שתף קטע נבחר

המחוזי קבע: לא ניתן להוריש הפסד לצורכי מס

בעלת קונדיטוריה הלכה לעולמה והורישה את העסק לבניה. כשלא הצליחו לשקם את העסק, הם מכרו אותו וביקשו לקזז את הפסדי המס מהשבח

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה לאחרונה דרישה של אחים שירשו קונדיטוריה בבת ים מאמם המנוחה וביקשו לקזז את ההפסדים של העסק השבח שהתקבל לאחר מכירת הנכס.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האם הלכה לעולמה ב-2009. במשך שנים צברה הקונדיטוריה הפסדים לצורכי מס בסך כולל של כ-750 אלף שקל. לאחר כמה חודשים שבהם ניסו להשיב את העסק למסלול, החליטו הבנים לסגור אותו ומכרו את הבניין בכ-2.7 מיליון שקל. לפיכך הם הגישו לפקיד השומה בחולון דו"ח שנתי שבו ביקשו לקזז את הפסדי הקונדיטוריה מהשבח שהתקבל ממכירת הבניין. פקיד השומה הותיר להם לקזז את כל ההפסד העסקי עד ליום מותה של אמם.

 

אולם היורשים חשבו שהם זכאים לקזז גם את ההפסד העסקי שנוצר לאחר מות אמם, והגישו ערעור לבית המשפט המחוזי. לטענתם, כפי שהם כיורשים נדרשים לשלם מס עבור הקונדיטוריה, כך הם גם אמורים ליהנות מהקיזוז של ההפסדים מהשבח שהרוויחו ממכירת הבניין.

 

מנגד טען פקיד השומה שאין מקום להוריש הפסדים, ולמעשה הוא גם לא היה אמור להותיר להם לקזז את ההפסדים שנוצרו מתחילת שנת המס 2009 ועד למות אמם, אולם עשה זאת מאחר שחלק מהם נבעו מניהול העסק לפני מועד הפטירה.

 

השופט הרי קירש דחה את הערעור של הבנים והסביר כי לא בכל דבר ועניין אדם יהיה מזוהה עם יורשיו. נכון שבענייני רכוש היורשים מקבלים את עזבונו של המת, ובעניינים נוספים אף נכנסים לנעליו, אך למעשה לא קיים כלל גורף שלפיו כל זכות, חיוב או מעמד של המנוח יעבור בפטירתו למי שירש את עזבונו.

 

כך לגבי הורשת הפסדי המנוחה בכלל, וכן בנוגע להורשתם לצורך קיזוזם בשבח של הבניין שבו ישבה הקונדיטוריה בפרט.

 

השופט סבר כי המערערים לא הוכיחו שניתן להוריש ולרשת הפסד לצורכי מס בין נישומים. לטעמו, המשכיות בניהול עסק לא מצדיקה הורשת הפסדים, מאחר שנקודת הייחוס של שיטת קיזוז ההפסדים אינה הפעילות הכלכלית אלא הנישום עצמו. אם פעילות מסוימת עברה בין נישומים, ההפסדים שנוצרו בה לא עוברים איתה אלא נותרים אצל הנישום הראשון שזכאי לנצלם.

 

כך גם לגבי הבניין שירשו ובו נוהלה הקונדיטוריה. הבעלות המשפטית על נכס אחרי שירשו אותו שונה מהבעלות שהייתה לאם, וההפסדים העסקיים שלה לא נשארים "צמודים" לבניין ששימש לניהול הקונדיטוריה.

 

עוד הסביר השופט כי קיזוז הפסדים עלול לגרום לפגיעה באוצר המדינה, ומאחר שאין מנגנון המסדיר אותו באופן מפורש עלולים להיווצר קשיים פרקטיים רבים, למשל מה יהיה הפתרון כשסכום ההפסדים גבוה מרווח ההון שהופק ממכירת הנכס.

 

מעבר לכך נקבע שהיורשים לא אחראים לחובות המס של המורישה, ולכן אין סיבה שהפסדיה יעמדו לרשותם לצורך קיזוז כנגד הכנסותיהם בשנים הבאות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערים: עו"ד אלכס שפירא
  • ב"כ המשיב: עו"ד מפרקליטות מחוז ת"א
  • עו"ד איתי הכהן עוסק בדיני מסים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים