שתף קטע נבחר

חברת החשמל רומזת שלא ניתן יהיה לתבוע על הנזקים: "זה כוח עליון"

48 שעות אחרי סופת מזג האוויר הקצרה, אלפי בתי אב עדיין ממתינים לחידוש הזרם. בדיון הדחוף בוועדה לביקורת המדינה אמר היועמ"ש לחברת חשמל: "במקרים כאלה הפסיקה ברורה". מנכ"ל החברה: "ארגון העובדים הפעיל עיצומים, רוב הבעיות ייפתרו עד סוף היום". יו"ר הוועדה ח"כ אלהרר, שיזמה את הדיון: המבקר התריע - והלקחים לא יושמו

מחדל החשמל מגיע לכנסת: אחרי 48 שעות שבהן נאלצו עשרות אלפי תושבים בישראל להסתדר ללא חשמל מאז סופת מזג האוויר הקצרה, קיימה הבוקר (ג') הוועדה לביקורת המדינה דיון דחוף בנושא התנהלות חברת החשמל. יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד ביקשה לעסוק בדו"ח מוכנות העורף לשעת חירום ולקבל חוות דעת של מבקר המדינה. ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

בתשובה לשאלה של חברת הכנסת מירב בן ארי (כולנו) מתי יוחזר החשמל לכל הבתים שעדיין מנותקים, השיב מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך כי הצוותים עובדים בשאיפה להשיב את החשמל למוקדים העיקריים עד סוף היום. עם זאת, הוא ציין כי עדיין יהיו מקומות ללא חשמל שהתשתית שם קרסה לגמרי.

 

בפתח הדיון אמרה ח"כ אלהרר: "אסור שהסכסוך בין הנהלת חברת חשמל לעובדיה יהיה על חשבון האזרחים. הדיון חייב להביא לפתרונות, לא רק לימים הקרובים אלא לחורף כולו. דו"ח המבקר התריע על כך והלקחים לא יושמו ולא תוקנו".

 

בדיון השתתף היועץ המשפטי של חברת החשמל, עו"ד גרשון ברקוביץ', שצינן את התקווה של לקוחות מאוכזבים לתבוע פיצוי על נזקי היומיים האחרונים. כשנשאל על ידי ח"כ יעל גרמן אם ניתן לתבוע על הנזקים, הוא ענה ברמז: "גם בשגרה, לא רק בעתות חירום, מפצים לקוחות על נזקים על פי קריטריונים. כדי לשים את הדברים בפרופורציות, מדובר באירוע של כוח עליון, סופה קצרה עם רוחות במהירות של 130 ק"מ. לא כל רוח מפילה מנופים ו-340 קווי מתח גבוה. באירועים של force major הפסיקה ברורה".

 

חברת החשמל דיווחה בבוקר כי 8,000 משקי בית עדיין מנותקים, בעיקר ברעננה, נתניה וביישובים אחרים בשרון. בשעות הבוקר המאוחרות ירד מספר זה ל-7,000. במהלך היומיים האחרונים היו עשרות אלפי בתי אב מנותקים בעקבות כ-300 קווי מתח גבוה שנפגעו בסערה ואלפי חוטי חשמל שנקרעו. מאז נשמעה ביקורת כי הקצב האיטי של תיקון התקלות קשור בסכסוך העבודה בין הנהלת חברת החשמל לבין העובדים, שמתנהל על גב הלקוחות.

  

 

היישוב בצרה מנותק מזרם כבר שלושה ימים, בין השאר בעקבות נפילת של עץ גבוה על כבל חשמל. הבוקר, במשך יותר משעה, עמדו סביב העץ כ-10 עובדי חברת חשמל והמתינו לקבלן פרטי שיגמור לגזום את העץ. חלק מהם טענו בשיחה עם ynet שהם לא אשמים במצב והם מאוכזבים מהביקורת הציבורית כלפיהם.

 

גם ביישוב בני ציון הסמוך אין חשמל כבר שלושה ימים. שם הנזק ניכר בשטח: כבלי חשמל וציוד פזורים על הרצפה ויש סימנים להרס. כמה מכוניות של חברת החשמל מסתובבות ביישוב עם שישה עובדים שעומדים וממתינים אך מסרבים להתראיין.

 

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, הסביר בדיון את הצד שלו: "הבנו בשעות הבוקר שלשום שיש אירוע קיצוני והכרזתי מצב חירום.

צוותי חירום החלו לצאת לשטח לבחון תקלות. 340 קווי מתח גבוה נפלו, זה מספר דמיוני. חישבו כמה צוותים צריך רק כדי לאתר תקלות. הדבר הראשון שצוותים עושים הוא לבודד תקלות ולעצור חשמל כדי למנוע התחשמלות. לאחר מכן מוציאים צוותים לתקן תקלות בכל הארץ. צוותי החברה יצאו ועבדו באופן מלא. שום שביתה".

 

אלא שאז השתנה התיאור של המנכ"ל: "בתוך התהליכים הבנו שהתקלות מתחילות להתמקד באזור השרון. התחלנו לבדוק אפשרות להעביר צוותים מאזור לאזור וכאן נתקענו לראשונה, כשארגון העובדים לא אפשר לצוותים לעבור. רצינו להכניס עובדים במיקור חוץ כנהגים על כלים כבדים ולא אפשרו לנו להכניס. שני הדברים האלה היו אינדיקציה לכך שהעובדים נוקטים עיצומים".

 

בתשובה לשאלת ח"כ אלהרר אם חברת החשמל לא ידעה על סכסוך העבודה, ענה בלוך: "בכל רגע נתון יש 5-4 סכסוכי עבודה סביב הרפורמה". ח"כ אחמד טיבי קרא להקים ועדת חקירה: "לא יכול להיות שביום הראשון, עדיין לא התחיל החורף, סערה של חצי שעה שיתקה את המדינה".

 

ח"כ מירב בן ארי פנתה למנכ"ל בלוך ואמרה: "תפסיקו להשקיע בפרסומות ותשפרו את המוקד".

 

בהתייחסו לנושא עצים וענפים שקרסו וגרמו לפגיעה בכבלי חשמל, טען בלוך שהוא מוגבל מראש על ידי לקוחות ועל ידי הרשויות המקומיות: "החברה נערכת בגיזום עצים אבל זה נושא כאוב. הרי לחברה אין סמכות להיכנס לחצרות ולגזום עצים. אתמול באחד המושבים נפל עץ והפיל רשת של שני רחובות". 

 

נזקי הסופה (צילום: דנה כהן בראון) (צילום: דנה כהן בראון)
נזקי הסופה(צילום: דנה כהן בראון)

ח"כ קארין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ()
ח"כ קארין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה
 

בתוך כך עלתה השאלה אם עובדי חברת חשמל ישתתפו בטורניר הספורטיאדה המתקיים מהיום באילת. ועד עובדי חברת חשמל מסר בתגובה: "נושא הספורטיאדה כלל אינו עומד על הפרק מבחינת עובדי חברת החשמל והם אינם מתכוונים להשתתף בו. ההחלטה על ביטול ההשתתפות התקבלה במשותף על ידי ועד העובדים וההנהלה וחדרי המלון בוטלו על ידי הוועד. עובדי חברת החשמל פרוסים בשטח כבר יותר מ-48 שעות ועושים את כל המאמצים על מנת לחדש את אספקת החשמל בכל האזורים בהקדם האפשרי".

 

מחר יפורסם דו"ח מבקר המדינה שיעסוק גם בחברת החשמל. משנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה, צבי ורטיקובסקי, הוסיף בדיון: "מה שראינו ב-2013 חוזר על עצמו. לא הושלמה היערכות למצב חירום במיוחד בכל הנוגע למוקד 103. אני שומע שחברת החשמל מעבירה פניות מוקד 103 למוקד 100. אנחנו נמצאים במצב חירום (ביטחוני). אם מוקד 100 יהיה מוצף בהודעות חשמל אז מוקד 100 לא יהיה פנוי לאירועים ביטחוניים".

 

לפני כשבועיים הזהיר יו"ר ועד עובדי חברת חשמל דוד (מיקו) צרפתי בוועדת הכלכלה של הכנסת: "אם מישהו חושב שבמסגרת המצוקה שתהיה במשק החשמל בחורף הקרוב יהיה מי שיחלץ אתכם, אתם טועים.

אתם הולכים לאבדון".

 

באתר "עצומה" חתמו אלפי גולשים המבקשים לארגן תביעה ייצוגית נגד "המונופול שנקרא חברת החשמל לישראל, על זלזול מתמשך בתושבים וגרימת נזק כלכלי לכל בית אב".

 

ראשי הערים של כפר סבא ורעננה, יהודה בן חמו וזאב בילסקי, שלחו מכתב לבנימין נתניהו ובו מתחו ביקורת על אוזלת ידה של הממשלה בראשותו: "בשעות הארוכות האלה אנו תמהים איפה המשרד לתשתיות לאומיות, האנרגיה והמים, ולמה לא נשמע קולו של השר הממונה על המשרד? למה שוב ושוב אזרחי ישראל הם המשלמים את המחיר הכבד על אוזלת יד זו, שיותר מוועדת בדיקה אחת ויותר מדו"ח מבקר אחד כבר התריעו עליה?".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתדרים בחושך. משפחת פלש מהרצליה
מומלצים