שתף קטע נבחר

ח"כ גטאס בהר הבית: "פה כדי לומר לנתניהו שאין לו ריבונות בירושלים"

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת הצליח להסתנן להר למרות הוראת ראש הממשלה נתניהו לאסור כניסת ח"כים למקום. "לא תמנעו מעמנו לקיים את זכותו בתפילה ובביקור באל-אקצה", אמר בסרטון שפרסם. "הכיבוש ואתה (נתניהו) סופכם לאבדון". השר ארדן: "התנהגות בזויה שעלולה להוביל לאלימות"

 


ח"כ באסל גאטס מהרשימה הערבית המשותפת עלה הבוקר (יום ד') להר הבית, זאת על אף ההנחיה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאסור כניסת ח"כים להר הבית, יהודים וערבים כאחד. "אני פה כדי לומר לנתניהו שאין לו ריבונות בירושלים וגם לא באל-אקצה", אמר חבר הכנסת בסרטון שפרסם, "הכיבוש ואתה (נתניהו) סופכם לאבדון".

 

חבר הכנסת, שהוא בכלל נוצרי, הוסיף ואמר בסרטון: "אתה (נתניהו) והכיבוש שלך לא שולטים במקום ולא תמנעו מעמנו לקיים את זכותו בתפילה ובביקור אל-אקצה. המקום הקדוש הזה יישאר אתר תרבותי ערבי איסלאמי בלבד".

ח"כ גטאס, היום בהר הבית ()
ח"כ גטאס, היום בהר הבית
 

גאטס אמר ל-ynet: "נכנסתי היום למתחם המסגד בשעה שבע וחצי וראיתי יהודים שרים 'עם ישראל חי' כשהמשטרה מסתכלת מהצד. זה שינוי דה-פקטו ומזדחל של הסטטוס קוו. הביקור באל-אקצה הוא זכותי הבסיסית והאלמנטרית. אנחנו דוחים מכל וכל את החלטת נתניהו למנוע מאיתנו להיכנס לאל-אקצא. שלטון הכיבוש לא מקנה לנתניהו וממשלתו ריבונות על המסגד ועל השטחים הכבושים בכלל".

ככל הנראה, כניסתו של גטאס להר הבית התאפשרה לאחר שהסתיר את פניו עם כובע ואיש גם לא זיהה אותו. תעודת הזהות שלו לא נבדקה, ורק בתוך רחבת המסגד זיהו אותו השוטרים. הם דרשו ממנו לצאת, אולם הוא סירב, ונשאר שם כי אין לשוטרים סמכות להוציאו בכוח.

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, הגיב במהלך דיון בוועדת הכספים על הסתננותו של גטאס כי מדובר בפרובוקציה בעת הזו: "אלה חברי כנסת בזויים בעיניי, שיוצרים הסתה, שאולי תוביל לרצח חפים מפשע לאחר שיחלוף גל הטרור הנוכחי, אין לשלול מנבחרי ציבור את הזכות לעלות להר הבית, זה לא פחות מזכויות אחרות הנוגעות לחופש במדינת ישראל כמו חופש הפולחן וכדומה".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה לכניסת גטאס להר הבית: "משטרת ישראל מיישמת את החלטות הממשלה בנוגע להר הבית ועושה הכול על מנת להבטיח שהמבקרים והמתפללים ישמרו על קדושת המקום, ויתנהגו באופן מכובד ואחראי במרחב הציבורי הקדוש והרגיש. משטרת ירושלים תמשיך לפעול במקצועיות לשמירת הסטאטוס קוו בהר הבית, הסדר הציבורי וביטחון המתפללים והמבקרים בו".

 

המצב המתוח סביב הר הבית הוביל את ראש הממשלה לאסור עלייה של שרים וחברי כנסת יהודים וערבים להר הבית. ההוראה גררה ביקורת קשה בתוך הממשלה, ותרעומת מצד חברי כנסת מהרשימה המשותפת שתקפו את נתניהו ואמרו כי אין לו זכות להחליט דבר כזה. על אף אמירותיהם, לא עלה איש מהמפלגה להר הבית, עד למהלך של גאטס.

 

בתחילת החודש עלה ח"כ ג'מאל זחאלקה להר הבית והתעמת עם שוטרים ליד מסגד אל-אקצה וקבוצת יהודים מתנועת "חוזרים להר" ומחה על כניסת היהודים למתחם. "פושעים מטורפים, כולכם כהניסטים, פשיסטים, גזענים, תצאו מפה, אתם פוגעים במוסלמים",

צעק חבר הכנסת מהרשימה המשותפת. לשוטר הוא אמר: "למה אתה מכניס אותם? בושה. רק לפגוע ברגשות של מוסלמים? זה לא שלכם, צאו מכאן, לכו הביתה. אתם לא רצויים".

 

השתתף בהכנת הידיעה: צבי לביא
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים