שתף קטע נבחר

בהלת טרור בגרמניה: איצטדיון פונה, האנובר התבצרה בבתים

זמן קצר לפני משחק כדורגל בין גרמניה להולנד פונה האיצטדיון בהאנובר בגלל "איום קונקרטי" והמשחק בוטל. הרשויות: "לא יכולים לאשר שהיה חומר נפץ". אזהרת פיגועים חמורה בכל האנובר, תושבים התבקשו להישאר בבתים. צרפת: נמצא טלפון נייד של מחבל מפריז, ובו הודעה: "או.קיי, אנחנו מוכנים"

 

 

בהלה ביטחונית באירופה - אין דרך אחרת לתאר זאת: משחק הכדורגל שהיה אמור להתקיים אמש (יום ג') בין נבחרת גרמניה לנבחרת הולנד בהאנובר בוטל ממש לפני תחילתו והאיצטדיון פונה מיושביו בעקבות "מידע קונקרטי" על פצצה ומתקפת טרור מתוכננת. בהמשך דווח כי פצצה אכן נמצאה במקום, אבל הרשויות הודיעו כי הן עדיין אינן יכולות לאשר זאת, וכמה גורמים גרמנים רשמיים אף הצהירו בפה מלא כי לא נמצא חומר נפץ.

 

גורמים במשטרה המקומית אמרו שלפני המשחק התקבל מידע מדויק שלפיו יש כוונה לבצע פיגוע באיצטדיון, ולכן המשחק בוטל. לפי אחד הדיווחים בגרמניה, ליד האיצטדיון נמצאה מכונית תופת שהוסוותה כאמבולנס, ובאזור נמצא אדם המוכר למשטרה - אולם המידע הזה לא אושר רשמית. כעבור כשעתיים נמצא חפץ חשוד בתחנת רכבת בהאנובר, והיא פונתה.

 

השר לביטחון פנים של גרמניה, תומאס דה מייזייר, כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת, מה שמעיד על גודל האירוע. הוא אמר שבשעות הערב הצטבר עוד ועוד מידע על כוונה אפשרית לבצע מתקפת טרור, ולכן הוחלט לבטל את המשחק. בגרמניה דווח שהמידע הגיע משירות מודיעין זר - כנראה המודיעין הצרפתי.

האיצטדיון בהאנובר אמש (צילום: AP) (צילום: AP)
האיצטדיון בהאנובר אמש(צילום: AP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

ביטול המשחק בהאנובר בא אחרי ששעות קודם לכן בוטל מסיבות ביטחוניות משחק גדול אחר, זה שאמור היה להתקיים בבריסל בין נבחרת בלגיה לנבחרת ספרד. כוחות הביטחון בהאנובר הורו לאוהדים שבאו למשחק בין גרמניה להולנד והיו כבר בתוך האיצטדיון לעזוב את המקום במהרה, ופעילותן של רכבות באזור הופסקה. לפי העיתון הגרמני "בילד" גורמי מודיעין צרפתיים הזהירו את גרמניה כי תא טרור צפון-אפריקני מתכנן מתקפת טרור בהאנובר שתכלול שימוש ברובים ובחגורות נפץ כמו בפריז, וייתכן ש"סוכן רדום" עיראקי תכנן את המתקפה הזו.

 

שעה קלה אחרי פינוי האצטדיון דווח כי האזהרה מפני מתקפת טרור הורחבה לכל העיר האנובר, ומפקד המשטרה קרא לכל התושבים להישאר בבתים ולהימנע מהתכנסויות גדולות. לפי סוכנות הידיעות הגרמנית DPA, השירות החשאי הגרמני מסר כי האיום בא מצד איסלאמיסטים.

 

מפקד משטרת האנובר אמר כי הרחבת האזהרה מאזור האצטדיון לכל העיר האנובר נובעת מהחשש שלו שמחבלים שהפיגוע שרצו לכאורה לבצע באצטדיון סוכל, ינסו לתקוף במקום אחר במקום זאת. "אנחנו לא יכולים לנחש מה הטרוריסטים יעשו במקום זאת, אי אפשר לדעת מה המבצע עשוי לתכנן", הסביר.

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

אירופה כולה נמצאת בכוננות גבוהה מאז מתקפת הטרור בפריז ביום שישי האחרון, ששלושה מהפיגועים שבוצעו במהלכה בוצעו בסמוך לאיצטדיון הלאומי סטאד דה פראנס. שני פיצוצים של מחבלים מתאבדים מחוץ לאיצטדיון נשמעו היטב בשידור הטלוויזיה של המשחק שנערך באותה העת בין נבחרת צרפת לנבחרת גרמניה בסטאד דה פראנס.

 

בתחילת השבוע נחשף כי מחבל שהתפוצץ מחוץ לאיצטדיון בזמן המשחק בין צרפת לגרמניה ביום שישי החזיק בכרטיס למשחק, והתכוון להיכנס לאיצטדיון ולהתפוצץ בתוכו. המאבטחים מנעו זאת ממנו - ולכן הוא התפוצץ בחוץ וגרם לנפגעים מעטים יחסית. בתוך האיצטדיון היו באותה העת כ-79 אלף איש, ומזימתו של המחבל עלולה הייתה להוביל לאסון גדול.

 

מרקל הייתה בדרך למשחק

המשחק אמש בהאנובר בוטל שעה ורבע בלבד לפני השעה שבה הוא אמור היה להתחיל - 21:45. למשחק אמורה הייתה להגיע גם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, כדי להראות שגרמניה אינה נכנעת לטרור. מלבד האצטדיון בהאנובר פונה גם היכל המופעים "טוי ארינה", שעה וחצי לפני המועד שבו אמורה הייתה להתחיל ההופעה של להקה גרמנית. יש בו מקום ל-14 אלף איש.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שחקני נבחרת גרמניה, שרק ביום שישי מצאו עצמם ליד זירת הפיגוע כששיחקו בסטאד דה פראנס נגד צרפת, פונו מהאיצטדיון לתחנת משטרה סמוכה ומשם שוחררו לבתיהם. לא ברור אם השחקנים היו אחד היעדים של המתקפה שסוכלה לכאורה. שחקני נבחרת הולנד הספיקו לעלות גם הם במהרה על מטוס חזרה הביתה, אחרי שנמצאו להם מקומות פנויים. 

 

שר הפנים והספורט המקומי, בוריס פיסטוריוס, אמר אמש כי ההחלטה שלו לבטל את המשחק הייתה קשה לו, אבל לא הייתה לו ברירה משום שהוא רצה להבטיח את שלום האוהדים: "אם לא הייתי מבטל את המשחק, זה היה חסר אחריות – אין לי ספק. נשמור הלילה על נוכחות משטרתית גדולה יותר בהאנובר".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

מוקדם יותר בוטל משחק בין נבחרות בלגיה וספרד שאמור היה להיערך בבריסל. בעיתון הבלגי "לה סיור" דווח הערב כי סלאח עבד א-סלאם, המחבל שנמלט לאחר מתקפת הטרור בפריז ושעדיין מתנהל אחריו מצוד ברחבי אירופה, נצפה בימים האחרונים בסביבת האצטדיון שבו היה אמור להיערך המשחק, ולכן התקבלה ההחלטה שלא לקיים אותו.

 

הודעה בטלפון של מחבל: "אוקיי, אנחנו מוכנים"

ביטולי המשחקים אתמול, שניהם בין הגדולות שבנבחרות הכדורגל בעולם, באים אחרי שאתמול הבהירה התאחדות הכדורגל האירופית כי אין לה שום כוונה להעביר את אירוח משחקי אליפות אירופה בכדורגל (יורו 2016) בקיץ הקרוב מצרפת למדינה אחרת. הבהרתה באה בעקבות החששות שעלו בנוגע ליכולתה של צרפת לאבטח את המשחקים כעת, כשהיא נחשבת ליעד מרכזי של דאעש.

כוחות הביטחון בהאנובר, הלילה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
כוחות הביטחון בהאנובר, הלילה(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ממש במקביל לאירוע בהאנובר דווח על אירוע ביטחוני במטוס "בריטיש איירווייז" שעשה את דרכו לבוסטון - אך בהמשך הוזם

החשש לטרור. לפי רשת ABC האמריקנית, נוסעת במטוס ניסתה לפתוח את דלת החירום בזמן הטיסה - אבל נחסמה ורותקה. בתחילה דווח כי היא ניסתה לפרוץ לתא הטייס. המטוס נחת בשלום.

 

בינתיים נמשכת החקירה סביב מתקפת הטרור בפריז. המשטרה הצרפתית הודיעה שמצאה טלפון נייד שעל פי הערכתה שימש את אחד המחבלים ביום שישי בערב. בטלפון נמצאה הודעה ובה מסר שמשמעותו: "אוקיי, אנחנו מוכנים".


פורסם לראשונה 17/11/2015 20:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
האיצטדיון בהאנובר אמש
צילום: AP
מומלצים