שתף קטע נבחר

בהמתנה לריבית: "נוצרה הזדמנות באג"ח"

הבנק המרכזי בארה"ב מתעקש שהסיכוי להעלאת ריבית בדצמבר 2015 עוד קיים. המשקיעים מצפים ובינתיים אנליסטים מציינים כי נוצרה הזדמנות חיובית בשוק אגרות החוב. איך משפיעה ההמתנה לריבית על האג"ח?

הנתונים הכלכליים בארה"ב אינם תומכים בהעלאת הריבית האמריקנית אך עם זאת הם אינם גרועים מספיק מכדי להוריד לחלוטין את הסיכויים להעלאת ריבית עוד השנה (בדצמבר 2015). בבית ההשקעות פסגות מציינים כי ההחלטה בדצמבר תהיה תלויה במידת הנחישות של יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב (ג'נט ילן) ומעריכים את ההסתברות להעלאת הריבית כבר בדצמבר ביותר מ-60%.

 

 

הודעת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי האמריקני (לחודש נובמבר) שוב הותירה את הריבית על כנה ברמה אפסית, אך זרעה ציפייה חזקה בקרב המשקיעים להעלאת ריבית בחודש הבא. הדריכות בקרב המשקיעים הביאה לעלייה בתשואות על האג"ח ל-10 שנים בארה"ב.

 

מחירי האג"ח צפוים לעלות?

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות "יצירות", מעריכה כי אם תימשך עליית התשואות על האג"ח האמריקניות, לקראת החלטת הריבית בדצמבר, תהיה זו הזדמנות בשוק האג"ח. להערכתה, המשך עליית התשואות יוצר הזדמנות חיובית בין אם תהיה העלאת ריבית בדצמבר ובין אם לא.

 

כידוע, קיים יחס הפוך בין התשואה על האג"ח לבין מחירה של אגרת החוב, כך שככל שהתשואות על האג"ח עולות עולה הסיכון ובמקביל מחירה של איגרת החוב יורד. במצב הפוך, עליית מחירי האג"ח מובילה לירידה בתשואות. להערכתה ניר, התשואות על האג"ח ל-10 שנים של ארה"ב צפויות לרדת אחרי הודעת הריבית בין אם הפד יכריז על העלאת הריבית ובין אם יותיר שוב את הריבית האמריקנית ברמה אפסית.

 (צילום: משה גלנץ) (צילום: משה גלנץ)
(צילום: משה גלנץ)
 

מתעקשים על הצעד הראשון

"אם הפד לא יעלה את הריבית בדצמבר, תשואות האג"ח יתקנו כלפי מטה. אם הפד יבחר להעלות את הריבית בדצמבר, הוא יידרש במקביל לשלוח מסר של הרגעה לשווקים וייצא בהצהרה שלפייה העלאת הריבית הבאה לא תתרחש בקרוב אלא רק לאחר שינוי ושיפור של הנתונים הכלכליים. מסר כזה עשוי גם הוא להוביל תיקון בתשואות האג"ח כלפי מטה", מסבירה ניר.

 

גם בבית ההשקעות אפסילון סבורים שמתחילה להיווצר הזדמנות קנייה באפיק האג"ח הממשלתי המקומי. יצוין כי בבורסה בת"א המסחר בשוק אגרות החוב בחודש אוקטובר התאפיין בעליות שערים בכל המדדים המובילים.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

על פי נתוני הבורסה, אגרות החוב הממשלתיות צמודות המדד עלו בכ-1.2% בחודש אוקטובר, אגרות החוב הממשלתיות השקליות בריבית קבועה עלו באוקטובר ב-0.9%. בשוק האג"ח הקונצרני – אגרות חוב חברות צמודות מדד עלו ב-0.8% באוקטובר.

 

הערכות הן כי הבנק המרכזי האמריקני מחפש את ההזדמנות להעלאת הריבית ולמרות שנתוני הרקע לא תומכים בהעלאה זו, ההזדמנות עדיין על הפרק מכיוון שהפדרל ריזרב רואה חשיבות גדולה יותר בקביעת קצב העלאת הריבית (קביעת התוואי) ולא במועד הראשון של העלאה. הבנק האמריקני היה רוצה לעשות את הצעד הראשון עוד השנה בין היתר כדי לחזק את אמינותו שהתערערה קצת לאחר שבמשך תקופה ארוכה הפד אותת ורמז על העלאת ריבית אך המהלך נדחה שוב ושוב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים