שתף קטע נבחר

כפירה בקונספציה

אל יפטרו עצמם המנהיגים וגורמי הביטחון מחובתם על ידי הקביעה הבעייתית מאוד של טרור בודדים. יש כאן גורמים מארגנים ובהם יש לטפל באותה נחישות כפי שמטפלים במפגעים

בחודש האחרון שבו אנו עדים לגל טרור רצחני התקבעה הקונספציה שאין המדובר בטרור מאורגן על ידי ארגונים או קבוצות מיליטנטיות, אלא מדובר בטרור של יחידים הניזון מן ההסתה ברשתות חברתיות, בבתי הספר או במסגדים. לדידי גורמי הביטחון השונים, הפועל היוצא של קביעה זו הוא הקושי המאוד גדול להילחם בתופעה.

 

עוד דעות ב-ynet:

הם עושים אותנו ברברים

היד הקלה על המקלדת

20 שנה אחרי - חשבון הנפש הוא גם בתוכנו

לעצור את האלימות ולהניע את התקווה

גם היום "האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה"

 

המנטרה לפיה בלתי אפשרי לעצור מחבל שבבוקר מחליט לצאת ולדקור אזרחים או לירות בהם, מסוכנת מאוד. המשמעות היא שרק במקרה, ברגע שעולים חשדות נגד אדם זה או אחר, ברגע שהמחבל עושה טעות כזו או אחרת בהסתערותו על אזרחים תמימים, רק אז אפשר להגיב בירי או באמצעים אחרים. זו קביעה בלתי אפשרית, בלתי קבילה ובלתי נתפסת, בצדק, על ידי האזרחים. זו רולטה, וכמו כל הימור, יש הזוכים ויוצאים ללא פגיעה במהלך ניהול חייהם היומיומי, ומאידך יש כאלה שאינם זוכים והם נפצעים או נהרגים. זו קונספציה שאסור לקבלה.

 

לוּ היה מדובר באירוע או שניים במשך החודש האחרון, ניתן היה לקבוע שמדובר בטרור ספורדי, פרי יוזמה של פסיכי זה או אחר. אבל אנחנו נמצאים בגל טרור כאשר כמעט כל יום נופלים קורבנות והסוף אינו נראה באופק. מבחינה הגיונית, רציונלית, אין ייתכנות של טרור לא מאורגן, לא ממומן, ללא הכוונה וסיוע לוגיסטי. ניתן לקבוע שכל האמצעים לגיוס המחבלים, שילוחם והצטיידותם נעשים בצורה שונה מזו שבעבר. לקבוע בקלות כה גדלוה שאין המדובר אלא בטרור של בודדים, זהו חוסר אחריות, במקרה הטוב, או ניסיון להסיר את האחריות מאותם גורמים המופקדים על ביטחון האזרחים.

 

ראש הממשלה ושריו אינם מרפים, בצדק, מלומר לכל העולם שההסתה הדתית מהווה גורם מכריע בגל הטרור הנוכחי. ואם בהסתה דתית עסקינן, הרי שאין הסתה יעילה יותר מאשר ההסתה על כוונת ישראל לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית. ההסתה היא מאורגנת על ידי גורמים שונים, ולפי דברי ראש הממשלה, גם הרשות הפלסטינית והעומד בראשה שותפים לכך.

 

מנגנון ההסתה

להסתה מכל סוג שהוא יש דינמיקה משלה, כולל הימצאות אנשים המוכנים ליטול על עצמם את התפקיד של גואלי הר הבית, הצלת המסגדים, וכדומה. גורמים בווקף, המנהלים את ענייני הר הבית, נושאים באחריות ישירה להסתה כי הם יודעים את האמת, אך בכל זאת הם מפיצים שקרים. מתמיה מאוד שגורמי ווקף לא נעצרו על ידי גומי הביטחון הישראלים.

 

תנועה אחרת שיש לה השפעה רבתי על גורמים קיצוניים-פונדמנטליסטים בקרב הערבים היא התנועה האיסלאמית. יש להניח בצורה מושכלת שלתנועה הזו השפעה מכרעת בארגון ההסתה ואולי גם מעבר לכך. מדוע פעילותה של התנועה האסלאמית כמארגנת ומפעילה מערך הסתה מאוד משוכלל אינה מטופלת על ידי גורמי הביטחון? מדוע כל כך הרבה זמן הממשלה מתמהמהת מלהוציאה אל מחוץ לחוק ולהכניס אל מאחורי סורג ובריח את ראשיה?

 

יש המכנים את האירועים אינתיפאדת הפייסבוק או הרשתות החברתיות. גם את האמצעי היעיל הזה חייב מישהו לנהל, לארגן, למצוא את המסרים הנכונים מבחינתם כדי להגיע אל אותם מפגעים. העובדה שההסתה והקריאה לצאת לפעולות טרור מתבצעות בפייסבוק או כל אמצעי הרשת האחרים אין זה אומר שאין כאן ארגון מאוד מדוקדק. ישראל הכה מתקדמת בתחומים אלה ודאי מסוגלת להתמודד עם התופעה, אלא שיש לשנות את הקונספציה ולעבור למלחמה מסוג אחר.

 

פנייתו של ראש הממשלה לעולם שבהל נאמר מפורשות שאין לישראל כוונה לשנות כהוא זה את הסטטוס קוו בהר הבית, מאוד נכונה. הבעיה היא שבתוך ממשלתו יושבים שרים המלבים את האש.

 גם ח"כים מן הקואליציה תורמים תרומה סגולית למצב. נכון החליט ראש הממשלה לאסור את העלייה להר של פוליטיקאים, הן יהודים והן ערבים.

 

ח"כים ערבים תורמים גם הם למצב הנוכחי, וגם גורמי חוץ. על ישראל חלה החובה שלא להזניח את הקונספט של פעילות מאורגנת כי יש חשיבות עליונה לטפל קודם כל ב"ביצה". אל יפטרו עצמם המנהיגים וגורמי הביטחון מחובתם על ידי הקביעה הבעייתית מאוד של טרור בודדים. יש כאן גורמים מארגנים ובהם יש לטפל באותה נחישות כפי שמטפלים במפגעים.

 

פרופ' צ'לו רוזנברג הוא היסטוריון ומתמחה בביטחון לאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבא ריצמן דוברות מד"א
זירת פיגוע. ארכיון
צילום: אבא ריצמן דוברות מד"א
מומלצים