שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אמר לקצין הנאצי "כולנו יהודים" - והציל שבויים

  הקצין התכוון להוציא להורג שני חיילים יהודים-אמריקנים שנפלו בשבי הגרמני. החייל רודי אדמונדס אמר לו: "תצטרך לירות בכל השבויים". כעת הוא הוכר כחסיד אומות עולם ובנו הכומר הגיע לארץ: "גאה בו"

   

  רודי אדמונדס. איים על הקצין הנאצי שהוא יהיה פושע מלחמה ()
  רודי אדמונדס. איים על הקצין הנאצי שהוא יהיה פושע מלחמה

  "לאבא שלי תמיד הייתה תחושה חזקה של שליחות ואחריות על חבריו. הוא היה אדם עם אמונה דתית גדולה, קוד מוסרי בלתי ניתן לערעור וסט של ערכים שאליהם הקדיש את עצמו לחלוטין. מהשיחות שקיימתי עם חבריו ליחידה, ברור שהוא היה מפקד חזק, שהיווה דוגמה אישית ולקח סיכון אישי כדי להגן על אחרים". כך אומר הכומר האמריקני כריס אדמונדס, שאביו רודי הוכר באחרונה כחסיד אומות עולם על ידי "יד ושם".

   

  רודי אדמונדס, שהיה תושב נוקסוויל בטנסי, שירת במלחמת העולם השנייה בצבא ארצות הברית בדרגת "נגד" (Master Sergeant), והשתתף בפלישה לאירופה ב-1944. באחד הקרבות הוא נשבה על ידי הגרמנים והובא למחנה השבויים "Stalag IXA", ליד העיר זיגנהיין בגרמניה, שבו היו כלואים גם כמה עשרות חיילים יהודים מצבא ארצות הברית.

   

  לאור דרגתו מונה אדמונדס על ידי הגרמנים לאחראי על צריפי השבויים של החיילים האמריקנים שאינם קצינים, בהם שני חיילים יהודים. באחד הערבים בינואר 1945 הודיעו הגרמנים ברמקולים של המחנה שעל כל השבויים היהודים להתייצב למחרת בבוקר בחזית הצריפים. בשמעו זאת, הודיע אדמונדס לכל השבויים האמריקנים שעל כולם, ולא רק על היהודים, להתייצב איתם.

  כריס אדמונדס עם תמונת אביו ביד ושם. "לקח סיכון אישי כדי להגן על אחרים" ()
  כריס אדמונדס עם תמונת אביו ביד ושם. "לקח סיכון אישי כדי להגן על אחרים"
   

  כשהמפקד הגרמני של המחנה, הקצין זיגמן, הבחין במתרחש ובשבויים שעמדו בשורות ואדמונדס בראשם, הוא פנה אליו ואמר: "זה לא ייתכן שכולם יהודים". על כך ענה אדמונדס: "כולנו יהודים". בשמעו זאת שלף הקצין הגרמני את נשקו האישי, הצמידו לראשו של אדמונדס ואמר: "אתה תצווה על כל היהודים לצאת קדימה מהשורות, או שתקבל כדור בראש".

   

  אדמונדס לא נבהל ואמר לקצין הגרמני: "אמנת ז'נבה קובעת שחייל שבוי חייב למסור אך ורק את שמו, דרגתו ומספרו האישי. אם תירה בי, תצטרך לירות בכולנו, כי אנו יודעים מי אתה וכשהמלחמה תסתיים תוכרז כפושע מלחמה". כנראה תשובתו של אדמונדס השפיעה על מפקד המחנה הגרמני: הוא החזיר את אקדחו לנרתיק

  ועזב את המקום, וכל השבויים חזרו לצריפים.

   

  לאירוע הזה היו כמה עדים שהצליחו לשמוע את חילופי הדברים בין אדמונדס למפקד הגרמני של המחנה, בהם גם החיילים האמריקנים היהודים פול סטרן ולסטר טאנר. סטרן עמד קרוב מאוד לאדמונדס, ובעדות שנתן לוועדה של חסידי אומות העולם אמר כי חילופי הדברים היו באנגלית. בעדותו ציין סטרן: "למרות שעברו 70 שנה, אני עדיין יכול לשמוע את המילים שהוא אמר למפקד הגרמני". טאנר ציין בעדותו לוועדה כי הם היו מודעים לכך שהגרמנים רצחו יהודים, והבינו שהפקודה להפריד בין שבויי המלחמה היהודים ללא יהודים תסכן את חייהם.

   

  אדמונדס נחשב לחייל האמריקני הראשון שמוכר כחסיד אומות העולם על ידי "יד ושם", ומצטרף לעוד ארבעה אמריקנים ש"יד ושם" כבר הכיר בהם מתוך 26 אלף חסידי אומות עולם עד היום. אדמונדס הבן נמצא בימים אלה בסמינר של בית הספר הבינלאומי להוראת השואה ב"יד ושם", שבו משתתפים מנהיגי דת נוצרים. "אבא שלי לא היה גיבור על, אבל כשמישהו נזקק לו – הוא היה שם בשבילו, ואני מאוד גאה בו", אומר הבן כריס. רודי אדמונדס מת בשנת 1985.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים