שתף קטע נבחר

התשובה לטרור - חיזוק יסודות האומה

בזמנים הקשים והמלחיצים האלה של "שגרת הפיגועים" יש רק תשובה אחת לצמאי הדם הקמים להשמידנו - חיזוק יסודות האומה שלנו. ד"ר מיכאל לייטמן קורא לצאת במהלך לאומי-חברתי-חינוכי נרחב שבכוחו להפסיק את גל הטרור. "האחדות בינינו היא היסוד לבניין"

בשיתוף קבלה לעם

 

גם תסריטאי מוכשר היה מתקשה לכתוב סצינה מסובכת יותר. ברדיוס של כמה מאות קילומטרים התקבץ אוסף של ארגוני טרור מהקיצוניים באנושות, והם מקיפים אותנו מכל כיוון. אל שגרת יומינו חזרו פיגועי הטרור, ואיתם המראות הקשים. מרצחים תאבי דם מנסים לפגוע, לדקור ולחסל באכזריות כל הנקרה בדרכם. אסור לנו להשלים עם המצב הזה.

 

לטורים קודמים של ד"ר לייטמן

השנאה היא המחבל שמשוטט בינינו

מי עומד מאחורי המצב בישראל?

 

אל מול ההסתה הפראית, השנאה המטורפת והקיצוניות נוכל להתייצב רק אם נדע להחיות מחדש את שורשי האומה שלנו - את האחדות. רק האחדות בינינו תוכל להחזיר את המדינה ליהיות בית בטוח בעבורינו. אם נחמיץ את ההזדמנות, להתלכד כאיש אחד ולקום נגד שונאינו, תתלקח הזירה סביבינו ונאבד את היכולת ליהיות עם חופשי בארצנו. לכך בדיוק מייחלים האויבים שלנו.

אלא, שעל אף המראות והמקרים הקשים שאנחנו חווים מדי יום, אנחנו ממשיכים להתבצר איש איש בעולמו, וכל מפלגה רובצת בפינתה וממשיכה לקדם את האינטרסים הצרים של ציבור בוחריה בלבד. את הסכנה האורבת בכל פינה עלינו לנצל לטובת מהלך רחב שיוביל את העם לאחדות, למעלה מכל פירוד.

 

הרמוניה בגוף אחד

יחסי הגומלין באומה דומים ליחסי הגומלין בין האיברים השונים בגוף האדם. בגוף האדם מתקיימת הרמוניה: המוח אחראי על החשיבה, העיניים על הראייה, הרגלים נושאות אותנו וכן הלאה. גם האומה מורכבת ממנהיגים, יועצים, מנהלים ועובדים, שחייבים לפעול ביניהם בהרמוניה מלאה כתנאי הכרחי לקיומם של חיים נורמליים.

 

היחלשות האומה היא תוצאה מליקוי ביחסים בין איבריה. וכבר כתבו חז"ל, "לא חרבה ירושלים אלא מפני שנאת חינם". השנאה והפילוג הם הנגע שמחליש את גוף האומה, מפורר אותה מבפנים, כמו מוות גופני, שהוא תוצאה של חוסר הרמוניה בין האיברים.

 

אחדות בקליפת אגוז

הדרך היחידה להפיח חיים באומה הישראלית בימים אלה היא ליצור הרגשה של חיבור, של קשר הדדי וערבות בינינו. אנחנו חייבים להתעשת ולהבין שהאושר הפרטי של כל אחד מאיתנו תלוי באושרה של האומה כולה. היחלשות תלויה גם היא בהיחלשות האומה, לכן חיזוק רשת הקשרים החברתית בינינו וטיפוח ההון החברתי הם מרכיבי החוסן שלנו, ובתקופת משבר כזו הם בנפשנו.

ברדיוס של כמה מאות קילומטרים התקבץ אוסף של ארגוני טרור מהקיצוניים באנושות, והם מקיפים אותנו מכל כיוון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ברדיוס של כמה מאות קילומטרים התקבץ אוסף של ארגוני טרור מהקיצוניים באנושות, והם מקיפים אותנו מכל כיוון(צילום: shutterstock)

במהלך שנות הגלות איבדנו את הרגשת הלאומיות הטבעית. חוטי האהבה שקשרו בינינו, התנוונו וניתקו מלבנו. בשונה מכל אומה אחרת בעולם, הרגשת הלאומיות שעוד נותרה בנו נובעת מהסבל המשותף שחווינו ושאנחנו עדיין חווים. המלחמות, הקשיים והאסונות הם שמלכדים אותנו - אחים רק בעת צרה.

 

אחדות שמקורה בסבל חיצוני משותף איננה אחדות אמיתית, זו "אחדות לשעת חירום", ואין בכוחה לבנות אומה שתהיה חזקה גם בעתות שגרה. אנחנו דומים לאוסף של אגוזים בעלי קליפה קשה, הנתונים יחד בשק אחד. בתוך השק סגור כל אחד בקליפתו שלו. השק יוצר בין האגוזים אחדות מלאכותית, ואיננו מלכד אותם לגוף אחד. ייעלם השק, תיעלם האחדות.

 

לחזק את שרירי הלאומיות

יש רק דרך אחת להפסיק את גל הטרור המחריד ולאפשר את המשך קיומנו כאומה חזקה - לצאת במהלך לאומי-חברתי-חינוכי נרחב, שיביא לאחדות העם. אנחנו חייבים לחזור ולהחיות את אותם השרירים הלאומיים שאינם פעילים בנו זה אלפיים שנה.

 

ההון החברתי הוא החוסן שלנו. אחדות היא התנאי הבסיסי לבניין המחודש של עם ישראל בארץ ישראל. לא נוכל להבטיח את שלומה ואת עתידה של מדינת ישראל ללא אחדות. בלעדיה אנחנו כמו בניין ללא יסודות מוצקים שכל תנודה עלולה למוטט אותו.

 

דאגתנו לתחיית האומה הישראלית צריכה להיות קודמת לכל דאגה אחרת. רק מהלך חינוכי שמטרתו להשריש אחדות בעם ישראל יביא להצלחה, לשגשוג ולביטחון. לא נוכל עוד להעלים מכך עין. האחדות בינינו היא היסוד לבניין, והיא היחידה שתקבע את שיעור הקומה של מדינת ישראל ואת ההישגים שנזכה להשיג.

 

לקריאת הכתבה בשפה הרוסית הקליקו כאן .

 

המאמר נכתב על פי עיתון "האומה" . שהוציא לאור "בעל הסולם"  - הרב יהודה אשלג, בחמישה ביוני 1940.

 

ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם" העולמי. מדי יום מעניק ד"ר לייטמן שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 , ובימי ראשון בשעה 20:00 עונה על שאלות המאזינים ברדיו 103FM .

 

בעקבות המצב התארגנה יוזמה בשם "הטובים  - ערבות הדדית מבית קבלה לעם". מאות מתנדבים בכל רחבי הארץ יוצאים מדי יום לשמור מחוץ לגני הילדים. אזרחים המעוניינים להצטרף למיזם השמירה מוזמנים ליצור קשר עם מטה "הטובים" (בטלפון 1700-509-209, או בעמוד פייסבוק "הטובים" ), ולאחר בדיקה וחתימה על תצהיר משפטי ישובצו לשמירה בגן הקרוב למקום מגוריהם.


פורסם לראשונה 04/11/2015 12:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים