שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

החרם מתחיל מבפנים / דעה

לפני שאנחנו מתחילים להפנות אצבעות כלפי אירופה על החרם, מוטב שנביט היטב במראה. החרם הזה התחיל כאן

הודעת האיחוד האירופי לגבי החלטתם לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות אינה מפתיע. הדה-לגיטימציה נגד ישראל והאנטישמיות החדשה השוטפת את אירופה אינה תופעה חדשה וודאי שאיש במשרד החוץ הישראלי לא הופתע מכך. רבים מאשימים, ובצדק, את הפלסטינים ואת תנועת החרם (BDS) בקידום החלטת האיחוד לסמן מוצרים מההתנחלויות אך לפני שאנחנו ממהרים להאשים אותם, ראוי ורצוי שנבחן גם את "תרומתם" של אישים וארגונים ישראלים רבים להחלטה.

 

גלאון. עודדה את החרם על ההתנחלויות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גלאון. עודדה את החרם על ההתנחלויות(צילום: עידו ארז)

 

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

זהבה גלאון, יו"ר מרצ, הכריזה כמה פעמים שהיא באופן אישי מחרימה מוצרים המיוצרים ביהודה ובשומרון ואף הגדילה לעשות ויזמה חוק לסימון מוצרים המיוצרים מעבר לקו הירוק.

 

אברום בורג, חבר המועצה הציבורית של הקרן החדשה ולשעבר יו"ר הכנסת, טען "פתאום מסתבר שתנועת החרם הפלשתינית היא לא רק מאמץ קנטרני לפגוע בכיסו של הישראלי, אלא גם ניסיון נועז וחדשני להשיג הישגים מדיניים של ממש. בתחומים שאני מאמין באמונה שלמה שהם מחייבים הידברות ופתרון: סוף לכיבוש, הריסת חומת ההפרדה, הכרה בזכויות ובשיוויון של הפלשתינים הישראלים ופתרון בעיית הפליטים. זהו הביטוי המקומי והבינלאומי לאופי אחר לגמרי, חדש ולא כל כך מוכר אצלנו, של המאבק הפלשתיני – מאבק לא אלים. גם הוא אסור?".

 

אליהם מצטרפים שורה ארוכה של אקדמיים ישראלים הקוראים לחרם אקדמי על ישראל וחתומים על עצומות של אקדמיים מרחבי העולם הקוראים להטיל חרם אקדמי על האקדמיה הישראלית.

 

בשנת 2011 כשלושים ושש מרצים ישראלים חתמו על עצומה הקוראת להחרים מוצרים מההתנחלויות ובניהם ד"ר משה הראל, פרופ' אלון הראל שגם יזם את העצומה, פרופ' שפרה שגיא ועוד.

 

לדוגמא, בחודש מאי 2015, זימן ג'יבריל רג'וב מספר ישראלים ללשכתו לפגישה עם נשיא פיפ"א בלאטר, שהגיע לביקור ברשות. מדובר בפעילים החברים בארגון "אנרכיסטים נגד הגדר" ובעמותת "הוועד נגד הריסת בתים". מי שיזם את הארגון מהצד הישראלי היה ד"ר קובי סניץ, מתמטיקאי ממכון וייצמן ברחובות, מראשי "אנרכיסטים נגד הגדר". סניץ חבר גם בארגון "חרם מבפנים" – גוף של ישראלים הפועל להחרים את ישראל בעולם. מטרת הביקור של הישראלים היתה להציג את יוזמת ההשעיה מפיפ"א כמהלך שיש לו תמיכה גם בקרב ישראלים.

 

דוגמא נוספת היא פרופ' ניב גורדון הוא פרופסור לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, גורדון מרבה לתאר את ישראל כ"מדינת אפרטהייד" תומך בחרם בינלאומי על מדינת ישראל, בין השאר פירסם מאמר בעיתון לוס אנג'לס טיימס בו קריאה לחרם על ישראל ומאמר שלו פורסם בספר תחת הכותרת "the case for sanctions against Israel".

 

גם ארגונים המכנים עצמם ארגונים "ישראלים" פועלים על מנת לקדם חרם על מוצרים ישראלים. "הטלוויזיה החברתית" למשל, ארגון הנתמך על ידי הקרן החדשה לישראל. הארגון משמש במה לארגוני חרם, ארגונים אשר מאשימים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה, טיהור אתני ואף עידוד סרבנות. הארגון פרסם ב-2013 את אפליקציית BUYCOTT – המאפשרת לזהות מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, ולהימנע מלרכוש אותם.

 

ארגון עדאלה הכריז כי ישראל אשמה ב"קולוניאליזם" ו"אפרטהייד," וכי היא שמה את הפלסטינים ב"שמורות ובגטו", האגודה לזכויות האזרח בישראל מתארת את מדיניות ישראל ככזאת "שמזכירה בדרכים רבות את משטר האפרטהייד בדרום אפריקה", וארגונים ישראלים לוקחים חלק בשבוע האפרטהייד הישראלי כמו עדאלה, רופאים למען זכויות אדם ,שוברים שתיקה ועוד.

 

אז לפני שאנחנו מפנים אצבע מאשימה לאירופאים, בואו נסתכל פנימה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד