שתף קטע נבחר

אישום נגד מחבל בן 13: חזר מבית ספר והחליט להיות שאהיד

כתב אישום הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד אחמד מנאסרה בן ה-13, תושב בית חנינא, שביצע את פיגוע הדקירה בפסגת זאב ופצע באורח קשה שני בני-אדם, בהם נער בן 13. באישום צויין כי שני מבצעי הפיגוע החליטו להפוך לשאהידים כחלק ממלחמה למען הדת

אחמד מנאסרה, המחבל בן ה-13 שדקר ופצע קשה יחד עם בן-דודו נער בן גילו וצעיר בן 21, הואשם הבוקר (יום ו') בבית המשפט המחוזי בירושלים בעבירות של ניסיון רצח. לאחר הפיגוע טען הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן כי ישראל חיסלה את המחבל, אבל תמונות מבית החולים הוכיחו כי הוא חי. אישום נוסף הוגש נגד המחבל שדקר צעיר חרדי בגבעה הצרפתית.

 

אחמד מנסארה בבית המשפט (צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי
אחמד מנסארה בבית המשפט(צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות")

 

 

 

הפרקליטות ביקשה להשאיר את הנער במעון נעול אך הוריו התנגדו וביקשו לשחררו למעצר בית. במהלך הדיון שאלה הסנגורית מדוע הוא מואשם בנסיון רצח. התובעת ענתה מפני שהוא הודה שהוא רצה להיות שאהיד.

 

מכתב האישום עולה כי ביום הפיגוע חזר הנאשם מבית הספר ופגש בבן דודו חסן מהאני בן ה-15. השניים שוחחו ביניהם על "המצב" במסגד אל אקצה ועל מצבם של תושבי עזה ועל הרשות הפלסטינית וארגון חמאס. הם החליטו להפוך לשאהידים ולהיהרג כחלק ממלחמה למען הדת. כך תכננו השניים לרצוח יהודים.

 

הנער הפלסטיני נטל סכין מעוטרת עם להב של כ-15 ס"מ מארון בחדר השינה של הוריו. בכתב האישום מודגש כי המחבל השני - שחוסל בסופו של דבר - הוא זה שדקר את שני הישראלים.

 

בפיגוע שאירע ב-12 באוקטובר נפצעו קשה שני ישראלים: נער בן 13 שרכב על אופניים וצעיר בן 21. מנאסרה נפצע ובן דודו חסן מנאסרה שביצע את הפיגוע איתו - חוסל. זמן קצר לאחר הפיגוע הופץ תיעוד של מנאסרה שותת דם אחרי שנורה על ידי עוברי אורח ושוטרים. בכלי התקשורת הערביים וברשתות החברתיות הפלסטיניות הופץ התיעוד בליווי הטענה שישראלים הוציאו להורג ילד חף מפשע.

מנאסרה. נאשם בניסיון רצח ()
מנאסרה. נאשם בניסיון רצח
 

שני הנערים המחבלים הגיעו מרחוב הארבעה בירושלים. אחרי הדקירה הראשונה הם המשיכו במעלה רחוב השישה עשר, הבחינו בבן ה-13 על אופניים, ודקרו גם אותו. אזרח שהבחין בכך רץ לעברם והם החלו לברוח לכיוון שדרות משה דיין. במהלך הבריחה נפצע הנער ככל הנראה מפגיעת כלי רכב, והשני המשיך לרוץ. קצין ושוטר מג"ב שהיו בניידת של תחנת שפט הבחינו בו רץ לכיוונם עם סכין בידו. הם קראו לו לעצור, ומשלא נענה להם - ירו לעברו. עד ראייה סיפר אז: "הילדה שלי הייתה ליד הנער. הם צעקו 'אללה אכבר' ודקרו אותו".

 

עו"ד לאה צמל, המייצגת את מנאסרה דרשה בדיון כי הוא ישוחרר למעצר בית. "עדיין לא ראינו את חומר הראיות, אבל כתב האישום מראה כי הקטין לא דקר. לעמדתנו אין ראיות לניסיון רצח, אלא ההשתתפות פסיבית מצידו של הקטין". עם זאת היא הסכימה כי הוא יועבר למעון נעול לימים הקרובים עד לדיון בהארכת המעצר עד תום ההליכים. "חשוב שהקטין ייראה את המקום המוצע ויחווה את דעתו". בתגובה אמר השופט אמנון כהן: "מישהו שואל אותו עם זה מוצא חן בעיניו?".

 

בתום הדיון אמרה עו"ד צמל: "נגד הקטין יש ציד מכשפות ולא מגיע לו. הוא הונחה על ידי בגיר ממנו, הוא לא הביע כוונה להרוג ולא דקר. ראינו איך התנהגו כלפיו באירוע ואנחנו שומעים איך הוא מותקף על ידי סוהרים ועצורים. בבקשה תנמיכו את הלהבות".

בנוגע להודאות הקטין והראיות כי הוא אכן דקר אמרה צמל: "מה שניתן לשופט היא אחת ההודאות מסדרה של הודאות והן חלקיות. לא קיבלנו את תמלול החקירה. נלמד את החומר ומגיב בהמשך".

 

התובעת, עו"ד ליזו וולפוס, אמרה: "פרקליטות מחוז ירושלים הגישו שלושה כתבי אישום בגין ניסיונות רצח על ידי הקטין, קטינה בת 16 ובגיר נוסף. האירועים בוצעו כחלק מגל הטרור הפוקד את ישראל. המעשים בוצעו באכזריות וגרמו לפציעות חמורות וסיכון חיי אדם. הפרקליטות תפעל למיצוי הדין עם כל מי שעוסק בטרור בכל גיל ובכל מין על פי החוק".

 

שבוע לאחר הפיגוע דווח על שיפור במצבו של הנער הפצוע, נאור בן עזרא, ושבועיים לאחר מכן שוחרר מבית החולים

כתב אישום נוסף הוגש הבוקר נגד סובחי אבו חליפה בן 19 משועפט, שנאשם כי ב-8 באוקטובר דקר עובר אורח חרדי בגבעה הצרפתית בבירה.

 

באישום צויין כי יום קודם לכן "גמלה בלבו ליטול חלק במאבק הלאומי והדתי בדרך של ביצוע פיגוע דקירה כלפי יהודים במטרה להרגם. הוא נטל סכין באורך כ-30 ס"מ והחביא אותו במותניו, והכל במטרה לעשות בה שימוש בפיגוע רצחני. הוא פנה לסנדלר ברחוב ענאתה והשחיז את הסכין. לאחר החביא את הסכין כדי שהוריו לא יגלוה". בהתכתבויות בטלפון הנייד שלו התברר כי הצהיר על כוונותיו להיות שאהיד ואכן למחרת יצא כשהסכין מוסתרת תחת בגדיו.

 

"הנאשם עלה על האוטובוס לירושלים וירד בצומת הגבעה הצרפתית. בשעה 12:00 לערך הבחיןב-א', לבוש כחרדי, משוחח עם מאבטח הרכבת הקלה. הוא התנפל עליו ודקר אותו בעוצמה בסכין בצווארו. מייד אחר כך התנפל על המאבטח וניסה לחטוף את נשקו האישי". נהג אוטובוס שהבחין בנעשה הגיע למקום והדף את הנאשם כדי למנוע את חטיפת הנשק. בהמשך ברח הנאשם מהמקום עד ששוטרים עצרו אותו. לפיכך הוא נאשם בניסיון רצח, החזקת סכין וניסיון לנשיאת נשק שלא כדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות"
אחמד מנאסרה בבית המשפט
צילום: עמית שאבי "ידיעות אחרונות"
אחמד מנאסרה בבית החולים
מומלצים