שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לאחר המהומה בו' הכספים: אושרו מסקנות ששינסקי 2

  הוועדה אישרה פה אחד את ההמלצות המקוריות - ללא הפשרה שגובשה ב"פורום הארבעה" לפיה יינתנו לכיל הטבות מס; יו"ר כיל, ניר גלעד: "היד שתרימו היא על הנגב", חברי כנסת בתגובה: "חזירים, תתביישו"

  מסקנות ועדת ששינסקי 2 אושרו פה אחד בוועדת הכספים, זאת לאחר דיון סוער שאף הופסק עקב חילופי האשמות וקללות הדדיות בין המשתתפים. לפי המסקנות שאושרו, המיסוי על רווחי היתר יוטל על החברות שהתשואה שלהם מעל רף של 14%.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

   

  הפיצוץ אירע בעקבות דברי יו"ר כיל, ניר גלעד, שהחוק פוגע ברווחיות החברה והוא עלול למנוע השקעות נוספות בנגב ובמדינה בכלל. דבריו נתפסו ע"י חלק מחברי הכנסת כאיום על המדינה ועל חברי הכנסת לבל יאשרו את החוק ואת העלאת המס על רווחי היתר. 

   

  בטרם הפיצוץ החלו חילופי האשמות וקללות הדדיות בין המשתתפים. "היד שתרימו היא על הנגב ולא על החברה", אמר יו"ר כיל ניר גלעד שזכה לקריאות מצד חברי הכנסת, בטרם קיום ההצבעה: "חזירים, תתביישו".

  ניר גלעד, יו"ר כיל (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
  ניר גלעד, יו"ר כיל(צילום: עטא עוויסאת)
   

  גלעד אמר בתגובה: "התרומה שלי לנגב עולה על כל מה שעשו פה חברי הכנסת עבור הנגב". ח"כ בצלאל סמוטריץ' צעק: "נמאס לי מחבורת הנשים הצעקניות פה שהפכו את כיל לאויב!" וזכה לקריאות נגד ״שוביניסט הומופוב״.

   

  סמוטריץ' התרעם על שלא אפשרו לגלעד לסיים את דבריו ואמר: "כבר חודשיים שבוועדה נשמע רק קול אחד נגד כיל. הפכו את כיל לאויב. יש צורך בעוד השקעות ומותר להביע עמדה מנוגדת". זאת לאחר שהח"כים שלי יחימוביץ' ומיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ואחרים הטיחו בגלעד שהוא "בריון שמאיים על הממשלה ועל חברי הכנסת".

   

  גפני עצר את הדיון, לאחר שלא ניתן היה להמשיכו לקראת ההצבעה. זאת, לאחר שהוועדה שמעה את עמדת צוות ה-4 הממשלתי שהוקם ליד לשכת ראש הממשלה לבחינה מחדש את החוק. חברי הצוות קבעו כי הם מסכימים עם החוק ורוב השלכותיו למעט עניין אחד שעדיין נדון - ניהול הסיכונים הנובעים מחוסר ודאות רגולטורית להמשך ההשקעות בנגב.

   

  לאחר הפסקה ארוכה הדיון חודש בהמשך דברי הביקורת על איומי גלעד ובין השאר הציעו לכיל להחזיר את זיכיון ים המלח לממשלה.

   

  ניר גלעד אמר עוד: "זה יום עצוב לנגב ולחברה. רגע האמת של הוועדה הגיע. שמעתם את עמדת שר האוצר בצורה נחרצת שאין תיקונים בחוק ומביאים אותו כמו שהוא. ולכן הסיטואציה שבה מביאים את הנגב ומוותרים על השקעות מילארדים בנגב, האחריות על כתפי הממשלה וחברי הכנסת". חברי הכנסת קראו לעברו בקריאות של "פושעים ו"חצופים" ודרשו לדעת האם יפוטרו כעת עובדים והאם מדובר באיום. "אנחנו במצב שפעם אחר פעם מעבירים חקיקה שפוגעת פרסונאלית בחברה. אם הבעלים יעבירו את החברה למישהו אחר זה לא יהיה אותו הדבר", אמר גלעד.

   

  בתגובה לאיומי כי"ל להתחיל בפיטורי העובדים של מפעל המגנזיום בים המלח, דרשה הוועדה מהנהלת כי"ל ורשות המסים לגבש עד סוף השנה פתרון חשבונאי חלופי שימנע את סגירת המפעל. הוועדה הציעה שחברת האם כימיקלים לישראל תגיש לרשות דו"ח הכנסות והוצאות משותף לכל מפעליה כך שיחפה על מפעלים מפסידים דוגמת המגנזיום.

  ההצבעה בוועדה ()
  ההצבעה בוועדה
   

  פשרה במחלוקת

  מוקדם יותר היום פורסם כי המלצות ועדת ששינסקי 2 למיסוי רווחים ממשאבי טבע צפויות לעלות בקרוב להצבעה בוועדת הכספים. ההמלצות יעלו להצבעה כפי שהן - וללא הפשרה שלפיה יינתנו לכיל הטבות מס. עוד הוחלט, כי תוקם קרן ממשלתית שאליה יועברו רווחים ממשאבי טבע. הכספים בקרן יושקעו בעידוד תעסוקה בנגב.

   

  שר האוצר משה כחלון עצר ברגע האחרון את אישור הפשרה סביב ההמלצות. הפשרה, שגובשה בפורום הארבעה הממשלתי, היתה אמורה להקל מעט במיסוי שתשלם כיל על השקעותיה העתידיות במפעלים בישראל. מדובר בפוטנציאל לדו-קרב בנושא בין שר האוצר משה כחלון לבין ראש הממשלה נתניהו, שדחף להגיע לפשרה.

   

  ל"כלכליסט" נודע, כי לאחר שהממונה על התקציבים כבר סיכם על הפשרה עם יתר חברי הפורום הממשלתי (הכולל בנוסף אליו גם את מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הכלכלה והמשנה ליועמ"ש לממשלה), החליט בימים האחרונים כחלון שהוא מסרב לכל פשרה שהיא, הורה לראש אגף התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי שלא לקבלה - ודרש את אישור המלצות ששינסקי כפי שהן, או בכלל לא.

   

  גורמים המעורבים בעניין סיפרו כי לוי כבר השיג פשרה מסויימת ואולם במשרד האוצר הכחישו את הדברים והסבירו כי הפשרה האמורה היתה רק סביב הבנות בנוגע למפעל ערבה מיינס, שנפגעת גם היא מההמלצות.

    

  ברקע לנסיגת כחלון מהפשרה עומדות ביקורות שספג באחרונה סביב משיכת ידיו מהעיסוק במתווה הגז וכן על רקע קריסת מהפכת הסלולר.

   

  קרן לעידוד תעסוקה בנגב

  בתוך כך, מנכ"ל משרד האוצר שי באבד סיכם עם חברי הוועדה על הוספת סעיף שקובע הקמתה של קרן לרווחי משאבי טבע. סוכם כי הכסף שיגיע מרווחי חברת כיל, "ייצבע" עבור עידוד תעסוקה בנגב. מדובר בדרישה שהעלו חברי הקואליציה והאופוזיציה כאחד, ובראשם חברי הכנסת מיקי זוהר ומיקי רוזנטל וכן שותפים לה לובי 99, שמייצגים את אינטרס הציבור.

   

  רוני זינגר היא כתבת כלכליסט


  פורסם לראשונה 08/11/2015 15:07

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סיון פרג'
  יו"ר כיל, ניר גלעד
  צילום: סיון פרג'
  מומלצים