שתף קטע נבחר

מאבק בהתבוללות זה לא גזענות

"שאלת נישואי התערובת אינה קשורה ליחס לערבים, אלא מטרידה כל אם יהודיה בעולם. מאחורי הסטטיסטיקה המבהילה של המתבוללים יש פנים, כאב ובכי. המגפה הגיעה גם לארץ, אבל יש מי שמשתיק את הנושא". הרב שמואל ליפשיץ מתריע: "מדובר במנגנון להשמדה עצמית של עם ישראל"

"מדד הדמוקרטיה" לשנת 2015 חשף כי 37% מהיהודים בישראל תומכים בארגונים העוסקים במניעת התבוללות – ועורר סערה. אבל אפילו הנתון הזה - יותר משליש מהציבור - נמוך מאוד, ובוודאי שאינו משקף את המציאות האמיתית. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות העלו כי כ-70% מתנגדים לנישואי תערובת, מגדירים אותה "סכנה קיומית לעם היהודי" - ואף היו פועלים למניעת חתונה של בן משפחתם לערבי.

 

לניסוח השאלות והקשרם משקל מכריע. סוקרי "מכון גוטמן" של המכון הישראלי לדמוקרטיה כרכו, משום-מה, את סוגיית ההתבוללות בסדרת שאלות העוסקות ביחס לערבים, והפכו אותה לעניין פוליטי-לאומני. למרות זאת, הנתונים משכנעים: 37% הצליחו לשמוע מבעד להקשר את השאלה האמיתית: להיות או לחדול?

 

שאלת ההתבוללות אינה קשורה כלל ועיקר ליחס לערבים. זוהי שאלת-יסוד שהמטרידה כל אם יהודייה ברחבי הגלובוס, שאלה קיומית ממדרגה ראשונה, שאלה של אמא שהיא שאלתו של עם שלם הנרדף ונאבק על חייו וקיומו. העם הזה שואל את עצמו: איך ממשיכים הלאה?

 

אין זה סוד כי אחוזי ההתבוללות בעולם מחרידים. כל מי שנותן את דעתו על המספרים מבין כי הם מעידים על היעלמותם של אלפים מבני עמנו מידי שנה. לדברי יו''ר הסוכנות נתן שרנסקי, מידי יום מתבוללים בעולם 500 יהודים! עשו בעצמכם את החישוב: למעלה מ180 אלף בשנה. מי יכול להישאר אדיש לנתון הזה?!

 

אפשר לצקצק בלשון, אך כל בר דעת מבין כי אנו בנקודת שפל שאי אפשר להעלים ממנה עין ולהמשיך לסדר היום. נדרש מענה יהודי הולם - רחב, עמוק ואפקטיבי. מענה שאולי רק העם היהודי בחוכמתו יוכל להמציא כדי למגר תופעה מדאיגה וקשה שכזו. אם לא ניאבק בה, יש לנו מתכון בטוח להשמדה עצמית של עם ישראל. מה שנעלם מהשיח הציבורי בישראל היא תופעת ההתבוללות בארץ. לא סתם לא שומעים עליה, לא דנים בה, כאילו כלום. יש מי שחפץ להשתיק את הנושא. לא נעימה העובדה כי מגפת ההתבוללות הגיעה ארצה ובגדול. פעם היה נדמה לנו שאנחנו מוגנים כאן? הנה המציאות טופחת על פנינו.

 

כבר ב-2008 היו בישראל 92,612 זוגות מעורבים ו-118,511 ילדים הגדלים במשפחות מעורבות – כך על פי נתוני משרד הפנים. 69,502 מהם אינם יהודים על פי ההלכה - אביהם כן, אמם לא. המספרים שנאספים אצלנו, בארגון "יד לאחים", מלמדים על התרחבות התופעה.

 

הסטטיסטיקות הם לא רק מספרים. למספרים יש פנים, כאב ובכי. כשאנו מקבלים טלפון מאמא כאובה ובוכייה שבתה נמצאת אי-שם בכפר ערבי - לא ניתן לעמוד מנגד לאובדן שלה, של משפחתה של המשכיות עמנו. כמי שניצבים בחזית המאבק בתופעה, נעשות כ-10 פניות אלינו מדי יום העוסקות בהתבוללות על צורותיה השונות.

 

מי שרוצה להביט לאמת בעיניים. מבין כי למרות ההדחקה והעיסוק בשלל נושאים חשובים ככל שיהיו, בעיית ההתבוללות נותרת בעיית היסוד: להיות או לחדול!

 

הרב שמואל ליפשיץ הוא מראשי ארגון "יד לאחים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל ליפשיץ
צילום: מוטי קמחי
לא להתבוללות
צילום: מוטי קמחי
מומלצים