שתף קטע נבחר

הונאת ספרי התורה: גנבו - ומכרו בעשרות-אלפי שקלים לבתי כנסת

למעלה מארבעים ספרי תורה שמקורם "לא ברור" נמצאו בבית העסק של סופר סת"ם בירושלים, לאחר לכידתם של גנבי ספרים מהצפון. כתבי אישום הוגשו, והמשטרה מחפשת את הבעלים של הרכוש ששוויו נאמד במאות-אלפי שקלים. באחד המקרים ביקש הסופר 90 אלף שקלים עבור ספר תורה גנוב

 

 

פרשה גדולה של גניבה שיטתית של ספרי תורה ומכירתם: בבית העסק של סופר סת"ם מירושלים נמצאו קרוב לארבעים ספרי תורה, לפחות שבעה מהם – גנובים בוודאות. המשטרה מנסה לאתר את הבעלים של הספרים אחרים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

סופר הסת"ם, רחמים חאוי מירושלים, מואשם כי רכש את הספרים הגנובים ומכר אותם ברווח נאה. בסוף השבוע האחרון הגיעה הפרשה לבית המשפט השלום בנצרת. בתום חקירה נרחבת של ימ"ר צפון במשטרה, הוגשו כתבי אישום נגד שני אחים מטבריה, המואשמים בגניבת הספרים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

החקירה התנהלה ביחידה המרכזית במחוז צפון במשטרה, בפיקודו של נצ"מ משה כהן, בעקבות תלונות על פריצות לבתי כנסת וגניבות הספרים. המשטרה הפעילה אמצעים טכנולוגיים וחקירתיים, ובסופו של דבר עלתה על זהותם של הנאשמים בגניבה: האחים חן (30) וישראל (21) קלפון מטבריה.

 

למעלה מארבעים ספרי תורה. אולי אחד מהם שלכם? (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
למעלה מארבעים ספרי תורה. אולי אחד מהם שלכם?(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 

השניים נעצרו "על חם" בחודש אוקטובר, בעת שפרצו לבית כנסת במרכז חב"ד בקריות – אך לא הספיקו לגנוב את ספר התורה לפני שנעצרו. לעומת זאת, הם מואשמים כי בחודש ספטמבר פרצו לבית כנסת בטבריה, הוציאו ספר תורה מארון הקודש - ולאחר ששלפו את הקלף מהארגז, מכרו אותו לסופר הסת"ם בירושלים תמורת 12 אלף שקלים.

 

עד 90 אלף ש"ח עבור ספר תורה גנוב

במקרה אחר פרצו האחים קלפון לבית כנסת חב"ד ביקנעם, גנבו ספר תורה ומכרו אותו לאותו סופר הירושלמי,

בסכום של 16 אלף שקלים. בעקבות מעצרם, הגיעו החוקרים גם אל סופר הסת"ם, רחמים חאוי מירושלים.

 

מכתב האישום עולה כי חאוי רכש ספרי תורה שנגנבו מבתי כנסת בתאריכים שונים, ושילם עבורם סכומים שבין 8,000-16,000 שקלים, השמיש אותם - ומכר אותם לבתי כנסת.

 

באחד המקרים מכר ספר תורה בסכום של 90 אלף ש"ח לבית כנסת, אולם לאחר שנודע כי מדובר בספר תורה גנוב - בוטלה העסקה.

 

סופר הסת"ם לא ידע להסביר את מקורם של הספרים

במהלך חיפושים בבית העסק שהחזיק סופר הסת"ם, נמצאו כאמור כ-40 ספרי תורה שהנאשם לא ידע להסביר

את מקורם. ארבעה מתוכם נגנבו, לדבריו, על ידי הנאשמים האחרים. במשטרה עושים מאמצים מזה מספר שבועות לאתר את בעלי הספרים המקוריים.

 

בימים האחרונים הגישה התביעה המשטרתית כתבי אישום בפרשה. האחים קלפון מואשמים בהתפרצות לבית תפילה, גניבה בנסיבות מחמירות, וקשירת קשר לפשע. סופר הסת"ם מואשם בקבלת נכסים שהושגו בפשע, ובקשירת קשר לפשע. הנאשמים מכחישים את המיוחס להם.

 

עו"ד ואסים דאהר, המייצג את חאוי מטעם הסניגוריה הציבורית בצפון, אמר כי האיש מכחיש את המיוחס לו, ולדבריו, לא ידע שספרי התורה גנובים. "נגיב לאחר שנקבל את חומרי החקירה ונלמד אותם", הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דובר המשטרה
הוגשו כתבי אישום
צילום: חטיבת דובר המשטרה
צילום: חטיבת דובר המשטרה
"מקור הגווילים לא ברור"
צילום: חטיבת דובר המשטרה
מומלצים