שתף קטע נבחר

תחקיר ערוץ 10: יומן הג'ובים של מירי רגב ואת מי היא כינתה - "זבל"

על-פי התחקיר, שרת התרבות מירי רגב מינתה או תכננה למנות פעילי ליכוד בולטים לתפקידים ציבוריים במשרד התרבות. התחקיר חשף את יומן הג'ובים של רגב. וגם: למה כינתה השרה את היועץ המשפטי לממשלה בעקבות חשיפת ynet - "זבל". רגב בתגובה: "אני נמצאת תחת מתקפה"

שרת התרבות מירי רגב (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
שרת התרבות מירי רגב(צילום: אורן אהרוני)

יומן הג'ובים של מירי רגב. תחקיר ערוץ 10 חשף הערב (יום ד') מינויים פוליטיים לכאורה של אנשי ליכוד שיצאו לפועל או תוכננו על-ידי שרת התרבות מירי רגב במשרד הממשלתי שעליו היא אמונה. בנוסף, בהקלטה שנחשפה נשמעת רגב מכנה את היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בתואר "זבל". הדברים נגד היועץ נאמרו בעקבות חשיפת ynet על הקפאת התקציב של תיאטרון אל מידאן.

 

"חבל שהיועץ המשפטי לממשלה נזכר שבועיים אחרי להוציא דיון שהיה אצלו לפני שבועיים", נשמעת השרה אומרת בהקלטה שנחשפה הערב. "עשו פה סיבוב עלינו, החארות שם. 'ויינשטיין עוצר את התערבות רגב בתרבות', הוא לא עוצר שום דבר. איזה זבל".

 

 

בתחקיר ערוץ 10 הובא יומן עב כרס, בכתב לא ברור, שבו צוינו שמותיהם של פעילי ליכוד בעלי השפעה וליד שמם הג'וב, שבו הם חושקים או התפקיד שמתכננים להם. על פי התחקיר, איתן כהן, דמות ותיקה ומוכרת בקרב פעילי הליכוד, שמלווה את רגב מצעדיה הראשונים בפוליטיקה, ומשמש ראש מטה השרה במשרד התרבות והספורט, הוא שניהל את סוגיית המינויים.

 

כך לדוגמה מגלה התחקיר כי רק לאחרונה התפנה הג'וב של ראש המועצה לתרבות ואומנות. חיים פרלוק שמילא את התפקיד במשך שנים פרש ואת מקומו עומד לתפוס, בכפוף אישויים המשפטים, פעיל הליכוד הירושלמי הוותיק יגאל עמדי, לשעבר ראש הסניף הירושלמי במפלגה. ברישומים נראה כי כהן משדך לעמדי את הג'וב. באותו יום, לפי יומן הפגישות, נערכת פגישה בין עמדי לשרה רגב. מה קדם למה - תכנון

המינוי או הפגישה, והאם יש קשר בין השניים? לא ברור.

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

דפדוף ביומן הג'ובים של כהן - מגלה עוד שם, הפעם של איש הליכוד אלי דוידי. כהן משדך לו תפקיד חדש. מעתה הוא יהיה עוזר מנכ"ל משרד התרבות והספורט. המינוי בוצע. גם חיים יוספי, אחד מפעילי הליכוד הדרומיים המוכרים מככב ביומן הג'ובים. שמו של יוספי מופיע תחת תפקיד הממונה על המוזיאונים והאומנות הפלסטית במשרד התרבות והספורט. כהן כותב שיוספי יגיש מועמדות ומציין ששוב נדרש לערב את מנכ"ל המשרד.

 

לא ברור עד כמה המועומדים, שלחלקם יש זיקה לתחום התרבות והספורט ולחלקם לא, ידעו על הכוונות של כהן, ומה הייתה עמדתם בעניין המינוי האפשרי. קצת מתחת לשמו של פעיל הליכוד יוספי, מתנוסס שמו של חבר המרכז איתי יפרח, בנו של פעיל ותיק במושבי הדרום, אותו מייעד לכאורה ראש המטה של רגב לתפקיד רכז התמיכות.

 

מינוי נוסף הוא של אביהו סופר. אימת הפוליטיקאים בליכוד - פוקד ענק של קבוצת הקבליסטים מפתח תקווה. לפי הערכות סופר חולש על אלפים רבים של מתפקדים ממושמעים, ובכוחו להמליך ולהפיל מועמדים.

 היומנים שנחשפו בערוץ 10 ()
היומנים שנחשפו בערוץ 10

 

בלשכת השרה רוחשים לו כבוד רב, ולפחות לפי יומן הג'ובים של כהן, הוא חפץ לכאורה גם ביקרו של השחקן סשה דמידוב. דמידוב, לטענתו, לא היה מודע לרצון למנות אותו לחברות במועצת הקולנוע אך הוא אישר כי הוא חבר של סופר.

 

במועצה לתרבות ואומנות מלבד המעומד עמדי, מייעד כהן על-פי יומנו תפקיד לפעיל ליכוד מרכזי נוסף - יואל ישורון. גם ליו"ר סיעת הליכוד בנעמת, איילת גלילי, מייעד כהן ג'וב. הפעם בקרן "יד בן צבי" או במועצת אתנה לקידום הספורט הנשי.

 

לפעיל המרכזי מנואל וייס, המוכנה "מנו", בפי הליכודניקידים מיועד על פי היומן תפקיד במועצת המנהלים של הספריות הציבוריות. ולפעילי הליכוד הדרוזים ריקאד חיר אדין וזהאר דהר מיעד כהן תפקידים במרכז לקידום התרבות הדרוזית.

 

יש לציין כי החוק לא אוסר לחלוטין מינוי של אישים עם זיקה פוליטית לתפקידים בשירות הציבורי, ואולם מה שנבחן בין היתר זו מידת ההתאמה, הכישורים הייחודיים ואלה יחד אמורים לעבור אישור של יועצים משפטיים, ולעתים גם הליכי מכרז.

 

רגב: כולנו בני אדם

איתן כהן, אומרים במשרד התרבות, הוא אחד הגורמים היחידים שיציב בסביבת השרה רגב. עובדים ועובדות רבים עוזבים את הלשכה - כל אחד מסיבותיו. אחת מהם - סיפרה לחדשות 10 שההחלטה לפטרה נבעה לטענתה מכך שהיא הזהירה מפני אי-סדרים בלשכה, תשלום שעות נוספות עבור עובדים מועדפים מבלי שיגיעו לעבודה ומנגד פגיעה בעובדים אחרים. "התרעתי על כך ופוטרתי" – היא טוענת. בפרוטוקול השימוע שלה טענה: "קיבלתי מסרים מאיימים שלא מביישים שום ארגון פשע".

 

זמן קצר לפני שידור התחקיר בערוץ 10 כתבה השרה בעמוד הפייסבוק שלה: "זה לא סוד שתבעתי את ערוץ 10 במיליון שקלים על דברי הדיבה כנגדי ועל השקרים שהם פרסמו עליי ושהתבררו במהרה כחסרי שחר.

 הם חזרו בהם וגם כלי תקשורת נוסף התנצל. מאז אני נמצאת תחת מתקפה ספציפית של ערוץ 10. זה כולל שאילתות הזויות ובדיקות שכתבי הערוץ עורכים עליי באופן חריג ויוצא דופן. ברור לי שאני אשת ציבור שאמורה להתנהל בשקיפות וכמובן ביושר ובהגינות - וכך אני פועלת. אני מצפה שכך תנהג גם התקשורת".

 

היא הוסיפה: "כולנו בני אדם, כולנו ברגע של כעס אומרים דברים קשים לקרובים לנו ומותר לנו. לא גאה בזה אבל זה קורה. הערוץ פנה לתגובתי בדבר הקלטה שבה נאמרים דברים קשים על היועץ וינשטיין. לא שמעתי אותה ואינני זוכרת שאמרתי אמירה זו. אם אכן הדברים נאמרו, הם נאמרו בעדנא דרתחא ואין באמירה זו, אם אכן נאמרה, לשקף את עמדתי ואת תחושותיי כלפי היועץ אותו אני מעריכה, מכבדת ומוקירה. התקשרתי אליו והתנצלתי בפניו על אמירה זו אם אכן נאמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השרה מירי רגב
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים