שתף קטע נבחר

כאוס במשרד החוץ: "הספינה טובעת ואין בעל בית"

"מעולם לא הייתה אווירה כל כך קשה. האנשים מיואשים", אומרים עובדים במשרד החוץ, שטוענים כי בנימין נתניהו, שמשמש גם כשר החוץ, רוצה למעשה לפרק את המשרד דווקא ערב הודעת האיחוד האירופי על סימון מוצרים וגל הטרור. "אין דיונים על כלום. זו קטסטרופה והתחושה שזה מהלך מכוון של ראש הממשלה"

 

בניין משרד החוץ. "נשלטים על ידי לשכת ראש הממשלה" (צילום: גיא אסיאג) (צילום: גיא אסיאג)
בניין משרד החוץ. "נשלטים על ידי לשכת ראש הממשלה"(צילום: גיא אסיאג)
"אין במשרד החוץ הנהגה, אין כיוון, אין גאווה יחידה ואין רוח צוות. אנחנו כמו אוניה שעלתה על שרטון. הספינה טובעת ואין בעל בית. מעולם לא הייתה אווירה כל כך קשה. האנשים מיואשים". כך תיאר אתמול (ה') עובד במשרד החוץ את האווירה במשרד חשוב, שאמור לשמור על האינטרסים של ישראל ברחבי העולם. עובד ותיק היה אף בוטה יותר: "אנחנו נשלטים על ידי לשכת ראש הממשלה שמורכבת מאנשים שאין להם שום אמון במשרד החוץ. הם לא לוקחים את הדברים שלנו ברצינות כי חושדים בנו שאנחנו שמאלנים".

 

משרד החוץ נמצא בימים אלה בתקופה הקשה ביותר בתולדותיו. משיחות עם עובדים בדרגים שונים עולה כי במשרד יש אווירת נכאים, אווירה של אובדן דרך ואובדן כיוון. לעובדים יש תחושה קשה שהם יתומים, שאין להם בעל בית במקרה הטוב או שיש להם בעל בית שרוצה לחסל אותם, במקרה הרע, והדברים מכוונים לראש הממשלה בנימין נתניהו שמחזיק בידיו גם את תיק החוץ. 

 

המשבר של העובדים כולל גם את תחום יחסי העבודה. אתמול בבוקר הגיעו יו"ר ועד עובדי משרד החוץ למשרדי מנכ"ל המשרד, ד"ר דורי גולד, והכריז על כוונתו להודיע בכל רגע על שביתה כוללת במשרד החוץ ובכל שגרירויות ישראל בעולם. סיבת השביתה: מחאה על אי כיבוד הסכם השכר שנחתם עם העובדים בשביתה הקודמת ואי עדכון שכר השליחים בחו"ל. אמש נערכה פגישה של מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר יחד עם מנכ"ל משרד החוץ גולד וכן ועד עובדי משרד החוץ בניסיון למנוע את השביתה, אך היא הסתיימה ללא תוצאות.

סגנית השר חוטובלי. לטענת עובדים היא מקדמת את האג'נדה שלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סגנית השר חוטובלי. לטענת עובדים היא מקדמת את האג'נדה שלה(צילום: גיל יוחנן)

נתניהו. העובדים חוששים שהוא קיבל החלטה לחסל את המשרד (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו. העובדים חוששים שהוא קיבל החלטה לחסל את המשרד(צילום: AP)

 ועד העובדים הודיע כי הוא אינו מתכוון להודיע מראש על הצעדים בהם ינקוט, שעלולים להוביל להשלכות רבות, בהן שיבוש ואף ביטול יציאת ראש הממשלה נתניהו לוושינגטון במוצאי שבת. חנן גודר, יו"ר ועד עובדי משרד החוץ: "נמאס לנו. אנו רואים בחומרה רבה את ההפקרות המתרחשת בתחום יחסי העבודה במשרד החוץ. לא יתכן ששליחים בנציגויות בחו"ל אינם יכולים להתקיים, והעובדים בארץ נאלצים להתמודד בכל שבוע עם הרעה חדשה בתנאיהם. אנו מוחים על כוונת הקיצוץ בתקציב המדינה לשנת 2016-2015, קיצוץ הנוגס בצורה אכזרית בתקציבי משרד החוץ ומייתר אותו על כל אגפיו לחלוטין. לא נהסס להשתמש בכל האמצעים החוקיים שעומדים לרשותנו ולזכותנו, עד לכיבוד הסכם השכר שנחתם עימנו על ידי הגורמים המוסמכים במשרד האוצר".

 

הסכסוך החדש-ישן הוא בדיוק הדבר האחרון שהיה חסר למשרד החוץ ולמדינת ישראל. דווקא בתקופה הכי קריטית מבחינה מדינית, כאשר האיחוד האירופאי עומד להכריז על סימון מוצרי ההתנחלויות, בזמן שישראל נמצאת בעיצומו של גל טרור, והפלסטינים מחממים מנועים בארגונים בינלאומיים ומקדמים יוזמות אנטי ישראליות – משרד החוץ משותק לגמרי והבלאגן חוגג.

 

איראן לשטייניץ, רוסיה לאלקין

עובדים רבים שותפים לתחושה הקשה שנתניהו קיבל החלטה אופרטיבית לחסל את משרד החוץ, לגמד אותו ולדחוק את הדרג המקצועי שלו לשוליים באופן שיטתי, עד הפיכתו לגורם זניח במערכת הממשל הישראלית. עובדים אומרים כי באווירה הקשה שנוצרה השתלטה על משרד החוץ בינוניות. "אין יצירתיות. אנשים לא מביעים דעה מחשש שיסמנו אותם מיד כשמאלנים. אין דיונים על כלום. זו קטסטרופה והתחושה שזה מהלך מכוון של ראש הממשלה", הם אומרים.

 

מה שמחזק את התחושה הקשה של העובדים, היא ההחלטה של נתניהו לחלק את סמכויות משרד החוץ לכל דיכפין. את המאבק בחרם הטיל נתניהו על השר גלעד ארדן. את האחריות לטיפול בנושא האיראני נתן לשר יובל שטייניץ; האחריות על הקשרים רוסיה היא בידי השר זאב אלקין; את האחריות על המשא ומתן (שלא קיים) עם הפלסטינים העביר נתניהו לשר סילבן שלום, לסגן השר איוב קרא נתן את האחריות לפיתוח קשרים עם מדינות ערב וכך הלאה.

שביתת עובדי משרד החוץ בשנה שעברה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שביתת עובדי משרד החוץ בשנה שעברה(צילום: EPA)

שביתת העובדים בשנה שעברה. "פקידי האוצר מריחים דם" (צילום: נחשון פיליפסון) (צילום: נחשון פיליפסון)
שביתת העובדים בשנה שעברה. "פקידי האוצר מריחים דם"(צילום: נחשון פיליפסון)
מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד. כוונות טובות (צילום: CFR) (צילום: CFR)
מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד. כוונות טובות(צילום: CFR)

נתניהו השאיר במשרד החוץ את סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, אולם היא נתפסת במשרד כאדם חלש וכמי שמקדמת אג'נדה פוליטית אישית, ולא את האג'נדה של משרד החוץ. תעיד על כך יותר מכל ההתבטאות שלה על הר הבית ("חלום חיי שיתנוסס דגל ישראל על הר הבית") – שגררה נזיפה מראש הממשלה, וגם העובדה שניצלה את הדואר הדיפלומטי של משרד החוץ כדי להפיץ בשגרירויות ישראל בעולם חוברת עם ריכוז "הישגיה".

 

בתוך כל הכאוס הזה העמיד

נתניהו את ד"ר דורי גולד לתפקיד מנכ"ל משרד החוץ. גולד הוא אולי שביב של תקווה במצב הקשה שנוצר, כוונותיו טובות והוא תומך במאבק של העובדים על תנאי שכרם, אבל חסרה לו העוצמה הפוליטית לממש את הדברים. בינתיים נמשכת עזיבה של עובדים את משרד החוץ, ובכל חודש עוזב את המשרד לפחות עובד אחד או שניים. ואם זה לא מספיק, המטה לביטחון לאומי שואב ממשרד החוץ את העובדים הטובים, ורק לאחרונה לקח שלושה עובדים ובהם עודד יוסף ואלון שמחיוף, שנחשבים מהטובים במשרד.

 

במצב הזה, אומרים במשרד החוץ, "אין פלא שפקידי האוצר מריחים את הדם ומועכים אותנו". במשרד החוץ מאשימים את האוצר בכך שהוא מתכחש להסכם השכר שהושג בעקבות השביתה שהייתה בשנה שעברה. בפועל, המשמעות היא שלא מעדכנים את שכר השליחים בחו"ל. העובדים מתוסכלים ובינתיים הוחלט על קיצוץ במשרד החוץ וסגירת שבע נציגויות. "פקידי האוצר –מתייחסים אלינו כמו לנבלה. הם מריחים את התרת הדם מכיוונו של ראש הממשלה, מתייחסים אלינו בזלזול מוחלט וכאל חבורת פרזיטים", אומרים במשרד החוץ. ועם משרד חוץ מסורס כזה מדינת ישראל תצטרך להיכנס לקרב הסברה מול הפלסטינים, ונראה כי התוצאות ידועות מראש.

 

למרות פניית ynet לבועז סטמבלר, דוברו של ראש הממשלה ושר החוץ, לא התקבלה תגובה לכתבה.  

 

  

 

 

 

 


פורסם לראשונה 05/11/2015 23:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיא אסיאג
בניין משרד החוץ בירושלים
צילום: גיא אסיאג
מומלצים