שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עמוס עוז מחרים: לא ישתתף באירועים של משרד החוץ בעולם

  חתן פרס ישראל לספרות הודיע לאחרונה לנציגי משרד החוץ כי לא ישתתף באירועים שמתקיימים באופן רשמי תחת משרד החוץ או ממשלת ישראל. "בעקבות ההקצנה במדיניות הממשלה הנוכחית, הודעתי שלא אופיע בשגרירויות ישראל בעולם", מסר הסופר ל-ynet

  חתן פרס ישראל לספרות, הסופר עמוס עוז, הודיע לנציגי משרד החוץ לפני חודשים ספורים כי לא ישתתף יותר באירועים שמתקיימים באופן רשמי תחת מטריית המשרד או ממשלת ישראל. "אני מרגיש שלא בנוח להשתתף כעת באירועים שהם 'אמרגנות ממשלתית'", כך צוטט.

   

  הנושא הושתק עד כה בין היתר, כך לדברי מקורבים, מטעמי אחריות של הסופר כלפי מדינתו. "עמוס עוז הוא איש אחראי. יש להניח שהוא מבין שהצהרה מסוג זו יכולה להתפרש כהצדקה לתנועת החרם הפלסטינית (BDS). אם גדול הסופרים הישראליים בעצמו לא רוצה להופיע באירועים בהם מעורבת ממשלת ישראל, מה זה אומר".

  עמוס עוז. מחרים את משרד החוץ (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
  עמוס עוז. מחרים את משרד החוץ(צילום: חיים צח)
   

   

  בתגובה לפנייה של ynet, אמר הסופר: "כאשר מופיעים תרגומים של ספריי בחו"ל, הוצאות הספרים מזמינות אותי לפעמים להשתתף בהשקת הספר.

  בעקבות ההקצנה במדיניות הממשלה הנוכחית בתחומים שונים הודעתי למארחיי שאני מעדיף לא להיות מוזמן לאירועים לכבודי בשגרירויות ישראל בחו"ל". כשנשאל עוז האם פעולת אי השתתפות באירועי משרד החוץ בעולם, עלולה לתת בעיניו  רוח גבית לתנועת ה-BDS להמשיך במסעה העולמי בעד חרמות תרבותיים על ישראל, ענה עוז שאינו תומך בתנועה זו, ולא הוסיף.

   

  עמוס עוז מבכירי הסופרים בישראל ידוע גם בעמדותיו הפוליטיות השמאלניות ובהתבטאויותיו החריפות נגד בנימין נתניהו וממשלת הימין.

  עוד טרם להודעתו זו, עוז התבטא לא פעם בהקשר מדיני. לאחרונה השתתף עוז בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, ובו נאם: "המשך הקטטה שלנו עם הערבים הופכת למלחמה שלנו עם כל העולם. לא ירחק היום שבו נהיה מדינה מנודה".

   

  בנאום שנשא בפראג לכבוד זכייתו בפרס קפקא 2013, התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר כי "זוהי טרגדיה ששני הקורבנות לשעבר של אירופה אינם רואים זה בזה אלא את מראות הדיכוי מעברם. אני מאמין גדול בפשרה היסטורית בין ישראל לפלסטין - פתרון של שתי מדינות. לא ירח דבש משותף אלא גירושים הוגנים".

   

  "ממשלת נתניהו, שהיא בעצם שלטונם של רבני הגבעות, גם דרך סיעת הבית היהודי והליכוד, מוליכה את עם ישראל למלחמה נגד כל העולם. מבחינה היסטורית, כבר היינו במלחמה נגד כל העולם וזה לא נגמר טוב", אמר הסופר לפני חודשים ספורים. "לא צריך להיות נביא זעם כדי להגיד שלא ירחק היום ועובדי נמל באירופה יסרבו לטפל במטוסי אל-על ואנשים יסרבו לקנות תוצרת ישראלית, כבר עושים זאת היום. מי שדוחף אותנו למלחמה עם ארה"ב ואירופה - אני אומר עד כאן".

   

  ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "מפאת הכבוד שאנו רוחשים לעמוס עוז, אנו בוחרים שלא להתייחס לדבריו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות הוצאת כתר
  עמוס עוז. לא ישתתף באירועי תרבות בעולם
  צילום: באדיבות הוצאת כתר
  לאתר ההטבות
  מומלצים