שתף קטע נבחר

הפתעה בשיחים: תנין התגלה בבקעה. צפו

חקלאי ממושב יפית זיהה בין השיחים תנין שכנראה ברח מחוות תנינים בפצאל. מנהל החווה: "התנין לא ברח מהחווה שלנו". צפו בלכידת התנין הקטן

 

אורח לא צפוי: חקלאי ממושב יפית בבקעת הירדן יצא לאזור גידול התמרים שבבעלותו וזיהה תזוזה חשודה בשיחים. למרבה ההפתעה הוא גילה תנין שכנראה ברח מחוות התנינים בפצאל הסמוך ליפית.

 

החקלאי דוד אוזנה מיהר לדווח למוקד החירום של בקעת הירדן. אנשי מחלקת התחזוקה של המועצה האזורית בקעת הירדן הגיעו למקום, והצליחו ללכוד את התנין ולהשיבו לחווה.

 

תנינים בחווה בפצאל. נוטים לחתוך את הגדרות ולברוח (צילום: דוד אוזנה) (צילום: דוד אוזנה)
תנינים בחווה בפצאל. נוטים לחתוך את הגדרות ולברוח(צילום: דוד אוזנה)

בחווה ישנם כאלף תנינים. תושבי היישובים הסמוכים זועמים על האופן שבו מתנהלת החווה אל מול הבעייה. לטענתם, גם בשנה שעברה אירע מקרה דומה שבו ברח תנין. התושבים טוענים כי התנינים חותכים את הגדרות ומצליחים לברוח מדי כמה זמן.

 

ממשטרת מחוז ש"י נמסר: "רשות הטבע והגנים תפסו את התנין סמוך לחווה. מדובר בתנין קטן באורך 1.5 מ'. לאחר האירוע הם דיווחו למוקד של המועצה המקומית ולצבא. עניין בריחת התנין ייבדק".

 

מנהל החווה גדי ביטן מסר בתגובה: "התנין לא ברח מהחווה שלנו. החווה סגורה ועומדת בתקנות על פי חוק".

 

- אז מאיפה הוא ברח?

"אני לא יודע. אולי יש משהו שמגדל אצלו תנין והוא ברח לו".

 

מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה: "המנהל בוחן זה תקופה כמה פתרונות אפשריים לצורך העברת חוות התנינים. לצערנו, האדם המפעיל את המקום מערים עלינו קשיים ומסכל כל ניסיון להעברת החווה". 

בחודש מאי האחרון הופתעו תושבים במושב בית חנניה שנמצא דרומית-מערבית לזכרון יעקב כשמצאו תנין יאור שצועד לו ביישוב. רוכב אופניים שעבר במקום היה הראשון שהבחין בתנין והזעיק שוטרים מתחנת זכרון יעקב ושוטרים מיחידת השיטור הכפרי. הם איתרו את התנין, שאורכו כשני מטרים וחצי, ותחמו את השטח שבו הוא נמצא כדי שלא יברח.

 

תנינים המסתובבים באופן חופשי עלולים להתרבות באופן לא מבוקר ולהוות איום על שלום הציבור ועל המגוון הביולוגי המקומי, מאחר שאין להם אויבים בדמות טורפים גדולים יותר. אם התנין היה נשאר בטבע סביר להניח שהיה ניזון מיונים, צבים ודו-חיים. גם חיות מחמד אחרות, כמו כלבים או חתולים שמשוחררים ללא השגחה, היו עלולות להיות יעד לטרף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד אוזנה
תופעה ידועה של בריחת תנינים
צילום: דוד אוזנה
מומלצים