שתף קטע נבחר

דאעש: נלחמים בסוריה, מכוונים לירושלים

ארגון דאעש שקוע במלחמה בסוריה ובעיראק וביצע כמה מתקפות טרור בעולם, אבל לראשונה מנסה לקחת קרדיט לפיגועים בארץ. אנשיו מבטיחים: "עיניהם של חיילי האיסלאם מופנות לירושלים". האם מסיני תיפתח הרעה?

 

 

האם ישראל עומדת להיות הזירה הבאה של ארגון הטרור דאעש ? הארגון נלחם בלא מעט זירות בזמן האחרון - בסוריה, עיראק ובמקומות אחרים בהם נמשכת הלחימה העזה נגד המשטרים המקומיים. במקביל הצליח הארגון להוציא לפועל שורת פיגועי טרור נגד יעדים מגוונים - בפריז, בחצי האי סיני ובביירות. יש הסבורים שישראל, לפחות כרגע, לא ממש נמצאת בראש מעייניו וכוונותיו של דאעש, אולם גל הטרור בארץ גרם לארגון להקדיש הרבה יותר תשומת לב לזירה הפלסטינית ולזירה שלנו, בטח בהשוואה לעבר. לראשונה, הארגון אף מנסה לקחת קרדיט לכמה פיגועים שנעשו בגל הטרור הנוכחי בארץ.

 

בסרטוני התעמולה של דאעש בשנה האחרונה הוזכרו מעת לעת ישראל, היהודים והיעד להגיע ולכבוש את מסגד אל-אקצא. בדצמבר 2014 אף הופיעו במסגרת הפינה "במילותיו של האויב" במגזין של הארגון ("דאביק"), ציטוטים ותמונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוא כונה שם "רודן היהודים". במקביל גם זכורה פרשת הוצאתו להורג בירייה של סוכן המוסד, כביכול, תושב מזרח ירושלים שנחשף בסוריה לטענת ארגון הטרור. חמאס והרשות הפלסטינית גם הופיעו הרבה יותר בסרטוני התעמולה של דאעש בחודשים האחרונים, כמובן בהקשר שלילי.

 

 

גל הטרור הפלסטיני גרם לעלייה חסרת תקדים בסרטוני התעמולה של דאעש נגד ישראל. באותו יום שבו בוצע פיגוע הטרור בתחנה המרכזית בבאר שבע החל הארגון בבליץ של סרטונים נגד ישראל שנמשך כמה ימים. במהלך אותם סרטונים התייחס הארגון לראשונה לגל הטרור הפלסטיני, ובהתלהבות רבה למדי. ברשתות החברתיות הופצו סרטונים ממקומות שונים בסוריה ובעיראק תחת הכותרת: "שיסוף גרונותיהם של היהודים". "תפחידו אותם באמצעות מכוניות תופת, תהפכו אותם לגופות רקובות ולחלקי גופות שנפוצות לכל עבר", הסית אחד מאנשי הארגון את הפלסטינים ואיים: "דעו לכם שחיילי האיסלאם נלחמים כאן בעיראק, בסוריה, בקווקז ובמערב אפריקה, אבל עיניהם מופנות לירושלים והם ייכנסו אליה בעזרת אללה".

 

השיא של אותם סרטוני תעמולה הגיע עם סרטון משלוחת הארגון באזור דמשק, לראשונה עם מסר מאיים בשפה העברית של אחד מאנשי הארגון. "המלחמה האמיתית עוד לא התחילה. כל מה שהיה לכם מקודם זה פשוט משחק ילדים לעומת מה שעומד לקרות לכם בעתיד הקרוב, אינשאללה", אמר אותו פעיל בעברית שוטפת למדי והמשיך: "תעשו מה שבא לכם בינתיים עד שנגיע אליכם, ואז נחייב אתכם הכול כפול עשר על הפשעים שעשיתם. נבטיח לכם שבקרוב לא יישאר יהודי אחד בירושלים ובכל רחבי הארץ וכן נמשיך הלאה עד שנחסל את המחלה הזאת מכל העולם". הלוגו של הסרטון אף תורגם לעברית ונקרא: "הסרת הגבולות ושחיטת היהודים".

 

דאביק, המגזין של ארגון דאעש. העניק חסות למפגעים בישראל ()
דאביק, המגזין של ארגון דאעש. העניק חסות למפגעים בישראל

אנשי דאעש מאיימים כי יתקפו גם בוושינגטון ()
אנשי דאעש מאיימים כי יתקפו גם בוושינגטון

התרסקות המטוס הרוסי. אנשי דאעש הטמינו את הפצצה (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
התרסקות המטוס הרוסי. אנשי דאעש הטמינו את הפצצה(צילום: מתוך טוויטר)
הבניין בפריז עליו פשטה המשטרה אחרי הפיגוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבניין בפריז עליו פשטה המשטרה אחרי הפיגוע(צילום: AFP)

בנוסף, גם שלוחת הארגון בסיני, הקרובה ביותר מבחינה גיאוגרפית לישראל ונחשבת לדומיננטית ביותר, גם הצטרפה לבליץ הסרטונים. יום אחרי הפלת המטוס הרוסי בסיני היא שלחה מסר מאיים שבמסגרתו אחד מאנשיהם איים בעברית משובשת ועודד את גל הטרור הנוכחי. שלוחת ארגון ה"מדינה האיסלאמית" בסיני, לשעבר "אנסאר בית אל-מקדס", מצטיירת כאיום הממשי והקונקרטי ביותר עבור ישראל ובעבר כבר ביצעה פיגועים ושיגרה רקטות לעבר שטח ישראל, בייחוד בגרסה הקודמת שלה כשהייתה נאמנה לאל-קאעידה ולא לאבו בכר אל-בגדאדי. החודש פרסמה השלוחה בסיני מעין סיכום שנתי מפורט עם תרשימים ונתונים, שגוללו כביכול את הישגי ופיגועי שלוחתו של ארגון הטרור נגד הצבא המצרי.

 

בהקשר של ישראל חשוב לציין כי השלוחה בסיני קיבלה אחריות לירי של שלוש רקטות גראד מסיני לאזור עוטף עזה ביולי האחרון, יומיים אחרי מתקפת הטרור הקטלנית וחסרת התקדים נגד עמדות של הצבא המצרי בצפון סיני. הם תירצו בזמנו את הירי בסיוע שישראל מעניקה לצבא המצרי. כעת מבטיחים בדאעש בסיני הרבה יותר מזה. באחד מהסרטונים של השלוחה מהימים האחרונים איים אחד מאנשיה כי ההתקפות נגד ישראל יחודשו בקרוב: "יהודים, דעו כי המועד התקרב והיזהרו לכם פן תחשבו שהמלחמה שלנו נגד הכופרים מסיטה אותנו רבות מכם. לא ולא, אנחנו נחדש בקרוב את ההתקפות שבוצעו בעבר".

 

באשר לזירות הקרובות לישראל מבחינה גיאוגרפית, הרי שבירדן האיום אינו נראה ממשי, לפי שעה. חרף גילויי ההזדהות עם הארגון שהתגלו בעיר הדרומית מעאן, בממלכה ההאשמית שמים דגש רב לנושא. בחזית הסורית ההתפתחות המדאיגה והמטרידה היא שבועת האמונים לדאעש של חטיבת "חללי אל-ירמוכ" באזור משולש הגבולות (סוריה, ירדן וישראל), אך לפחות כרגע נראה שהקרבות הפנימיים עם המורדים וג'בהת א-נוסרה, שלוחת אל-קאעידה בסוריה שמאוד דומיננטית באזור הגבול עם רמת הגולן, מעסיקים מאוד את הכוחות המזוהים עם דאעש. רק השבוע חוסל מפקד חטיבת "חללי אל-ירמוכ", אבו עלי אל-ברידי, בפיגוע התאבדות מוצלח של ג'בהת א-נוסרה בעיירה ג'מלה, לא הרחק מהגבול עם ישראל.

 

התארגנות של תומכי דאעש בג'לגוליה שנחשפה לאחרונה (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
התארגנות של תומכי דאעש בג'לגוליה שנחשפה לאחרונה(צילום: תקשורת שב"כ)
 

בחזית הלבנונית נראה שארגון ה"מדינה האיסלאמית" עסוק בעיקר בחיזבאללה (יעיד על כך הפיגוע הקטלני וחסר התקדים בדאחיה לפני כשבועיים), בצבא לבנון ועוד. הנוכחות שלו דומיננטית מאוד יחד עם ג'בהת א-נוסרה באזור הגבול בין סוריה ללבנון (בקעת הלבנון) והוא גם קורץ לעיר טריפולי בצפון, שבאופן מסורתי מהווה מוקד משיכה לגורמים איסלאמיסטים סונים. באשר לדרום לבנון, בארגון הטרור של חסן נסראללה עומדים על המשמר בכל מה שקשור להבטחת הדומיננטיות שלו באותו אזור.

 

אז מדוע יש סיבה לדאגה כבר עכשיו? על העלייה באהדה, ההזדהות וההצטרפות של חלק מערביי ישראל לארגון, דובר לא אחת. מעבר לכך נראה שהשבוע ניסו בארגון ה"מדינה האיסלאמית", בפעם הראשונה, לקחת קרדיט על פיגועי דקירה שבוצעו בישראל בגל הטרור הנוכחי, והעניקו חסות למפגעים בגיליון החדש של מגזין הארגון "דאביק": "בהזדמנות זו, אנחנו לא נשכח לשבח את האבירים הבודדים והקדושים של החליפות שהכו את הכופרים ואת אלה שעומדים לצדם".

 

באותה רשימה שבה נכלל גם השוטר הירדני שירה לפני כשבועיים למוות במדריכים אמריקנים ליד עמאן (אירוע שפי השלטונות נבע מבעיות נפשיות ולא מאידיאולוגיה קיצונית), הוזכר כי "ב-10 באוקטובר נער בן 16 בשם איסחאק קאסם בדראן, אחז את הלהב שלו וניקב אזרחים של המדינה היהודית המקוללת כשהוא ממלא את האטמוספרה בצרחות שלהם. אחרי איסחאק, מוחמד חליל אל-עוקבי נשא את הנשק שלו לתוך תחנת רכבת מאובטחת ב-18 באוקטובר, רצח חייל מיחידת עילית של הצבא היהודים וגרם לכך שחיילים פחדנים אחרים ייסוגו".

 

אומנם לא מדובר בקבלת אחריות, קל וחומר שלא בדרך המסורתית של ארגון ה"מדינה האיסלאמית", וגם ככל הנראה לא בהכוונה ישירה. אך האזכור הספציפי של שני הפיגועים המדוברים מטריד ומעורר תהיות. בעוד שבמקרה של המחבל מהפיגוע בבאר שבע אכן נטען שהוא הושפע מכתבי האיסלאם הקיצוני וייתכן אף מארגון ה"מדינה האיסלאמית", במקרה של איסחאק בדראן שדקר שני עוברי אורח בשער שכם וחוסל, ההשראה שהוא קיבל מהארגון פחות ברורה. חשוב לומר שאחת ההערכות בהקשר למניעים של גל הטרור הנוכחי, מדברת על כך שיש קשר בין פיגועי הדקירה המרובים לבין ההשראה מארגון דאעש, שהסכין כידוע הפכה לסמל המובהק שלו, בייחוד במה שקשור להוצאות להורג המזוויעות שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איום על ישראל מדאעש בסיני
מומלצים