שתף קטע נבחר

מתקפת טרור בפריז: 127 נרצחו, עשרות נפצעו, מופע רוק הפך למרחץ דמים

פריז תחת המתקפה הכבדה ביותר מאז מלחמת העולם ה-2: מחבלים ירו במהלך הופעת רוק בתיאטרון בטקלאן והחזיקו בקהל כבני ערובה. 118 נרצחו ויותר מ-200 נפצעו. כוחות הביטחון פשטו על המקום וחיסלו את המחבלים. במקביל: פיגוע התאבדות במסעדה ליד איצטדיון סטאד דה פראנס, שבו נערך משחק כדורגל. מצב חירום, גבולות צרפת נסגרו. "אחד המחבלים אמר: 'הנשיא שלכם לא היה צריך להתערב בסוריה. זו אשמתו'"

הטרור חזר לפריז - והפעם במתקפה הקשה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. לפחות 127 בני אדם נרצחו ויותר מ-200 נפצעו הערב (יום ו'), 899 מהם במצב קשה, בשורה של פיגועי טרור בבירת צרפת: האירוע הקשה ביותר התחולל בתיאטרון בטקלאן, שבו נרצחו לפחות 118 בני אדם במהלך דרמת בני ערובה. בסביבות השעה 1:20 שעון ישראל נשמעו במקום יריות מנשק אוטומטי ופיצוצים, ואז נודע כי כוחות הביטחון הצרפתיים פרצו לתיאטרון. האירוע הסתיים בחיסול שלושה עד חמישה מחבלים. נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע על מצב חירום ועל סגירת גבולותיה של צרפת - צעד חסר תקדים. עיריית פריז ביקשה מהתושבים להישאר בבתים ולא לצאת החוצה.  המשטרה מסרה שכל המחבלים חוסלו ושמתנהלים חיפושים אחר אנשים שסייעו למחבלים.

 

טרור בפריז - עוד כתבות: 

עוצר בפריז, גבולות נסגרו: צרפת במצב חירום

שרדו את הטבח בתיאטרון: "ירו לכל הכיוונים"

לקראת סוף המשחק: כך נשמעו הפיגועים בפריז

 

בסך הכול נמנו ברחבי העיר לפחות שישה מוקדי טרור - ובחלקם, לפי דיווחים, היו מעורבים מחבלים מתאבדים, רימוני יד ורובי קלצ'ניקוב. המתקפה החלה בירי במסעדה במרכז פריז ואחר כך נמשכה בפיגוע התאבדות במסעדה לידי האצטדיון הלאומי סטאד דה פראנס. הלילה הגיע הנשיא הולנד לזירת הטבח בתיאטרון בטקלאן. "נילחם בטרור ללא רחמים", אמר הולנד. 

 

אלו המוקדים הידועים עד עתה:

בשעה 22:30 (שעון ישראל) ירה מחבל במסעדה "קמבודיה הקטנה" בשכונת לה רפובליק ואחר כך פוצץ את עצמו. 

18 נרצחו מירי ברחוב שרון.  

11 נרצחו מירי ברחוב בישה.

ברחוב פונטיין או רואה נורתה אש.

מחבלים פתחו במתקפת ירי שבה נרצחו לפחות 118 בני אדם בתיאטרון בטקלאן במהלך הופעת להקת רוק כבד מקליפורניה. המחבלים החזיקו בצופים בני ערובה וירו בהם בזה אחר זה. בלילה פשטו על המקום כוחות מיוחדים ואז התגלתה הזוועה.

שניים או שלושה פיצוצים באזור האצטדיון "סטאד דה פרנס" במהלך משחק ידידות בין גרמניה לצרפת שבו נכח הנשיא הולנד. לפחות חמישה נרצחו על ידי ככל הנראה שני מחבלים.

 

בנאום טלוויזיוני שנשא בפני האומה הצרפתית אמר הולנד: "ברגעים אלה בזמן שאני מדבר, התקפות טרור חסרות תקדים בעוצמתן מתרחשות ברחבי פריז. יש עשרות מתים, פצועים רבים. זו זוועה.זו חוויה נוראה ששוב תוקפת אותנו. אנחנו יודעים מהיכן היא מגיעה, מיהם הפושעים הללו, מיהם הטרוריסטים הללו. קיבלנו החלטה לגייס את כל הכוחות האפשריים כדי לנטרל את הטרוריסטים ולהבטיח את ביטחון כל האזורים שבהם קיים חשש. ביקשתי גם מהצבא להיות נוכח באזור פריז כדי להבטיח ששום התקפה נוספת לא תתרחש. ההחלטה השנייה שקיבלתי היא לסגור את הגבולות. אנחנו חייבים להבטיח שאף אחד לא ישוב לבצע פעולות כאלה ובאותה עת שאלה שביצעו את הפשעים האלה ייתפסו לפני שיעזבו את המדינה".

 

פיצוצים מחוץ למשחק הכדורגל שבו נכח הנשיא הצרפתי

ערוץ הטלוויזיה הצרפתי BFM דיווח כי לאירוע הירי הראשון, במסעדה "קמבודיה הקטנה" שבמרכז פריז, היו אחראים כמה חמושים. הפיצוץ במסעדה הסמוכה לאיצטדיון אירע ממש בשעה שבאיצטדיון נערך משחק גדול בין נבחרות הכדורגל של צרפת וגרמניה, ופיצוצים שאירעו מחוץ לאיצטדיון נשמעו היטב גם בתוכו (האזינו להם בסרטון בהמשך הכתבה). רשת CNN דיווחה שבמקום נמצאה גופה ולכן מעריכים שזה היה פיגוע התאבדות. עד ראייה בשם פרנק סיפר: "בתחילה חשבו שאלו זיקוקים אך מיד הבנו שאלו קולות ירי. התחבאנו מתחת לשולחנות בכל מקום שיכולנו וברחנו החוצה. בדרכי החוצה ראיתי לפחות עשר גופות על הרצפה. אין מילים לתאר את המחזה הנוראי. בחיי לא חשבתי שאחווה זוועה שכזאת". 

 

 

הירי במסעדה ליד האצטדיון  (צילום: AP) (צילום: AP)
הירי במסעדה ליד האצטדיון (צילום: AP)

פינוי נפגעים ליד תיאטרון בטקלאן  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פינוי נפגעים ליד תיאטרון בטקלאן (צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום : AP) (צילום : AP)
(צילום : AP)


 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ההמלצה לתושבים: הישארו בבתים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההמלצה לתושבים: הישארו בבתים(צילום: AFP)

הנשיא כינס ישיבת חירום  (צילום: AFP PHOTO / PRESIDENCE DE LA REPUBLIQUE / CHRISTELLE ALIX) (צילום: AFP PHOTO / PRESIDENCE DE LA REPUBLIQUE / CHRISTELLE ALIX)
הנשיא כינס ישיבת חירום (צילום: AFP PHOTO / PRESIDENCE DE LA REPUBLIQUE / CHRISTELLE ALIX)

 

אחת מזירות האירועים בפריז ()
אחת מזירות האירועים בפריז
 

פינוי נפגעים ליד תיאטרון בטקלאן  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פינוי נפגעים ליד תיאטרון בטקלאן (צילום: רויטרס)

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

מזדהים עם הקורבנות בצרפת. מגדל הסחר העולמי בניו יורק מואר בדגלי הדגל הצרפתי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מזדהים עם הקורבנות בצרפת. מגדל הסחר העולמי בניו יורק מואר בדגלי הדגל הצרפתי(צילום: רויטרס)

לפי דיווח נוסף, באחד הפיגועים נכנס מחבל לסניף של רשת מקדונלד'ס ופתח בירי לכל עבר. עד ראייה סיפר לעיתון "ליברסיון" כי הוא שמע יותר מ-100 כדורים נורים בבית קפה ברו דה שרון.

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד פונה מהאיצטדיון בעקבות האירועים. גם אחרי הפיצוצים - לא הופסק המשחק. מיד בסיומו נרשמה בהלה בקרב המוני הצופים, ורבים מהם הורדו לכר הדשא מתוך דאגה לשלומם.

 

 

"טבח בפריז", "הזוועה", "הפעם, זו מלחמה". עיתוני צרפת בעקבות מתקפת הטרור ()
"טבח בפריז", "הזוועה", "הפעם, זו מלחמה". עיתוני צרפת בעקבות מתקפת הטרור

ככל הנראה, מדובר בשורה של פיגועים שתוכננו מראש לאותה השעה בדיוק, והם התרחשו ממש במקביל. בעקבות מתקפת הטרור כינסה ממשלת צרפת ישיבת חירום. עד ראייה סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית שאחד המחבלים הזכיר את המעורבות הצבאית הצרפתית בסוריה.

 

"המחבל אמר: 'הנשיא שלכם לא היה צריך להתערב בסוריה'"

"שמעתי אותם אומרים בבירור לבני הערובה 'זו אשמת הולנד, זו אשמת הנשיא שלכם, הוא לא היה צריך להתערב בסוריה'. הם גם דיברו על עיראק", סיפר פייר ג'אנסק בן ה-35, שהיה באולם תיאטרון בטקלאן בעת מתקפת הטרור.

 

עדי הראייה בן גראנט סיפר ל-BBC כי הוא היה בפאב בפריז כשלפתע שמע ירי וראה שש או שבע גופות. "אמרו לי שאנשים שנסעו במכונית פתחו באש לעבר הפאב", סיפר. "יש הרבה הרוגים. זה די מזעזע, אם להיות כן. הייתי בחלק האחורי של הפאב, לא יכולתי לראות כלום. שמעתי יריות. אנשים נפלו ארצה. כיסינו את הראש שלנו בשולחן כדי להתגונן. היינו תקועים בבר כי היו מולנו המוני גופות".

 

משטרת פריז מסרה ששלושה מתוך ארבעת המחבלים המתים בתיאטרון הפעילו את חגורות הנפץ שנשאו על גופם.

 

לפי החוק הצרפתי, מצב חירום במדינה מיושם רק בעקבות "סכנה מיידית שמלווה בהפרות חמורות של החוק והסדר". מצב החירום מאפשר לרשויות לאסור על תנועת אנשים וכלי רכב בשעות מסוימות. במהלך מצב זה יכולות הרשויות להכריז על אזורי ביטחון שבהם יש בקרה מוגברת על תנועת האנשים וכלי הרכב. מצב החירום גם מאפשר למשטרה הצרפתית לבצע חיפושים בבתים ביום ובלילה במקום בעוד שבשגרה מותר לרשויות לבצע חיפושים בבתים רק במהלך היום.

אוהדים על הדשא בסטאד דה פראנס בסיום המשחק (צילום : AFP) (צילום : AFP)
אוהדים על הדשא בסטאד דה פראנס בסיום המשחק(צילום : AFP)

 (צילום : AFP) (צילום : AFP)
(צילום : AFP)

סביב התיאטרון שבו הוחזקו בני ערובה התאספו קרובי משפחה רבים של אנשים שנמצאים בתוך האולם, ובאזור נרשמה בהלה גדולה. בחורה בשם אנה, שנמנתה עם הצופים בתוך האולם, סיפרה שהצליחה לברוח מתוכו וכי שמעה יריות מכיוונים שונים.

 

"הם הורגים את כולם אחד-אחד"

בתיאטרון בטקלאן, אחד ממוקדי פיגועי הטרור, הופיעה הערב להקת הרוק "איגלס אוף דת' מטאל". כל הכרטיסים להופעה נמכרו, ולכן המשטרה העריכה כי באולם 100 בני ערובה. על פי CNN, בתוך המבנה היו בין שישה לשמונה תוקפים. "איגלס אוף דת' מטאל" היא להקת רוק אמריקנית שהוקמה ב-1998 כחלק משיתוף פעולה בין ג'סי יוז לג'וש הום. עם זאת, במסע האירופי הנוכחי הום לא הצטרף ללהקה. אחד מבני הערובה צייץ בטוויטר וסיפר כי הוא נמצא בקומה הראשונה של התיאטרון, פצוע קשה. "יש ניצולים, אבל הם הורגים את כולם אחד-אחד", כתב בציוץ המחריד והוסיף: "בבקשה תתקפו".

 

שר הפנים הצרפתי ברנאר קזנוב מסר שאף שוטר לא נהרג במבצע הפשיטה על התיאטרון בפריז והוסיף כי איש ביטחון אחד נפצע בתקרית.

 

הפיגועים בצרפת עוררו תגובות והיערכות גדולה בכל רחבי העולם, ובעיקר במדינות המערב. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, עודכן על הפיגועים, שוחח עם עמיתו הצרפתי הולנד והציע את עזרת ארצו. "זו לא מתקפה רק על פריז, לא רק על העם הצרפתי, אלא על האנושות כולה ועל הערכים שאנו חולקים", אמר אובמה בהתייחסו למתקפת הטרור הקשה. "הפיגועים בפריז הם ניסיון מקומם להטיל אימה על אזרחים חפים מפשע. נעשה כל מה שצריך כדי למצות את הדין עם הטרוריסטים האלה", אמר אובמה. למרות המתקפה בפריז, לפי שעה ארה"ב אינה מעלה כוננות.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי תיאר את ההתקפות בפריז כ"מתועבים" ו"רשעיים" ואמר שמדובר במתקפה על האנושות שלנו. קרי אמר ששגרירות ארה"ב בפריז "עושה כל מאמץ למען רווחת האזרחים האמריקנים בפריז". הוא הוסיף שארצו מוכנה "להעניק כל סוג של סיוע שמממשלת צרפת תזדקק לו.

שר ההגנה האמריקני אש קרטר אמר שהפיגועים בפריז הם "התקפה על כבוד האדם המשותף". ראש הפנטגון הוסיף ש"ארה"ב עומדת לצד העם הצרפתי והדמוקרטיה התוססת והרב-תרבותית שלה".

 

"פיגועים ברבריים ונתעבים"

מזכ"ל האו"ם באן קי מון גינה את "הפיגועים הנתעבים" בפריז. דוברו מסר שבאן "מאמין שהרשויות הצרפתיות יעשו כל שבכוחן להביע את האחראים לדין במהירות". מועצת הביטחון של האו"ם גינתה את "הפיגועים הברבריים והפחדניים", והדגישה את הצורך להביא למשפט את מבצעי "הפעולות הטרוריסטיות הללו".

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה שהיא "מזועזעת עמוקות מהחדשות ומהתמונות שמגיעות אלינו מפריז". המנהיגה הגרמנית פרסמה הצהרה שבה מסרה שמחשבותיה עם קורבנות "מתקפת הטרור הזו". ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הביע זעזוע והביע נכונות לסייע לממשלה בפריז בכל דרך אפשרית.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

דובר משרד החוץ הסיני, הונג ליי, מסר שסין "מזועזעת מאוד" ממתקפת הטרור וקרא לסולידריות עם צרפת במאבק בטרור. "הטרור הוא אתגר משותף שעמו מתמודדת האנושות. סין תומכת לחלוטין בצרפת בשמירה על ביטחונה הלאומי ויציבותה ובתקיפת הטרור", אמר הונג.

 

נתניהו: "ישראל עומדת כתף אל כתף עם העם הצרפתי"

מדינות במפרץ הפרסי גם גינו את מתקפת הטרור בפריז. סוכנות הידיעות של איחוד האמירויות הערביות דיווחה שהנשיא שייח חליפה בן זאיד אל-נהיאן שלח מברק לנשיא צרפת הולנד ומסר את תנחומיו לצרפתים ואת תמיכתו בהם. הוא גם כתב שיתמוך ב"כל מה שדרוש כדי להתמודד עם הטרור ולמחוק אותו". אמיר כוויית, השייח סבאח אל-אחמד אל סבאח, מסר בהודעה שהוא שולח את תנחומיו לצרפתים והדגיש ש"פעולות טרור נפשעות אלה עומדות בניגוד לכל הוראת האמונה הקדושה והערכים ההומניטריים". סוכנות הידיעות הממלכתית של סעודיה ציטט את הודעת משרד החוץ בריאד שגינה את מתקפת הטרור בפריז.

 

נשיא איראן חסן רוחאני גינה את מתקפת הטרור בפריז ואמר כי היא בגדר "פשע נגד האנושות". לפי דיווחים בכלי תקשורת איראניים, רוחאני דחה את ביקורו באירופה שהיה צפוי להתחיל היום ולכלול את איטליה וצרפת.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "ישראל עומדת כתף אל כתף עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד והעם הצרפתי במלחמה המשותפת נגד הטרור. אני שולח תנחומים בשם העם בישראל למשפחות הנרצחים ומאחל החלמה מהירה לפצועים".

 

מגדל הסחר העולמי בניו יורק צבע את אורותיו בדגלי הדגל הצרפתי - אדום, לבן וכחול - כאות הזדהות עם קורבנות מתקפת הטרור בפריז.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

ראש ממשלת בלגיה שארל מישל הודיע כי ארצו מבצעת בדיקות קפדניות של כניסות רכבות, כלי רכב ומטוסים שמגיעים למדינה מצרפת בעקבות פיגועי הטרור בפריז. דובר הממשלה הבלגית מסר כי הבוקר תכנס הממשלה ישיבת חירום לבחון את התגובות האפשריות לאלימות הקשה אצל השכנה הצרפתית.

 

מתקפת הטרור בפריז באה עשרה חודשים אחרי מתקפת הטרור שבה נרצחו 18 בני אדם במערכת העיתון הסאטירי "שארלי

הבדו" ובמרכול היהודי "היפר כשר" - פיגועים שאותם ביצעו ג'יהאדיסטים.

 

המתקפה באה בדיוק ביום שבו נודע כי ארה"ב הצליחה לחסל את מוחמד אמווזי, "ג'ון הג'יהאדיסט", שידוע כעורף הראשים של "המדינה האיסלאמית" (דאעש) וכאחד הסמלים הגדולים ביותר של ארגון הטרור הג'יהאדיסטי.


פורסם לראשונה 13/11/2015 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מחוץ לתיאטרון בטקלאן
צילום: EPA
אחת מזירות האירוע בפריז
מומלצים