שתף קטע נבחר

תגלית בחפירות ליד הר הבית: טביעת החותם של המלך חזקיהו

זו הפעם הראשונה שטביעה כזאת של מלך מישראל או מיהודה נמצאה בחפירות ארכיאולוגיות מדעיות. יחד איתה נמצאו 33 חותמות נוספות, חלקן נושאות כתובות בעברית

 

החותם שנמצא במהלך החפירות (צילום: אוריה תדמור) (צילום: אוריה תדמור)
החותם שנמצא במהלך החפירות(צילום: אוריה תדמור)
טביעת חותם של המלך חזקיהו (698-727 לפני הספירה) התגלתה בחפירות המחודשות של האוניברסיטה העברית בירושלים, למרגלות הכותל הדרומי במתחם הר הבית.

 

הטביעה האובלית, בגודל של 8.6 על 9.7 מ"מ, נמצאה על טין רך (בולה) בגודל 12X13 מ"מ ועובי של 3 מ"מ. החותם הוטבע במסמך שנכתב על פפירוס ונשמר מגולגל וקשור בחוטים דקים. בנוסף נתגלו בחפירה חרסים רבים, דוגמת צלמיות וחותמות, בשטח שנוהל על ידי חגי כהן-קלונימוס.

 

התגליות נמצאו באזור שעל-פי הערכות שימש כשפך אשפה בימי חזקיהו או זמן קצר לאחריו בבניין מלכותי ששימש לאכסון מוצרי מזון. בניין זה הוא חלק משורת מבנים ובכללם בית שער ומגדלים שנבנו במחצית השנייה של המאה העשירית לפני הספירה. עם החותם הזה נמצאו עוד 33 חותמות שונות, חלקן נושאות שמות עבריים ועל גבן סימני אריג גס וחוטים עבים, שככל הנראה חתמו מוצרי מזון.

 

לדברי ד"ר אילת מזר מהאוניברסיטה העברית, "למרות שטביעות חותם עם שמו של חזקיהו כבר נודעו בשוק העתיקות, זו הפעם הראשונה שטביעה כזאת של מלך מישראל או מיהודה נמצאה בחפירות ארכיאולוגיות מדעיות. הסמלים על טביעת החותם מעידים שנעשה שינוי בערוב ימיו של חזקיהו כאשר סמלי השלטון הממלכתי וסמלו של המלך השתנו מדגם של חרפושית (חיפושית זבל) מכונפת - סמל של עוצמה ושלטון - לדגם של שמש מכונפת, סמל המדגיש את החסות האלוהית המקנה לשלטון את עצמתו - דבר שרווח גם במזרח הקדום ואף שימש כסמל השלטון למלכי אשור".

 

על פי החוקרים, השינוי והכנסת סמל החיים מחזקים את ההשערה שחזקיהו הבריא ממחלת השחין שאיימה על חייו, כך שסמל החיים הפך למוחשי מאוד עבורו (704 לפנה"ס). החותם ההיסטורי נמצא במהלך סינון רטוב של רובדי אדמה מהחפירה, שנערך במתקן בעמק צורים המנוהל על ידי ד"ר גבי ברקאי וצחי דבירה. החפירה המחודשת החלה לפני שש שנים במימון דניאל מינץ ומרדית ברקמן מניו יורק ובשיתוף רשות העתיקות המבצעת את עבודות השימור והכשרת האתר לביקור. החפירות מבוצעות בשטח הגן הארכיאולוגי העופל המהווה חלק מפארק לאומי סובב חומות ירושלים של רשות הטבע והגנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוריה תדמור
חותם המלך חזקיהו
צילום: אוריה תדמור
מומלצים