שתף קטע נבחר

האו"ם: 2015 השנה החמה בהיסטוריה, 2016 תהיה חמה יותר

לאחר שלא מעט חודשים השנה שברו את שיאי החום מאז החלו המדידות, אמרו בסוכנות מזג האוויר של האו"ם כי השנה שתסתיים בקרוב תהיה ללא ספק החמה בהיסטוריה. אבל השיא לא ישרוד זמן רב - כיוון ש-2016 צפויה להיות חמה יותר בשל האל ניניו והמשך הזיהום

הכדור שלנו ממשיך להתחמם ולפי סוכנות מזג האוויר של האו"ם שנת 2015 תהיה ככל הנראה החמה בהיסטוריה. אבל מגמת ההתחממות תימשך גם בשנת 2016, בשל האל-ניניו והמשך פליטת מזהמים לאוויר. אגב, בשיא המפוקפק של השנה החמה בהיסטוריה מחזיקה כעת 2014.

 

הנתונים מתפרסמים ערב ועידת פריז, שתעסוק בשינויי האקלים ובניסיונות לעצור את מגמת התחממות כדור הארץ על-ידי הפחתת פליטת גזי חממה ומעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות. מנהיגי העולם, שיגיעו לוועידה שתחל ביום שני בשבוע הבא, ידונו בתוכניות למנוע מכדור הארץ להמשיך במגמת ההתחממות.

 

השינוי בטמפרטורות ב-2015 (מתוך אתר האו"ם) (מתוך אתר האו
השינוי בטמפרטורות ב-2015(מתוך אתר האו"ם)

 

מתרשים שפורסם באתר סוכנות מזג האוויר של האו"ם עולה כי גם באזורינו חלה התחממות בשנה האחרונה, כשהאזורים שהתחממו בצורה הקיצונית ביותר הם ברוסיה ובצפון אמריקה.

 (מתוך אתר האו"ם) (מתוך אתר האו
(מתוך אתר האו"ם)

 (מתוך אתר האו"ם) (מתוך אתר האו
(מתוך אתר האו"ם)

 

רק לפני כמה ימים פורסם כי חודש אוקטובר האחרון היה חודש אוקטובר החם ביותר בהיסטוריה. אוקטובר האחרון שבר את השיא הקודם ב-0.19 מעלות.

 

גם חודשים נוספים בשנה היו החמים בהיסטוריה ובהם פברואר, מרס, מאי ויוני.

 

חשש גם מאסונות טבע

השם אל-ניניו (מספרדית: El Niño, "הילד") ניתן על ידי דייגים מקומיים לזרם המים החמים שמופיע בחופי פרו ואקוודור מדי שנה בדצמבר, בתקופת חג המולד - יום הולדתו של ישו על פי הנצרות. בדרך כלל, העלייה בטמפרטורת מי הים אינה משמעותית וזרמי המים החמימים נעלמים במרוצת חודש מרס, או לקראת אפריל. כיום, תופעה זו מתייחסת רק לשנים שבהן נמדדת עלייה דרסטית בטמפרטורת מי הים, לאורך מספר רב יותר של חודשים.

 

 

כתוצאה מאל-ניניו עולה התדירות והעוצמה של ההוריקנים במזרח האוקיינוס השקט ובמרכזו, ובמקביל יורדת עוצמת ההוריקנים במפרץ מקסיקו ובים הקריבי. אל-ניניו משפיע גם על הטמפרטורה במקומות שונים בעולם. למשל, בשנות אל-ניניו החורפים בחופה המזרחי של ארה"ב חמימים.

 

בחודש אוגוסט פורסם כי ה"אל ניניו" העוצמתי שכבר התפתח באוקיינוס השקט עלול להוביל

 בחודשים הקרובים לסערה של פעם בדור בדרום קליפורניה. על פי הדו"ח, יש סיכוי של יותר מ-90 אחוזים כי אל ניניו הנוכחי ימשיך עד תחילת 2016 בחצי הכדור הצפוני. 86% שהוא ימשיך אף עד תחילת האביב. מומחי אקלים ציינו בנוסף כי אל ניניו השנה יכול להתקרב לשובר השיאים של 1997-1998 אז מזג האוויר "השתגע", וכלל בין היתר גם מפולות בוץ והצפות בדרום קליפורניה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הזיהום משפיע על ההתחממות. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים