שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  דונלד סאתרלנד: 'מיואש מדאעש, ודתיים ככלל'

  השחקן הקנדי דונלד סאתרלנד מגלם ב"משחקי הרעב: עורבני חקיין - חלק 2" את הדיקטטור סנואו. בראיון בלעדי ל-ynet, הוא קושר את להט המרד של קטניס אברדין מהסרט להצלחת המהפכנים האיסלמיסטים מבית דאעש מול נרפות המערב. "העשירון העליון מרוויח ממלחמה, לצעירים נשאר למות"

   

  לפני חמישים שנה, היה דונלד סאתרלנד אחד מהשחקנים הצעירים והבולטים בתעשיית הסרטים האמריקנית. כשחקן צעיר בארצות הברית של וייטנאם והמלחמה הקרה, הוא היה סמל להתנגדות למשטר. בעיקר הוא זכור מתפקידו כרופא הצבאי הוקי פרייס בסרטו האנטי מלחמתי של רוברט אלטמן "מ.א.ש" מ-1970, וכמפקד הטנק ההיפי סמל אודבול מ"נועזים בעורף האויב". כיום, הוא מבוגר יותר, חכם יותר, ובגיל 80 הוא מוכר יותר לצעירים כאבא של ג'ק באואר מ"24" (קיפר סאתרלנד), או לחילופין כנשיא קוריולאנוס סנואו, הדיקטטור מסדרת סרטי "משחקי הרעב".

   

  למרות דמותו הקולנועית הנבזית וחסרת הרחמים, אליה הוא חוזר בפעם הרביעית ב"משחקי הרעב: עורבני חקיין - חלק 2", סאתרלנד הקנדי הוא עדיין ג'נטלמן אדיב ופיקח, ועם מודעות פוליטית מפותחת. בראיון עם ynet שנערך לקראת עליית הסרט השבוע, הוא מביע תסכולו מהדור הצעיר שאינו מעורב בתהליכים הפוליטיים סביבו, ומנגד את יאושו וחששו מההתקוממות של פעילי דאעש, שכן לוקחים יוזמה, ומתארגנים לטובת מתקפה אלימה על הציוויליזציה המערבית - והכל בשם הדת.

   

  דונלד סאתרלנד כשליט פאנאם קוריולאנוס סנואו ב"משחקי הרעב" ()
  דונלד סאתרלנד כשליט פאנאם קוריולאנוס סנואו ב"משחקי הרעב"

  "אני כל כך לא מסכים עם דאעש. הם נראים כל כך מרוכזים בעצמם", אומר סאתרלנד, "אני מקווה שהם לא יערפו את ראשי על כך שאני אומר זאת. הם מכוונים באופן דתי כל כך, וזה לא נראה כמו משהו שאני הייתי רואה בו השפעה כללית על הפוליטיקה העולמית. אבל הם כל כך מגוונים. אני פשוט מיואש. אני מיואש ממאבקים בעלי מניעים דתיים. אני לא אדם דתי. אני לא מאמין באלוהים".

   

   

  בסרט מובילה קטניס אברדין (ג'ניפר לורנס) מרד נגד שלטונו של סנואו הזקן במדינת פאנאם העתידנית. הוא אינו בעל רקע דתי, אך מבטא את מחאת הצעירים נגד המבוגרים המבוססים. בסרט הוא בא לידי ביטוי בקמפיין צבאי אלים ביותר, חסר פשרות ולעיתים נטול חמלה. העלילה רצופה בסצנות קרב נועזות, בהן יש אבדות רבות בנפש משני הצדדים. הבמאי פרנסיס לורנס חסך מאיתנו מראות זוועה מדממים, כמו אלה שנחשפנו אליהם לאחרונה ממהדורות החדשות הישר מפריז, אך להט המהפכנים הצעירים מזכיר במשהו את הנחישות של פעילי דאעש שהתכנסו יחדיו כדי להרוס את הסדר הקיים ואת סמליו.

   

  חמושים ברובים, חץ וקשת ומצלמת וידאו. מורדי "משחקי הרעב" ()
  חמושים ברובים, חץ וקשת ומצלמת וידאו. מורדי "משחקי הרעב"

  "אני מיואש מזה", מודה השחקן הוותיק, "אני מיואש מניצול, אני מיואש מארגון שישמיד את ההיסטוריה, כמו שדאעש עושה. היסטוריה, אנחנו לומדים מההיסטוריה. אתה לא משמיד אותה. אתה לא עורף ראשים של נוצרים, רק בגלל שהם נוצרים. הם בהחלט לא מייצגים את מה שאני חושב שצריך להיות השינוי הפוליטי, אבל אני כן מאמין שדאעש מאורגנים באופן יוצא דופן. ויהיה אשר יהיה השינוי הפוליטי שצריך לקרות, הוא זקוק לארגון שכזה".

   

  מול הצעירים המוסלמים שיוצאים להילחם על האידיאולוגיה הדתית הנוראית שלהם, ואף מקריבים חייהם לשם כך, סאתרלנד צופה בדור הצעיר של מדינות המערב, ומתאכזב מהשאננות שלהם, מהנרפות, ומחוסר העניין בחיים הציבוריים. "נדהמתי כמה מהר התנועה של Occupy Wall Street התגבשה, ואני באמת האמנתי שתהיה לה יותר עוצמה וארגון מאשר היה לה", אומר סאתרלנד שסבור כי הדור הצעיר במדינות המערב אינו מסוגל להתקומם כיום, ומספר כי הסרט נועד לא רק להנאת הצופים, אלא גם להנעתם לפעולה.

   

  דונלד סאתרלנד (מימין) ב"מ.א.ש". פעם צעירים ידעו למרוד ()
  דונלד סאתרלנד (מימין) ב"מ.א.ש". פעם צעירים ידעו למרוד
   

  "המטרה של הסרט היא לעורר אנשים צעירים להיות מעורבים פוליטית בעצמם, להתארגן, להזיז את התחת שלהם מהספה, ולהיות חלק מהמהלך הפוליטי", הוא אומר, "יש לזה היקף עולמי, זה מרגש וזה נשאר איתך ומלמד אותך שמלחמה היא למטרות רווח. ושלרווחים הללו אתה עצמך לא שותף. חברי העשירון העליון ירוויחו מזה, אבל אתה כאדם צעיר כל מה שעליך לעשות הוא למות. אתה עומד לסבול. לסבול אבל, לסבול אבדות, טראומה, הלם. לאורך הדורות, מאה אחר מאה, ההיסטוריה תמיד חזרה על עצמה, וחייבים להפסיק את זה".

   

  בראיון סאתרלנד, בעל תואר כבוד ממדינת קנדה מולדתו, קושר את הדברים גם לשלטון הנוכחי במדינה בראשות ג'סטין טרודו הצעיר, שעלה לכותרות כשהציג ממשלה שמחציתה נשים. הוא מדגיש את תמיכתו בו, ומנגד יוצא נגד סטיבן הארפר, שנודע בזירה הבינלאומית כחבר אמת של ישראל. "הארפר הוא חוזר בתשובה, שהאמין בחזון סוף העולם הנוצרי, והיו לו יחסים מצוינים עם ישראל - בגלל זה. טוב שסוף סוף הוא הוחלף". 

   

  דונלד סאתרלנד. מיואש ()
  דונלד סאתרלנד. מיואש
   

  בכל הנוגע לישראל, השחקן הוותיק נזכר בערגה ביצחק רבין. "רק לאחרונה צוין יום השנה לרצח שלו. מאוד אהבתי אותו. מטריד שלרוצח שלו יש זכות בחירה", הוא אומר בעצב ומביע דאגה מעתיד האיזור: "אני כבר זקן, אבל זה נראה כאילו חיית הטרף מתקרבת לבית לחם (ציטוט מהפואמה 'The Second Coming' של המשורר האירי וו.ב. ייטס - א.ב). יש אסון נורא שממשמש ובא".

   

  "עורבני חקיין - חלק 2" שייצא ביום חמישי לבתי הקולנוע בישראל הוא הסרט שחותם את סדרת "משחקי הרעב" שמבוססת על ספרי הכותבת האמריקנית סוזן קולינס. לצד ג'ניפר לורנס שבתפקיד הראשי כקטניס אברדין ודונלד סאתרלנד שמגלם את הנבל סנואו, מככבים בסרט רבים וטובים כמו ג'וש האצ'רסון, ליאם המסוורת', ג'וליאן מור, אליזבת' בנקס, נטלי דורמר, סם קלפלין, סטנלי טוצ'י, מאהרשאלה עלי, ג'נה מאלון, ווילו שילדס ועוד.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים