שתף קטע נבחר

אין שוויון בנטל: אושר שינוי חוק הגיוס

סוף לאחד המהלכים המרכזיים של הממשלה הקודמת: הכנסת אישרה את התיקון לחוק, צעירים חרדים לא יחויבו להתגייס. ח"כ עפר שלח: "למדתי את הלקח - אני צריך לאהוב את ילדיי ורק אותם. ושמישהו אחר יאבד 3 שנים מהחיים, ואולי את החיים עצמם". ח"כ גפני: "בושה, פגעתם בתינוקות שלנו". לאחר ההצבעה לפיד התלונן: ח"כ חזן לעג לנכותה של ח"כ אלהרר

 

חרדים בבקו"ם. קבורה רשמית? (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
חרדים בבקו"ם. קבורה רשמית?(צילום: יובל חן)

חוק השוויון בנטל, אחד המהלכים המרכזיים של הממשלה הקודמת, נקבר הלילה באופן רשמי וסופי: חברי הכנסת אישרו הלילה (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית את תיקון החוק שיאפשר את דחיית יישומו בשש שנים, ולמעשה יסיר מעל צעירים חרדים את חובת הגיוס לצה"ל. החוק אושר ברוב של 49 תומכים מול 36 מתנגדים. התיקון לחוק הגיוס היה חלק מההסכמים הקואליציוניים בין הליכוד והמפלגות החרדיות שהתנו את תמיכתן בנתניהו בדחיית החוק. יש עתיד והתאחדות הסטודנטים יעתרו לבג"ץ נגד דחיית יישום חוק השיוויון בנטל.

 

 

ח"כ יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד שהובילה את החוק בקדנציה הקודמת, אמר אתמול בפתח ישיבת הסיעה: "בשבוע ביטחוני עמוס, בזמן שיש לוויות ואנשים מובלים לבתי החולים, בזמן שכוחות הביטחון מתוחים עד קצה גבול היכולת, דווקא ביום הזה כנסת ישראל תצביע נגד חיילי ולוחמי צה"ל. ההסבר של ראש ממשלת ישראל ושל נפתלי בנט ושל בוגי יעלון להצבעה היום על ביטול החוק זה שאין להם שום ערכים. הם טוענים שבכנסת הקודמת יש עתיד הכריחו אותנו לעשות את חוק השוויון בנטל, ובכנסת הזאת החרדים מכריחים אותם לבטל את השוויון בנטל".

 
יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ צחי הנגבי, שהציג את ההצעה, אמר: "התיקון עורר התנגדות עזה במגזר החרדי. הממשלה חששה שההתנגדות בציבור החרדי תוביל לכך שבפועל לא נעמוד ביעדי הגיוס ולא נממש את תכלית החוק. לכן הממשלה סבורה שאפשר להמשיך ולקדם את העמידה ביעדי הגיוס במסגרת שינוי כללי הדיאלוג ועל יסוד שיתוף פעולה עם הציבור החרדי. יש התנגדות לגיטימית לסעיפי החוק, אבל אי אפשר לנהל את הדיון על בסיס האמירה הגורפת שכל מה שנעשה במשך השנים למעשה יורד לטמיון. זו אמירה שאין לה בסיס והיא פשוט לא נכונה".

 

בנאום חריף שנשא במליאה אמר חבר סיעתו, ח"כ עפר שלח, כי הוא "למד את הלקח": "אני מודה, למדתי את הלקח. אני צריך לאהוב את הילדים שלי, ורק אותם. אין סולידריות חברתית, אין ערכים משותפים, אין אפילו שוויון בפני החוק. ושהילד של מישהו אחר יאבד שלוש שנים מהחיים שלו ואולי את החיים עצמם. ככה זה באהבה. ועל הלקח הזה אני מודה לאדונים החרדים ולעבדם, המכונה ראש ממשלת ישראל".

 
ח"כ שלח היה מהמובילים של שינוי החוק בקדנציה הקודמת, ולשמע דבריו זעם ח"כ משה גפני מיהדות התורה, מאלו שהובילו את ביטולו הנוכחי. "בתינוקות שלנו פגעתם, בבתי הספר שלנו פגעתם, בכל דבר שזז. בושה", אמר גפני לשלח במהלך הסערה בכנסת. ב"יש עתיד" אמרו שיגישו הבוקר בג"ץ נגד ביטול השוויון בנטל.

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כינה את התיקון "חוק לא שוויוני שפשוט מפריד בין שתי קבוצות אוכלוסייה. אם הילד של שר הביטחון יתחמק משירות, יבואו מהמשטרה הצבאית וייקחו אותו לכלא. אם הילד של ח"כ חרדי יתחמק, הוא ילך ללמוד וגם יקבל מלגה". 

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בנאומו: "אנחנו רואים תהליך חברתי עצום בציבור החרדי שהוא מעל ומעבר לכל חוק, ואנחנו רואים מכסות גיוס שהמציאות משיגה. לצערי החוק היום מוביל את המהלך אחורה. בעוד שהחוק הקודם יצר מעצורים משמעותיים והתנגדנו לזה, החוק היום משדר פטור כללי".

 

לפיד לאדלשטיין: "חזן לעג לנכותה של ח"כ אלהרר"

לאחר ההצבעה ניגש יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והתלונן בפניו על ח"כ אורן חזן. "יושב חבר כנסת אחד", אמר לפיד, "לועג באופן קונסיסטנטי לנכות של חבר כנסת אחר (קארין אלהרר - א"ש). אתה לא יכול לא לעשות משהו בעניין. הוא יושב שם וצוחק עליה".

 

אדלשטיין השיב כי גם לו יש בעיה עם זה והציע ללפיד להגיש תלונה. "תוגש תלונה וצריך לזרוק אותו מפה", השיב לפיד. "לא רק זה, לא רציתי, שלא יגידו שאני מנצל את זה לשוויון בנטל. חיכיתי עד אחרי שוויון בנטל. תעיף אותו מהאולם. מה זה הדבר הזה?!".

 

להצבעות במליאה קדמה פארסה פוליטית  בכיכובו של חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד, שהחליט לעשות שרירים בדקה ה-90 ולהודיע כי אין בכוונתו להצביע בעד התיקון לחוק בוועדת החוץ והביטחון. אלא שאיומיו של קיש נוטרלו חיש מהר על ידי יו"ר הקואליציה צחי הנגבי, שהחליף את קיש בוועדה בחבר כנסת אחר מהליכוד. במליאה עצמה מתח קיש ביקורת דווקא על האופוזיציה: "חברי יש עתיד, אתם לא תלמדו את ראש הממשלה, את הליכוד ואותי מה זה שוויון בנטל. אני קורא לחבריי בקואליציה וחברי הכנסת החרדים - קבלו את ההסתייגויות שלי בברכה, אני אתכם".

 

על פי השינויים שהוכנסו בחוק הקודם - ששרד רק שנה וחצי - תקופת ההסתגלות החרדית לחוק תוארך בשש שנים נוספות, ותסתיים רק בשנת ‭.2023‬ בנוסף יבוטלו למעשה הסנקציות הפליליות במקרה שהחרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס. זאת, משום שבלשון התיקון לחוק נקבע כי הסמכות לחלוקת פטורים מגיוס תהיה בידי שר הביטחון, שיוכל לעשות זאת כראות עיניו "על פי יעדי הממשלה‭."‬ 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וליצמן. החרדים התנו את כניסתם לקואליציה בשינוי חוק הגיוס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים