שתף קטע נבחר

מפיצוץ באצטדיון לטבח במופע: דקה אחר דקה

זה התחיל מרצף פיצוצים ליד המגרש שבו התמודדו צרפת וגרמניה, המשיך בירי בבתי קפה והסתיים במרחץ דמים בהופעת רוק. בחזרה אל הערב ששינה את צרפת

הערב ששינה את צרפת: פיצוץ לא ברור באצטדיון ומה שנשמע ליושבי מסעדה כמו זיקוקים הפך מהר מאוד למתקפה משולבת בפריז, ולטבח בהופעת רוק. כך התרחשה המתקפה הקשה בתולדות צרפת, דקה אחר דקה.

 

22:20 (21:20 שעון צרפת). פיצוץ נשמע במסעדה מחוץ לאצטדיון סטאד דה פראנס, שבו נערך משחק ידידות בין נבחרת הכדורגל של צרפת לבין נבחרת גרמניה. הנשיא פרנסואה הולנד צפה במשחק בעת הפיצוץ ופונה מיד מהמקום מחשש לביטחונו. ארבעה בני אדם לפחות נהרגו ו-50 נפצעו, בהם 11 במצב קשה.

 

22:25. הלקוחות בבר "קאריו" ובמסעדת "קמבודיה הקטנה" הסמוכה ברחוב בישה שבמרכז פריז שמעו פיצוץ והניחו שמדובר בזיקוקים. עדי ראייה סיפרו שלאחר מכן פתח אדם באש לעבר האנשים בבר ולאחר מכן לעבר המסעדה. 14 בני אדם נהרגו ו-20 נפצעו, מהם עשרה במצב קשה. המחבלים, שנשאו חגורות נפץ, נהרגו בפיצוץ המטענים שלהם.

חלונות מנופצים בבר בפריז (צילום: MCT) (צילום: MCT)
חלונות מנופצים בבר בפריז(צילום: MCT)

מנקים את הדם ליד מסעדת "קמבודיה הקטנה" (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
מנקים את הדם ליד מסעדת "קמבודיה הקטנה"(צילום: AFP )

22:29. ירי בשדרות רפבליק שברובע העשירי. ארבעה נהרגו ו-21 נפצעו, בהם עשרה שמצבם מוגדר קשה.

 

22:30. פיצוץ שני מחוץ בסטאד דה פרנס. למרות רצף הפיצוצים, המשחק נמשך כסדרו והגיע לסיומו. צרפת ניצחה בו 0:2, אבל איש לא התעניין בתוצאה.

 

22:38. ירי בבר "לה בל אקיפ" ברחוב שרון. 19 נהרגו במוקד הפיגוע הזה ברובע ה-11 ובנוסף 23 נפצעו.

  

22:43. פיצוץ בשדרות ולטייר 253, ליד תיאטרון בטקלאן שברובע ה-11.

 

22:49. האירוע הקשה ביותר, באולם הקונצרטים בטקלאן. מחבלים פרצו לאולם, שבו התקיימה הופעת להקת הרוק "איגלס אוף דת' מטאל".

 

22:53. פיצוץ שלישי בסטאד דה פרנס. שניים מהפיצוצים באצטדיון שנמצא בסן דני אירעו בכניסות למגרש, ואחד אחר התרחש ליד מסעדת מקדונלד'ס. אחד המחבלים שפוצצו את עצמם היה סורי, שהגיע כמהגר לצרפת דרך יוון. על גופת מחבל מתאבד נוסף נמצא דרכון מצרי.

 

23:00. ירי בשדרות בומרשה. שבעה נפצעו, מהם שלושה באורח קשה.

 

23:08. בני ערובה נמלטו מאולם המופעים. חלקם סיפרו על נהרות של דם ועל מחבלים שירו ברובים אל הקהל.

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

23:36. משטרת פריז פותחת במבצע לחילוץ בני הערובה בבטקלאן.

 

23:55. משבר בני הערובה בתיאטרון מגיע לסיומו. 87 איש, שהגיעו לצפות בהופעה, נרצחו. ארבעה מחבלים נהרגו - שלושה לאחר שהפעילו את חגורות הנפץ שלהם ורביעי נורה למוות על ידי כוחות הביטחון הצרפתיים. לאחד מהם אזרחות צרפתית.

 

בסך הכול, בפיגועי 13 בנובמבר נרצחו 128 איש. פיגועי הטרור בוצעו על ידי שמונה מחבלים לפחות. שבעה נהרגו לאחר שהפעילו את חגורות הנפץ שלהם באזורים הומי אדם, ומחבל נוסף נורה למוות בעת הפשיטה המשטרתית על תיאטרון בקלאן. על פי הדיווחים, המחבלים השתמשו ברובי קלצ'ניקוב וברימוני יד בעת המתקפה.

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הכריז כשעה לאחר הפיגועים על מצב חירום בכל רחבי המדינה והודיע על סגירת הגבולות למניעת בריחת סייענים. עם זאת, הטיסות לצרפת וממנה נמשכות כסדרן.

ההופעה, לפני הפיגוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההופעה, לפני הפיגוע(צילום: AFP)
 

במסגרת מצב החירום דווח כי פריז נתונה בעוצר "אלפא אדום". התושבים נצורים בבתים, ההפגנות נאסרו והמשטרה רשאית לסגור כל בית עסק שתרצה. כמו כן, כל בתי הספר והאוניברסיטאות באזור פריז נשארו היום סגורים, ועוד 1,500 שוטרים לפחות נשלחו לתגבר את כוחות הביטחון בפריז. מגדל אייפל נסגר, וכך גם מוזיאון הלובר ומבני מסחר נוספים.

 

לפי החוק הצרפתי, מצב חירום במדינה מיושם רק בעקבות "סכנה מיידית שמלווה בהפרות חמורות של החוק והסדר". מצב החירום מאפשר לרשויות לאסור על תנועת אנשים וכלי רכב בשעות מסוימות.

 

במהלך מצב החירום יכולות הרשויות להכריז על אזורי ביטחון שבהם יש בקרה מוגברת על תנועת האנשים וכלי הרכב. מצב החירום גם מאפשר למשטרה הצרפתית לבצע חיפושים בבתים ביום ובלילה. בשגרה מותר לרשויות לבצע חיפושים בבתים רק במהלך היום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך למונד
הבריחה מאולם המופעים
צילום: מתוך למונד
מומלצים