שתף קטע נבחר

למרות ההחלטה בקבינט: ישראל העבירה שוב גופות מחבלים לרשות

גופות המחבל ראאד ג'ראדאת שדקר חייל ושל מחמוד רנימאת שדקר אברך בבית שמש הועברו לקבורה בכפרים שבאזור חברון. ישראל מעכבת העברת עוד גופות מחבלים מהעיר חברון. הפלסטינים מתנגדים לדרישה לקבור אותם באישון ליל וללא טקסים

 

השבת הגופות לרשות הפלסטינית, ביום שישי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
השבת הגופות לרשות הפלסטינית, ביום שישי(צילום: EPA)

שוב מועברות גופות מחבלים לרשות הפלסטינית למרות החלטה בקבינט: אמש (שבת) העבירה ישראל את גופות המחבלים ראאד ג'ראדאת שדקר חייל ופצע אותו קשה בבית ענון ומחמוד רנימאת שדקר אברך בבית שמש ופצע אותו בינוני. השניים התגוררו בכפרים סעיר וצוריף שבאזור חברון.

 

בעקבות הביקורת הקשה ולאחר שפורסם כי ישראל מתכוונת להעביר עוד חמש עד שבע גופות מחבלים תושבי העיר חברון לרשות הפלסטינית, נמסר כי ההחלטה מתעכבת לנוכח אי-הסכמות. ישראל מתנה את השבתם הלילה בכך שההלוויות יתקיימו באמצע הלילה ללא טקסים וללא המונים. הפלסטינים בינתיים מסרבים לכך ולפי שעה אין פתרון לסוגיה. הגופות הללו היו אמורות לעבור דרך מעבר תרקומיא בדומה להעברה שהייתה אתמול. הנושא נתון במשא ומתן ויכול להשתנות בכל רגע נתון.

 

עוד מסרו הפלסטינים שישראל הודיעה כי תשיב היום (א') את גופותיהם של שני המחבלים עומר פקיה ומוחמד שמאסנה מהכפר קטנה ליד הר אדר. פקיה ביצע פיגוע דקירה בקלנדיה וחוסל. שמאסנה ניסה לדקור באוטובוס בכניסה לירושלים וחוסל.

 

  

ההחלטה להחזיר לרשות הפלסטינית גופות של מחבלים שחוסלו במהלך גל הטרור - בניגוד להחלטת הקבינט - גררה ביקורת קשה. ח"כ אורן חזן (ליכוד) שב ותקף הערב את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "שר האין ביטחון, שלא מופיע בפני ועדת החוץ והביטחון, לא נותן דין וחשבון לכנסת, ולא עושה חשבון לקבינט ומחזיר גופות מחבלים. חמור, עצוב ומקומם".

 

שלשום בערב הועברו גופותיהם של חמישה מחבלים דרך מעבר תרקומיא לחברון, ושם התקבלו בטקס רשמי של הרשות הפלסטינית ובחגיגות של התושבים במקום. זאת אף שלפני כמה שבועות הפיץ השר לביטחון פנים גלעד ארדן הודעה לעיתונות, ולפיה "הקבינט אישר אתמול בלילה את הצעתו של השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, שלא להחזיר גופות של מחבלים שנהרגים במהלך ניסיונות הפיגוע שהם מבצעים. כמו כן, תיבחן הצעתו של השר ארדן לקבור את אותם מחבלים בבתי קברות השייכים לצה"ל בקצוות המדינה שבהם נקברו בעבר מחבלים".

 

גם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, תקף את החזרת הגופות: "השבת הגופות בניגוד להחלטת הקבינט זהו צעד פסול שנועד לרצות את המחבלים. הוא בבחינת תשלום דמי כופר למאיימים על ישראל. כניעה מבישה כזו לאיומי הפלסטינים לא רק שלא תביא שקט אלא תביא רק להגברת הטרור".

 

המחנה הציוני הגיב אף הוא: "שוב מתגלה הפער העצום בין ההכרזות הקולניות של ממשלת נתניהו לבין המעשים בפועל. גם במלחמה בטרור צריך מדיניות ברורה ועקבית. הזגזוג בעניין החזרת הגופות מעביר מסר של חולשה".

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "מה הממשלה הזו לא מבינה? אסור לשחרר גופות מחבלים. פשוט אסור. זו טעות אומללה שמדליקה את השטח. כשהייתי מפקד מחוז לא החזרנו את גופות המחבלים כי מיד אחרי מתחילות ההלוויות ההמוניות והשטח נדלק. אלפי צעירים רואים את הכבוד הגדול שהרוצחים האלה זוכים לו ומקבלים השראה. מי צריך את זה? זה ממש לשפוך עוד שמן למדורה. אני קורא לממשלה לעמוד בהחלטותיה-שלה ולהפסיק את הפארסה הזאת".

 

בין השאר החזירה ישראל את גופתו של מוחמד זכארנה מקבטיה, המחבל שביצע את ניסיון הפיגוע במחסום גלבוע, ואת גופתו של מועתז קאסם מהכפר עיזריה שביצע את הפיגוע בכיכר אדם, שבו נפצעה אנושות החיילת דקלה מגידיש.

 

גורם פלסטיני בחברון אמר כי השבת חלק מהגופות היא צעד ישראלי שנועד להביא לשקט בעיר אחרי גל פיגועים ארוך ויום-יומי, שכלל יותר מעשרים מחבלים שביצעו פיגועים ממחוז חברון. הגורם העריך כי שאר הגופות יוחזרו רק אם השקט יחזור לעיר ואם לא יצאו ממחוז חברון מחבלים נוספים.


פורסם לראשונה 31/10/2015 19:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הטקס הרשמי של הרשות בחברון אחרי החזרת גופות
צילום: EPA
מומלצים