שתף קטע נבחר

מכת טרור: 22 קורבנות בחודשיים

בצומת גוש עציון, בתל אביב, בבאר שבע, ביהודה ושומרון ובירושלים. הטרור הפלסטיני היכה במדינת ישראל וגבה עשרות הרוגים ו-192 פצועים, מהם 20 באורח קשה. הדר בוכריס שנרצחה בצומת גוש עציון היא הקורבן ה-22, והסוף אינו נראה באופק

 

קורבנות גל הטרור. יהי זכרם ברוך (צלמי ynet) (צלמי ynet)
קורבנות גל הטרור. יהי זכרם ברוך(צלמי ynet)

 

הדר בוכריס בת ה-21 מצפת, שנרצחה היום (א') בפיגוע דקירה בצומת גוש עציון היא הקורבן ה-22 של גל הטרור הנוכחי, שנע בין ימים של שקט לבין ימים עקובים מדם. בוכריס היא האישה השנייה שנרצחה מאז החלו הפלסטינים במסע הרג שכולל דקירות, דריסה וגם ירי בלתי ממוקד, שהביא גם להרג הפלסטיני פאדי ערפה בפיגוע בגוש עציון ביום חמישי האחרון.

הקורבן האחרון - הדר בוכריס. חזרה מחצי שנה בהודו ונרצחה בגוש עציון  ()
הקורבן האחרון - הדר בוכריס. חזרה מחצי שנה בהודו ונרצחה בגוש עציון
 

במהלך האירועים התרחשו גם טעויות בזיהוי, שהובילו למותם של האזרח האריתריאי הפטום זרהום בבאר שבע ושל שמחה חודדטוב בירושלים, אחרי שנטען שצעק כי הוא מדאעש. בנוסף, טיפלו כוחות ההצלה ב-192 פצועים ועוד 82 נפגעי חרדה. אלה סיפורי ההרוגים:

 

הנרצח הראשון בגל הפיגועים הנוכחי היה אלכסנדר לבלוביץ' בן ה-64 מירושלים. ב-13 בספטמבר הוא נסע במכוניתו בארמון הנציב אחרי ארוחת ראש השנה. פלסטינים מצור באהר זרקו עליו אבנים והוא לקה בלבו, איבד שליטה על מכוניתו ומת. מאוחר יותר תפסו כוחות הביטחון את מבצעי הפיגוע, תושבי הכפר הסמוך.

 

ב-1 באוקטובר נרצחו בני הזוג נעמה ואיתם הנקין מהיישוב נריה, שעה שהיו בדרך לביתם. מחבלים שארבו להם סמוך לאיתמר פתחו באש ופגעו ברכב המשפחה. אבי המשפחה נאבק עם אחד המחבלים ומנע בכך את טבח ילדיו. כדור שנפלט ובפגע בישבנו של אחד המחבלים, שיבש את תוכניותיהם והם נסוגו. צה"ל והשב"כ הצליחו לאתר את חברי חוליית חמאס מחברון ועצרו את חמשת חבריה, אחד מהם בזמן שהיה בבית חולים.

 

יום לאחר מכן, בירושלים, התקבלה התרעה על מחבל שניסה לחטוף נשק מחייל שעלה לאוטובוס. הכוחות הגיבו מיד וחיסלו אותו, רק כדי לגלות לאחר מכן כי בעצם מדובר בשמחה חודדטוב, אזרח ישראלי, שעל-פי הנטען גם צעק כי הוא מארגון דאעש.

 

למחרת, בשלושה באוקטובר, נרצחו אהרן בנט בן ה-21 והרב נחמיה לביא בן ה-41 בעיר העתיקה בירושלים. מחבל חמוש בסכין תקף את בנט ואשתו. נחמיה לביא שהיה בביתו נזעק לעזור ונרצח. כוחות מג"ב שהגיעו למקום חיסלו את המחבל.

 

ב-13 באוקטובר עברו המחבלים להתקפה משולבת. שניים מהם עלו על קו אוטובוס בשכונת ארמון הנציב בירושלים ופתחו במסע הרג של ירי וסכינים. הם רצחו את חיים חביב בן ה-78 ואת אלון גובברג בן ה-51, ופצעו עוד כמה, בהם אשתו של חביב, שושנה. כמה ימים לאחר מכן, מת גם ריצ'רד לייקין מפצעיו.

 

זמן קצר לאחר מכן התרחש פיגוע דריסה ברחוב מלכי ישראל בבירה. טכנאי בזק התנגש עם מכוניתו בזדון בתחנת אוטובוס ופגע בישעיהו קרישבסקי בן ה-59. לאחר מכן הוא יצא מהרכב והמשיך לדקור את קרישבסקי, שלא שורד את הפציעות ומת. מאבטח שהגיע למקום ירה במחבל.

 

 

 

ב-18 באוקטובר עלתה גם באר שבע על מפת הפיגועים. מחבל חמוש באקדח נכנס לתחנה המרכזית, רצח את החייל עומרי לוי בן ה-19 ממושב שדי חמד בשרון ולקח לו את הנשק. לאחר מכן הוא ירה לכל עבר ופצע אזרחים נוספים. כוחות משטרה ומג"ב רדפו אחריו וחיסלו אותו מחוץ לתחנה המרכזית. לאחר מכן התברר שמדובר בבדואי מהפזורה. במהלך האירוע, שבו הופץ כי יש שני מחבלים, זוהה בטעות האריתריאי הפטום זרהום כמחבל ונפל קורבן ללינץ' בידי ההמון שהיכה בו וזרק לעברו ספסלים. קב"ט התחנה גם ירה בו. זרהום מת מפצעיו לאחר מכן בבית החולים.

 

ב-20 באוקטובר נרשם עוד קורבן. אברהם חסנו בן ה-54 מקריית ארבע הותקף באבנים. הוא יצא מרכבו כדי לחפש את התוקפים אך נדרס על ידי נהג רכב מסחרי. חסנו נפצע אנושות ומת לאחר מכן. הוא הותיר אחריו אישה ושבעה יתומים. נהג הרכב המסחרי הסגיר עצמו לכוחות הביטחון הפלסטיניים וטען כי מדובר בתאונת דרכים. תיעוד המקרה הוכיח שמדובר בפיגוע רצחני (בתמונות הבאות).  

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 


 

 

בארבעה בנובמבר נמשך הקטל. מחבל ביצע פיגוע דריסה נגד חיילי מג"ב שעמדו על כביש סמוך לחלחול. באירוע נפגע אנושות לוחם מג"ב בנימין יעקובוביץ' בן ה-19, שנאבק על חייו במשך שבוע אך נפטר מפצעיו. משפחתו, בצעד אצילי, תרמה את איבריו כדי שיצילו אחרים.

 

ב-13 בנובמבר, לפני כניסת השבת, עשתה משפחת ליטמן את דרכה לשבת חתן, לקראת חתונת הבת שרה תחיה. מחבל שארב להם בדרום הר חברון רצח את האב יעקב בן ה-40 ולאחר מכן את בנו נתנאל בן ה-18. האב שנהג במכונית הספיק לדווח לכוחות הביטחון על הירי לעברו לפני שהתמוטט ומת מפצעיו. התברר שצוות של הסהר האדום הפלסטיני שחלף במקום לא עצר לסייע. האבל הכבד הוביל לדחיית חתונת הבת.

 

אחרי כמה ימים של שקט חזר הטרור להכות, הפעם בתל אביב. מחבל שחדר לבניין פנורמה רצח את הרב אהרון יסייב בן ה-32 מחולון ואת אבירם ראובן בן ה-51 מרמלה. תושייתם של המתפללים בבניין מנעה אסון גדול יותר, שעה שהצליחו לחסום את דלת הכניסה לבית הכנסת המאולתר במקום. בעלי חנויות במקום השתלטו על המחבל, ומסרו אותו לכוחות המשטרה שהגיעו למקום.

 

כמה שעות לאחר מכן, שוב היכה הטרור: פלסטיני חמוש בעוזי פתח בירי בעת פקק בצומת אלון שבות. הוא רצח את יעקב דון בן ה-49, אב לארבעה מאלון שבות, עזרא שוורץ בן ה-18, תלמיד ישיבה אמריקני שעסק בחלוקת אוכל לחיילים ואת הפלסטיני שאדי ערפה מחברון. הוא נורה בידי כוחות הביטחון.

 

המספרים: 20 פצועים קשה, 82 נפגעי חרדה  

במד"א מגדירים את תקופת הטרור החל מהירצחו של לבלוביץ'. על פי הנתונים, במהלך התקופה נפצעו 192 בני אדם, 20 פצועים באורח קשה, חמישה באורח בינוני עד קשה, 28 באורח בינוני, אחד קל עד בינוני ו-138 פצועים באורח קל. בנוסף, טופלו 82 נפגעי חרדה.

 

החובשים והפרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ב-65 אירועים של יידוי אבנים, 51 פיגועי דקירה, 13 פיגועי דריסה, 7 פיגועי ירי. במד"א קוראים לציבור להישמע להנחיות כוחות הביטחון, לגלות ערנות ולהתקשר לקו החירום 101 של מגן דוד אדום בכל צורך רפואי ומזכירים לציבור הרחב כי באירוע של דקירה גם האזרחים הנמצאים בזירה יכולים לעזור במשימת הצלת החיים. 

 

בהכנת הכתבה השתתף רותם אליזרע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צלמי ynet
קורבנות גל הטרור
צלמי ynet
הדר בוכריס. נרצחה בגוש עציון
מומלצים