שתף קטע נבחר

יום חג למשטרה: אלשיך מתמנה למפכ"ל

אחרי חמישה חודשים ללא מפכ"ל בפועל, ולאחר דחייה בשל שבר ברגלו, קיבל סגן ראש השב"כ לשעבר רוני אלשיך את דרגות הרב-ניצב ומונה רשמית לשוטר מספר 1. בנאומו אמר: "אלמד ממשה רבנו: אמור מעט ועשה הרבה". נתניהו על הפרשות במשטרה: "משוכנע שרוני יירפא את המחלות"

 

 

ראש הממשלה והשר ארדן עונדים את הדרגות למפכ"ל החדש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה והשר ארדן עונדים את הדרגות למפכ"ל החדש(צילום: גיל יוחנן)

אחרי חמישה חודשים ללא מפכ"ל, סוף סוף מאויש רשמית התפקיד של השוטר מספר 1: בכיר השב"כ לשעבר רוני אלשיך קיבל הבוקר (ה') דרגת רב-ניצב וממונה למפקח הכללי של משטרת ישראל. האירוע התקיים במשרד ראש הממשלה, ואת הדרגות ענדו לו בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. מכאן ממשיך אלשיך ליום של טקסים. ynet העביר בשידור חי את הטקס.

 

בדברים שנשא במשרד ראש הממשלה אחרי קבלת הדרגות הרבה אלשיך להתבדח. הוא התייחס להגעתו לטקס על קביים, בעקבות התאונה הביתית שעבר בחודש שעבר: "לפני שעה קלה הושבעתי בטקס צנוע. על פי הפרוטוקול הקביים אינם חלק מהטקס, אבל ריבונו של עולם דאג שרגל שמאל תישבר על מנת להבטיח את כניסתי ברגל ימין".

 

בהמשך הוסיף: "לאזרחי ישראל, ברשותכם אלמד ממשה רבנו: אמור מעט ועשה הרבה. ברור לי כי אידרש לדבר אל הציבור, אבל אעשה זאת כאשר אפעל. אנחנו כאן כדי לשרת. תפקידנו לשרת את האזרח הנורמטיבי, לתרום את חלקנו בשיפור נורמות הציות לחוק, וכל זאת בצד מלחמה בלתי מתפשרת במי שבחר להגדיר את עצמו עבריין או טרוריסט".

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 

משפחת אלשיך (צילום: אוהד צויגנברג, "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג,
משפחת אלשיך(צילום: אוהד צויגנברג, "ידיעות אחרונות")

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

אחריו דיבר השר ארדן, שהתייחס להליך הארוך של מינוי המפכ"ל: "תודה לאל שהתהליך הסתיים ובדרך טובה. אני מאמין שהשילוב בין המפקדים המנוסים שצמחו במשטרה לבין עולם הידע של המפכ"ל החדש יצעיד את המשטרה למקום הראוי לה ולנו כמדינה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בנאומו לפרשיות שסובבות את משטרת ישראל והמבוכות ואמר: "אני משוכנע שיש בעיות וליקויים במשטרה. גוף בריא זה לא גוף שאין בו מחלות אלא גוף שיודע לרפא את המחלות ואני משוכנע שרוני יידע לעשות זאת".

 

נתניהו אמר שהוא מצפה לשינויים גדולים במשטרה. "העבודה חייבת לכלול את כל אזרחי ישראל. אין כאן שתי מדינות, אחת שאוכפת את החוק ואחת שלא אוכפת את הביטחון. מגיע לאזרחים הערבים חיים של חוק סדר וביטחון. מגיע לכולנו שהחוקים כולם יאכפו. כשלא דואגים לחוקים, יש קשר לעליית האנרכיה והתפתחות של קבוצות קיצוניות זה חשוב לכל אזרח בישראל".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

"הדבר השני", אמר נתניהו, "הוא השימוש בטכנולוגיה. אני מדבר על אפליקציות שיכולות להיות בשימוש במשטרה ולסייע לה. העבודה המשטרתית מחייבת שימוש מושכל בטכנולוגיות חדשות".

 

הנשיא ראובן ריבלין נפגש אף הוא עם המפכ"ל החדש, ואמר: "עד עתה דיברתי איתך כנשיא מדינת ישראל. עכשיו אני רוצה לומר לך כאזרח ותיק במדינה, שהרגשות שלי מעורבים. אני יודע שיש לנו מפכ"ל נהדר מהיום ויחד עם זאת אני יודע איזה ראש שירות ביטחון עם ישראל ומדינת ישראל מפסידים, בגלל שאתה מפכ"ל". אלשיך אמר: "אנשים כאן אוהבים את העבודה שלהם ומאמינים בה. אין ספק שיש עם מי לעשות את עבודת הקודש של המשטרה".

 

יום הטקסים נמשך בקבלת פנים והרמת כוסית במטה הארצי של המשטרה בבירה. שם אמר אלשיך: "ראיתי שוטרים שנלהבים לשנות את שנדרש ולעשות הכול שניתן עליהם מתוך רצון לתת שירות לאזרח. מה שמתרחש בארץ מייצר איומים שנמצאים יום יום בפתחה של המשטרה. משימתנו החשובה היא לאפשר למשטרה לחזור בהקדם לקשב ראוי עבור האזרח גם בגזרת השיטור הקלאסי. לשמחתי אני מגלה לאחרונה שעוד ועוד אזרחים רוצים להתגייס במשטרה. אולי אני נתמך פיזית בקביים אבל אני חש נתמך ברוח הישראלית". אלשיך המשיך משם לכותל המערבי ולאנדרטה לחללי משטרת ישראל בבית שמש.

 


מתפלל בכותל (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מתפלל בכותל(צילום: אלי מנדלבאום)

 

הדרך למפכ"לות

ההודעה על מינויו של אלשיך לתפקיד התקבלה לפני חודשיים והגיעה אחרי סאגה מתישה שניהלו השר ארדן וראש הממשלה נתניהו בחיפושיהם אחרי מחליף ליוחנן דנינו. לפני אלשיך הם תמכו בתא"ל (מיל') גל הירש לתפקיד, אולם מועמדתו נפלה אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע שלא יוכל להגן על המינוי בבג"ץ.

 

אלשיך היה אמור להיכנס לתפקיד כבר לפני יותר משבועיים, אולם נאלץ להתעכב לאחר שנפל בביתו, שבר את רגלו ואושפז.

 

אלשיך ייכנס לתפקיד בזמן שהמשטרה מתאוששת משנים קשות שכללו שורה ארוכה של חשדות על עבירות מין של בכירים (האחרון שבהם הוא מפקד להב 433 רוני ריטמן), כשלים תפקודיים (השיחה למוקד של שלושת הנערים, הרצח במצעד הגאווה בירושלים), ומנגד גם תפקוד מעורר הערכה במהלך גל הטרור.

 

על המפכ"ל החדש מוטלת המשימה לארגן מחדש את המטה הכללי, שבשנים האחרונות ראה ניצב אחרי ניצב שעוזב או מועזב.

 

לאלשיך כבר מחכה סגן: בתחילת השבוע הודיע השר ארדן שהוא ממנה את מפקד המחוז הצפוני, ניצב זהר דביר (50), לסמפכ"ל. משמעות המינוי היא שכעת יש צורך בשני ניצבים למשטרה בצפון: הן למחוז צפון והן למחוז חוף, שגם עליו פיקד דביר מאז השעייתו של ניצב חגי דותן בעקבות חקירת פרשיית המין שבה נחקר. בינתיים מסתמן שמפקד מג"ב ניצב עמוס יעקב יעבור לפקד על המחוז הצפוני.

 

עדיין לא ברור מה יהיה עתידו של ניצב יורם הלוי, מפקד המחוז הדרומי, שגם כן היה מועמד לתפקיד סגן המפכ"ל ומופעלים עליו לחצים אדירים להישאר במשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
המפכ"ל רוני אלשיך, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים