שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מוניות נגישות לנכים - 100 כבר כאן, מאות בדרך

  מספר שבועות לאחר שמוניות מונגשות-נכים ראשונות נכנסו לשירות, משלים משרד התחבורה את כניסתן של 100 מוניות מותאמות. קבלו הצצה

  מספר המוניות המונגשות לנכים ומוגבלים הגיע ל-100. מספר שבועות לאחר שתכנית משרד התחבורה להנגשת מוניות עבור בעלי מוגבלויות יצאה לדרך, הושלמה פריסתן של 100 מהן בכל רחבי הארץ, בעיקר בסביבות חולון, סכנין, כרמיאל, ירושלים, נתיבות ואילת. מוניות אלה מופעלות בתעריף נסיעה רגיל לחלוטין ומציעות לבעלי מוגבלויות אפשרות לנסיעה נוחה, בהתאם לתקנה עליה חתם שר התחבורה, ישראל כץ, לפני מספר חודשים, לפיה ניתן לרכוש זכות ציבורית (מספר ירוק) למונית במחירים מוזלים במיוחד למפעילי מונית מונגשת לנכים ומוגבלים.

   

  צפו במוניות המיוחדות: 

   

  על-פי התקנה, תאגיד תחבורה שיפעיל לפחות 50 מוניות מיוחדת המותאמות לנכים על כיסא גלגלים, ישלם אגרה סמלית של 10 אלפים שקלים עבור זכות להפעלת מונית, במקום כ-244 אלף שקלים למונית רגילה. נהגים יחידים שאינם פועלים במסגרת תאגיד נדרשו לשלם רק חצי. לפי משרד התחבורה, 1,000 הזכויות שהוצעו נרכשו בפרק זמן של שלושה חודשים בלבד.

   

  לדברי השר כץ, "מדובר במהפכה בשירות עבור ציבור הנכים והאנשים עם מוגבלויות, צעד נוסף ביישום תקנות הנגישות בתחבורה הציבורית בישראל, בשיתוף עם איגודי הנכים ונציבות שוויון לאנשים עם מוגבלויות". השר הוסיף כי "זכותם של נכים לנהל אורח חיים סדיר ורגיל כשאר האוכלוסייה גם בתחבורה הציבורית. למדינת ישראל שבה חיים מאות אלפי נכים, כתוצאה ממלחמות, פעולות איבה ותאונות, יש חובה ראשונה במעלה לדאוג לאזרחיה המוגבלים", אמר.

   

   (פז בר) (פז בר)
  (פז בר)

   

  יש לציין כי התקנות קובעות סטנדרטים מיוחדים להפעלת מונית לבעלי מוגבלויות. בין היתר נקבע כי גילה לא יעלה על 3 שנים ויש להתקין בה מתקן הרמה לכיסא גלגלים או מתקן מיוחד אחר המאפשר עלייה וירידה נוחה של נכים בכיסא גלגלים. בנוסף, על התאגיד לספק שירות לבעלי מוגבלויות תוך 30 דקות לכל היותר ממועד הקריאה. על התאגידים להפעיל מוקד שירות טלפוני מסביב לשעון. לפי תוכנית משרד התחבורה, במהלך החודשים הקרובים צפוי מספר המוניות המונגשות לנכים להגיע ל-300, ובמהלך 2016 יגדל המספר ל-1,000.

   

  לדברי משרד התחבורה, הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה יוזמת תכנית להכשרת רכזי נגישות בכל תאגיד מוניות, בשיתוף עם עמותת נגישות ישראל. במקביל מבטיח משרד התחבורה כי בכוונתו ליזום יום עיון והדרכה לכל נהגי המוניות המפעילים מוניות נגישות לנכים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פז בר
  מונית נגישה
  פז בר
  צילום: גיל יוחנן
  שר התחבורה - ישראל כץ
  צילום: גיל יוחנן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים