבוססת.

   

  הדרמה המשפחתית מגוללת את סיפורם של שני אחים מזקינים (סיגורדור סיגוריונסון ותאודור יוליוסון) הגרים זה לצד זה בקהילה כפרית מבודדת, אך ביניהם שורר נתק מוחלט במשך ארבעה עשורים. כשמגפה פוקדת את עדרי הצאן שלהם, הם נאלצים להתגבר על חילוקי הדעות ומשתפים פעולה. 

   

  הטריילר של "איילים"

  הטריילר של "איילים"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   ביקורם של האקונרסון וקארי עומד במרכז התוכנית העשירה של הפסטיבל הצעיר והצנוע שמתפתח באופן מעורר הערכה. הוא נותן במה לקולנוע האיסלנדי, שכמו האירוע שלשמו התכנסנו, הוא צנוע ודי צעיר ומתפתח באופן מעורר השתאות. עם זאת, הבולט מבין אורחי הפסטיבל הלא מעטים הוא הבמאי הצרפתי הנודע ארנו דפלשאן בן ה-55 ("סיפור חג", "ג'ימי פיקארד"), שיציג את סרטו החדש "זכרונות נעורים", המלווה אנתרופולוג צרפתי (מת'יה אמלריק), שעומד לשוב הביתה ממחקר בטג'יקיסטן ויוצא לחקר עצמי בזכרונות ילדותו ונעוריו.

   

  הבמאי הצרפתי פיליפ גארל לא יציג את סרטו החדש "בצלן של נשים", אך השחקנית קלוטילד קורו תייצג אותו ואת הדרמה שבמרכזה סיפור פשוט על אהבה ובגידה בין שני יוצרי קולנוע.

   

  הטריילר של "יום מושלם". סרט הפתיחה

  הטריילר של "יום מושלם". סרט הפתיחה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  את הפסטיבל יפתח ב-18 בנובמבר הסרט "יום מושלם" של הבמאי הספרדי פרננדו לאון דה אראנואה שיצא לצלם באיזור הבלקן את פעילותם של ארגוני הסיוע של האו"ם במהלך המלחמה באיזור. טים רובינס, בניסיו דל טורו, אולגה קורילנקו ומלני תיירי מככבים במה שנראה על פניו כדרמת מלחמה קשה, אך למעשה היא קומדיה פרועה. ההקרנה תתקיים בנוכחות השחקן הבוסני פדיה שטוקן שמגלם את המדריך המקומי של הצוות המנסה לחלץ גופה שהושלכה לבאר כדי לזהם את מימיו. הומור שחור, אין ספק.

   

  השחקן הבוסני פדיה שטוקן ב"יום מושלם". יתארח בפסטיבל ()
  השחקן הבוסני פדיה שטוקן ב"יום מושלם". יתארח בפסטיבל

  מלחמת הבלקן שבה ועולה גם בסרט "שמש גבוהה" של דליבור מטאניץ' - נציג קרואטיה לאוסקר הזר, בו מוצגים שלושה סיפורי אהבה משלוש תקופות שונות ועם תוצאות דומות, מכמירות לב. השחקנים טטיטאנה לאזוביץ' וגוראן מרקוביץ' מגלמים את הנאהבים דמויי רומאו ויוליה בכל אחד מהסיפורים. לאזוביץ' אף תגיע להקרנה בערבה.

   

  הטריילר של "שמש גבוהה"

  הטריילר של "שמש גבוהה"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מדרום אמריקה - יעד פופולארי במפת הפסטיבלים הבינלאומית - יגיעו שני סרטים מדוברים: "שם בדוי: מריה" של הבמאי הקולומביאני חוסה לואיס רוחלס (שיכבד את ההקרנה בנוכחותו) ומספר את סיפורה של נערה בת 13 המגויסת לשורות המורדים ומשמשת כשמרטפית לתינוק שנולד למפקדה בעוד היא נושאת ברחמה עובר משלה; "האמא השניה" מברזיל הוא סאטירה חברתית מבית היוצר של הבמאית אנה מוילרט (גם היא תגיע לערבה כאורחת הפסטיבל) ובמרכזה אם שעזבה את משפחתה כדי להתפרנס בבית משפחה אמידה בסאו פאולו. כשבתה מגיע העירה אחרי עשור של נתק, דברים מסתבכים.

   

  פסטיבל סרטים בערבה יתקיים זו השנה הרביעית בין התאריכים 18 ו-21 בנובמבר. בסופו יוענק פרס חביב הקהל על סך 15 אלף יורו לסרט שיבחר על ידי הצופים. לצד התוכנית הבינלאומית יוצגו במסגרת "קצר במדבר" שני סרטים קצרים שהופקו וצולמו במהלך השנה האחרונה באיזור הערבה: "בצידי הדרך" של איתי עקירב, ו"שן כריש" של אורן גרנר. סוף השבוע הזה ינעל בהקרנות של זוכה פרס אופיר "באבא ג'ון" ושל הגרסה הספרדית ל"שלגיה".

   

  בסוף השבוע הקודם לפסטיבל (12-14 בנובמבר) יתקיימו באתר הפסטיבל פעילויות המוקדשות לילדים ולכל המשפחה. ברשימת הסרטים בולטים "השה" של יארד זלקה האתיופי, "עוף גוזל" של אוליביה רינגר הבלגי, וכן יצירות האניממציה "איש הירח", "המלך והציפור" ו"יום העורבים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים