שתף קטע נבחר

היסטוריה: סין מבטלת את מדיניות הילד האחד

אחרי 36 שנות עצב ומרירות של הורים שלהם הותר להביא לעולם רק ילד אחד, סין מודיעה על צעד היסטורי: לכל זוג יותר להביא לעולם שני ילדים. ההחלטה באה בשעה שסין מתמודדת עם האטה בצמיחה

מהפכה חברתית אדירה במעצמה מהמזרח: בצעד היסטורי הודיעה היום (ה') סין כי היא מבטלת באופן גורף את "מדיניות הילד האחד", שבמסגרתה לכל זוג סיני הותר במשך עשרות שנים להביא רק ילד אחד לעולם. מעתה יותר לכל הזוגות במדינה להביא לעולם שני ילדים. הצעד ננקט בגלל ההזדקנות ההולכת וגוברת של האוכלוסייה הסינית, שעלולה לגרום בעתיד למעמסה כבדה מדי על שכבה דקה מדי של צעירים, שלא יהיו מסוגלים לכלכל את המדינה כולה. 

 

עוד סיפורים מרתקים בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

עוד חדשות בעולם :

 

ההחלטה הסינית ההיסטורית באה שנתיים אחרי שסין הנהיגה שורה של הקלות במדיניות הילד האחד. בין השאר היא התירה לבני זוג שאחד מהם היה בעצמו ילד יחיד – להביא לעולם שני ילדים. עם זאת, ההחלטה שפורסמה היום היא משמעותית בהרבה, משום שהיא תחול באופן גורף על כל הזוגות בסין, ולא רק על מקרים חריגים. טרם נמסר מתי תיכנס המדיניות החדשה לתוקף.

מותר גם אחים. פעוטות סינים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מותר גם אחים. פעוטות סינים(צילום: AFP)

ההחלטה הסינית מתקבלת בעיצומו של משבר כלכלי גדול, שבמהלכו רשמה הצמיחה בסין האטה בשנה האחרונה. הדבר גרר צניחה בבורסה בשנגחאי - שסחפה אחריה בורסות אחרות בעולם.

 

מדיניות "ילד אחד במשפחה" בסין, שהחלה ב-1979, הובילה במהלך השנים לביצוע של 336 מיליון הפלות ו-222 מיליון עיקורים של נשים במדינה הקומוניסטית משום שהורים רבים העדיפו שילדם היחיד יהיה בן. ברוב המקרים בוצעו ההפלות והעיקורים באזורים העניים של המדינה. זוגות שהפרו את מדיניות הילד האחד ספגו קנסות כבדים ואפילו איבדו את עבודתם. אוכלוסיית סין, נזכיר, היא הגדולה בעולם, ומונה כמעט מיליארד ו-400 אלף בני אדם.

יש מקום לכולם. תינוקות בבית חולים בסין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יש מקום לכולם. תינוקות בבית חולים בסין(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הגבלת הילודה בסין גבתה מחיר פוליטי וחברתי גבוה מאוד ויצרה מצב של חוסר איזון מגדרי ועלייה חדה במספר "הבנות החסרות" במדינה. מקרים רבים שבהם נפטרים הורים מהתינוקות שלהם תועדו, הועלו לרשת ועוררו זעם רב בקרב הציבור הסיני. באחד המקרים פורסמה תמונה של אישה צעירה שוכבת לצד תינוק לאחר שנתפסה על ידי המשטרה משום שלא שילמה "פיצוי חברתי" על הילד הלא חוקי שנשאה ברחמה. האישה אולצה לבצע הפלה זמן קצר לפני הלידה, ובתמונה שהתפרסמה היא צולמה לצד תינוקה המת.

פער עצום: עשרות מיליוני גברים יותר מנשים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פער עצום: עשרות מיליוני גברים יותר מנשים(צילום: AFP)

המדיניות של ילד אחד בלבד הונהגה בזמנו כדי להתמודד עם גידול האוכלוסין ועם הקושי לענות על הצורך של אוכלוסיית סין הענקית

במים ובמשאבים אחרים. נתונים רשמיים של סין מ-2005 הראו כי מדי שנה נולדים במדינה כמיליון בנים יותר מבנות. בקרב ילידי 1985 עד 2005, יש כ-25 מיליון גברים יותר מנשים. המצב הדמוגרפי הלא מאוזן הזה יביא לכך שבעתיד הקרוב שיעור גדול של גברים לא יצליחו להינשא ויגיעו לגיל זקנה ללא התמיכה הכלכלית והמשפחתית שבדרך כלל מספקים האישה והילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אחרי ההקלות - הביטול המוחלט: סוף למדיניות
צילום: AFP
מומלצים