שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס

  המאבק על האקדח, הרצח והילדים שראו הכול. תמלולי חקירת רוצחי הנקין נחשפים

  לפני כחודש נעצרו חברי חוליית חמאס שרצחו את איתם ונעמה הנקין בפיגוע ירי בשומרון לעיני ילדיהם. כעת נחשפים התמלולים מחקירתם. "פתחתי את הדלת, והנהג ניסה לקחת ממני בכל הכוח את האקדח", סיפר אחד המחבלים

   

  איתם ונעמה הנקין ()
  איתם ונעמה הנקין

  "הלכתי אל האישה שישבה בסמוך לנהג. פתחתי את הדלת לבדוק מי יושב בסמוך ואז ראיתי את האישה. האישה ישבה שם ללא פגע, אבל ראיתי שבאותו רגע הגבר החל בעימות עם כרם. יריתי מספר כדורים במצב אוטומטי. יריתי לכיוון האיש, שנהרג במקום, ותוך כדי הירי פגעתי גם בכרם. הותקפתי על ידי האישה וגם יריתי מספר כדורים לעברה והרגתי אותה במקום". כך, בקור רוח מחריד, מתאר מנהיג החוליה והרוצח יחיא חג' חמד את הפיגוע שבו נורו למוות נעמה ואיתם הנקין.

   

  חמישה פעילי חמאס נעצרו בחודש שעבר על חלקם בפיגוע. בחוליה שביצעה את הפיגוע היו שלושה. כרם רזק (הידוע בכינויו "אל מצרי"), סמיר כוסא (המכונה "אבו זוהיר") ויחיא חג' חמד. סמיר היה הנהג. לפני הפיגוע בחודש שעבר הוא כיסה את לוחיות הרישוי ברכב כדי שלא ניתן יהיה לזהותו. יחיא, מנהיג החוליה, הביא את הנשקים והיה זה שביצע את הירי בפועל. כרם היה אחד המעורבים הראשיים וזה שירד עם אקדח לצדו של יחיא אל הרכב של המשפחה.

   

  צילום : אבי חי ודובר צה"ל

  צילום : אבי חי ודובר צה"ל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הם תיארו בחקירותיהם מקפיאות הדם, שנחשפות כאן לראשונה, כיצד תכננו את הפיגוע, וכיצד נאבק איתם הנקין באחד מתוקפיו בזמן שהוא מדמם והצליח לקחת ממנו את נשקו ואז נרצח מטווח אפס. אז, אחרי שריח אבק השריפה התפוגג באוויר, הם מתארים את המבטים של הילדים הקטנים שראו מהספסל האחורי את הרצח של הוריהם.

    

  חקירת הרוצח הראשי

  לפי החשד, יחיא חג' חמד ארגן את הפיגוע וירה למוות בנעמה ואיתם. בחקירתו הודה בכל מעשיו וציין כי הרצח היה נקמה על הפיגוע בכפר דומא. יחיא סיפר כי לקח M16 ואקדח, שאותו העביר לכרם. הם נפגשו עם סמיר ונסעו על הכביש כדי לחפש רכבים ישראליים. כל זה אחרי סיור מקדים שביצעו כדי לבדוק אם יש באזור סיורים של צה"ל.

   

  "ביקשתי מסמיר שיעשה סיבוב פרסה", סיפר על הרגע שבו ראה את הרכב של משפחת הנקין. "ביקשתי מסמיר שיעקוף את הרכב ובעת שהוא עקף את הרכב יריתי מנשק ה-M16 . יריתי 10 או 15 כדורים אוטומטי. באותו רגע הרכב נעצר וגם אנחנו. ירדתי מהרכב, הוצאתי את המחסנית שהייתה בנשק והכנסתי את המחסנית השנייה".

  טקס במלאות 30 למותם של הזוג הנקין ()
  טקס במלאות 30 למותם של הזוג הנקין

  המחבל בחקירה: "לא רוצחים ילדים" (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
  המחבל בחקירה: "לא רוצחים ילדים"(באדיבות המשפחה)
   

  "הלכתי אל האישה שישבה בסמוך לנהג. פתחתי את הדלת כדי לבדוק מי יושב בסמוך ואז ראיתי את האישה. האישה ישבה שם ללא פגע אבל ראיתי שבאותו רגע הגבר החל בעימות עם כרם. יריתי מספר כדורים במצב אוטומטי. יריתי לכיוון האיש שנהרג במקום ותוך כדי הירי פגעתי גם בכרם. הותקפתי על ידי האישה וגם יריתי מספר כדורים לעברה והרגתי אותה במקום".

   

  אז, מתאר יחיא, הם ראו את הילדים במושב האחורי. "ראיתי בתוך הרכב שלושה או ארבעה ילדים. לא יריתי לכיוון שלהם". אחרי הפיגוע נסעה החוליה לחבוש את ידו של כרם, שסיפר כי נפגע מכדור במהלך הפיגוע, ואז דיבר יחיא עם אחד המפעילים שלו שהציע "לשתות קוקטייל". יום לאחר מכן הגיעו כוחות צבא, לדבריו, ועצרו אותו.

   

  יחיא סיפר על העימות המכריע ברכב בין כרם לאיתם הנקין. "כרם ניסה לירות על הישראלי אך לא הצליח", הוא סיפר. "הם התעמתו ותוך כדי העימות הצליח הישראלי לקחת את האקדח מהיד של כרם. באותו רגע יריתי לעברו והרגתי אותו במקום. האקדח נפל לאחר מכן. ברחנו והשארנו במקום את האקדח".

   

  בקור רוח מחריד תיאר יחיא מדוע בחרו דווקא באותו מקטע כביש לביצוע הפיגוע. "בגלל חוסר הימצאות של הצבא הישראלי באזור", סיפר. "העמדה שנמצאת שם תמיד ריקה". להבדיל משאר המעורבים יחיא דווקא בחר לסיים את דבריו באדישות מקפיאת דם. "אני לא מתחרט וגם איני מצטער על רצח האנשים", אמר, "כי בעיניי האנשים שרצחתי אינם אנשים חפים מפשע".

   

  בעדות נוספת של יחיא הוא תיאר כיצד כתב צוואה למקרה שייהרג "כשהיד" אולם בהמשך קרע אותה. בחקירה נוספת מ-28.10 שאל החוקר למה המחבלים לא רצחו את הילדים. "סיפרת שראית את הילדים במושב האחורי של המכונית נכון?", שאל החוקר. "נכון", ענה יחיא. "ומדוע לא ירית בהם?", שאל החוקר. "דבר ראשון, דת האיסלאם אוסרת על רצח ילדים. האופי שלי לא מאפשר לי להרוג תינוק או לפגוע". בסיום החקירה ביקש יחיא להוסיף כי "בדת שלנו אומרים 'דם תחת דם'. כדי שהמתנחלים יבינו שכל דבר שהם עושים יש לו מחיר, כך שבעתיד הם יחשבו מאה פעמים לפני שהם יעשו משהו נגד הפלסטינים".

   

  חקירת ה"פצוע"

  בתחילת חקירתו של כרם רזק שאל אותו החוקר למה כף ידו השמאלית חבושה. רזק סיפר שנפגע מכדור במהלך הפיגוע. רזק אמר כי יחיא הציע לו להצטרף לפעילות צבאית נגד ישראלים, והוא הסכים אך ביקש לא לירות. באחד הימים הגיע אליו יחיא וסיפר לו כי הם עומדים לבצע פיגוע ירי, אבל לטענתו לא אמר היכן הוא יהיה. ואז הגיע ה-1 באוקטובר.

  זירת הפיגוע בשומרון (צילום: AP) (צילום: AP)
  זירת הפיגוע בשומרון(צילום: AP)

  הרכב של משפחת הנקין (צילום: הצלה יו"ש) (צילום: הצלה יו
  הרכב של משפחת הנקין(צילום: הצלה יו"ש)
   

  "ראינו רכב ישראלי שנוסע לכיוון בית פוריק. נסענו בכיוון הנגדי. כשהיינו במקביל אליו יחיא ירה אל הרכב הישראלי. אחרי הירי ירדתי עם יחיא כדי לבדוק את הנוסעים. החזקתי אקדח, והוא החזיק M16. הלכתי אל דלת הנהג כדי לבדוק מה קרה לו, ושמתי לב שהדלת פתוחה קצת. פתחתי אותה עד הסוף ואז הנהג ניסה

  בכל הכוח לקחת ממני את האקדח. יחיא, שהלך אל הדלת השנייה, ירה בו. אני נפגעתי ביד שמאל. הבחנתי בשני ילדים שהיו יושבים ברכב אך לא שמתי לב אם היו פצועים".

   

  "אני בטוח שיחיא ראה את הילדים", אמר רזק. "לאחר הפיגוע לא דיברנו על הילדים". כמו יחיא, גם רזק אמר שעשה את הפיגוע כנקמה על רצח משפחת דוואבשה. בתום חקירתו אמר כי הוא "מתחרט על ההשתתפות שלי ברצח האזרחים חפים מפשע".

   

  חקירת הנהג

  החבר השלישי בחוליה שביצעה את הפיגוע, סמיר כוסא, הוא נהג מונית משכם שלדבריו ביצע בעבר ניסיון פיגוע עם יחיא על רכב באזור שכם. ביום הפיגוע, מספר כוסא, הם הדביקו מדבקות שחורות על מספרי הזיהוי כדי שלא יזהו אותם.

   

  "כשהגענו לצומת ראינו רכב שיורד מכיוון אלון מורה וידענו שזה רכב של מתנחל. הסתובבתי עם הרכב ועקפתי אותו. כרם ויחיא ירדו רעולי פנים מהרכב. התחילו צעקות ואחרי זה ירי. אחר כך הם חזרו לרכב ואמרו לי צא ואני יצאתי במהירות. כרם צעק שהוא פצוע ביד. המשכתי למחסום לכיוון שכם".

   

  סמיר סיפר כי אחרי האירוע יחיא אמר שהוא "ראה ילדים מאחורה ולא פגע בהם". את הבחירה בקטע הכביש הסביר סמיר: "יחיא אמר שהוא רואה את הדרך והיא טובה, כלומר שאין בה נוכחות של צבא או משטרה". סמיר הודה בחקירה נוספת כי ב-2003 וב-2004 סייע להכניס מבוקשים מגדודי חללי אל-אקצה לשטח ישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים