שתף קטע נבחר

קבלן זוכה מהעלמת מס: "סבל מליקויי למידה"

כתב אישום הוגש נגד איש מקצוע בגין העלמת מס של 350 אלף שקל. השופט קבע שבין היתר בשל ליקוי למידה הוא לא יכול היה לזהות פגמים בחשבוניות

קבלן שיפוצים שהואשם בהעלמת מסים של 350 אלף שקל זוכה בבית המשפט השלום בכפר סבא, אחרי שהמדינה לא הצליחה להוכיח שידע ש-41 חשבוניות שהגיש היו פיקטיביות. השופט עמית פרייז הוסיף כי הנאשם סיפק הסברים הגיוניים, בהם העובדה שהוא סובל מליקוי למידה שהקשה עליו להבחין שמדובר בחשבוניות פגומות. מנגד, נקבע, המדינה כשלה בחקירתה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בכתב האישום נטען שבשנים 2006-2003 ניכה קבלן השיפוצים מע"מ על סמך 41 חשבוניות פיקטיביות. הנאשם, שיוצג על ידי עו"ד קרן זרקו זמיר, התעקש שכל החשבוניות משקפות תשלומים שהעביר לקבלן משנה מחברון בשם מוהנא, לרוב במזומן, עבור פועלים שסיפק לו כנציג של חברות כוח אדם שונות.

 

הוא עמד על כך שלא ידע ולא חשד שהחשבוניות לא תקניות, וכך גם מנהל החשבונות שלו. לטענתו, לאחר שהחלה החקירה שלו במע"מ, הוא שוחח עם מוהנא שהבטיח שיתמוך בגרסתו, אלא שמאז הוא נעלם, וגם רשות המסים עצמה לא הצליחה לאתרו.

 

השופט פרייז קבע שהמדינה לא הפריכה את גרסת הנאשם, שלפיה קיבל את החשבוניות בתום לב. הוא הוסיף שלא ניתן לצפות מהנאשם, הסובל מליקויי למידה, לזהות פגמים בחשבוניות הנחזות כתקינות, ואדרבא – אפילו מנהל החשבונות שלו לא "עלה" על פגמיהן.

 

השופט דחה את טענת המדינה, שלפיה יש לזקוף לחובת הנאשם את אי-הבאת הקבלן מחברון לעדות. לא רק שאפילו חוקרי מע"מ לא הצליחו להגיע אליו, שאותו מוהנא גר בעיר שאינה בשליטה ישראלית מלאה, וסביר להניח שינסה להתחמק ממעורבות בעבירות פליליות.

 

"על רקע מחדלי חקירה אלה, נראה שאת אי הבאת מוהנא לעדות יש לזקוף דווקא לחובת המאשימה ולא לחובת הנאשם", סיכם השופט.

 

יתרה מזו, במצב שבו הנאשם לא הסתפק בעצם החשבוניות אלא העבירן לגורם מקצועי – מנהל חשבונות – שיבדוק את תקינותן, גם לא ניתן לקבוע כי עצם את עיניו לאפשרות שייתכן שהחשבוניות פגומות. לכן, לא ניתן לייחס לו כל כוונה להתחמק מתשלום מס.

 

"הנאשם סיפק הסבר חליפי הגיוני לפחות כמו ההסבר שביקשה המאשימה לספק לראיות הנסיבתיות שהביאה", נכתב בהכרעת הדין. "ההסבר החליפי של הנאשם מלמד על כך שבנקודות הזמן שהגיש את החשבוניות נשוא כתב האישום לצורך ניכוי מס תשומות, פעל ללא כל רבב של ידיעה או חשד כי אלה לא כשרות, במלואן או בחלקן.

 

"משכך, הגם שבחקירת מע"מ חשבוניות אלה נמצאו לא תקינות, אין הנאשם נושא בכל אחריות פלילית לכך. המשמעות היחידה של הדברים הינה אי ההכרה בחשבוניות כתשומות, כך שהנאשם בסופו של יום 'ספג' את מלוא תשלום המע"מ בגין עסקאותיו עם לקוחותיו. יוצא הוא נפגע במישור הכלכלי-מיסויי, אך בשום אופן לא במישור הפלילי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים