שתף קטע נבחר

נשללה אזרחות הנשיא שפוטין איים לתלות מהאשכים

תשע שנים שלט גאורגי סאאקשווילי בגאורגיה וקירב אותה למערב. בשיא כהונתו אף נלחם ברוסיה ופוטין איים "לתלות אותו מהאשכים". עכשיו הוא ברח לאוקראינה ומונה במפתיע למושל מחוז, ובבית הודיעו לו: "אתה כבר לא גאורגי"

גאורגיה הודיעה היום (ו') כי בצעד חריג ביותר היא שללה את אזרחותו של מי שהיה הנשיא שלה במשך שנים, מיכאיל סאאקשווילי. הנשיא הנוכחי של גאורגיה, גאורגי מרגבלשווילי, חתם על צו המבטל את אזרחותו של קודמו בתפקיד, על רקע העובדה שסאאקשווילי, שמונה בצעד מפתיע לא פחות מוקדם יותר השנה למושל מחוז אודסה באוקראינה, הפך במאי האחרון לאזרח אוקראיני.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

עוד חדשות בעולם :

 

סאאקשווילי עלה לשלטון ב"מהפכת הוורדים" של גאורגיה ב-2003 שבה לא נשפך דם, והוא הציב את גאורגיה על מסלול של התקרבות למערב תוך התרסה נגד מוסקבה. המתיחות בינו לבין רוסיה התפוצצה ב-2008, כשגאורגיה ורוסיה ניהלו מלחמה עקובה מדם בת חמישה ימים, שבה מחצו הכוחות הרוסיים את צבא גאורגיה. פוטין איים אז "לתלות את סאאקשווילי מהאשכים".

סאאקשווילי (מימין) מקבל את המינוי באוקראינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סאאקשווילי (מימין) מקבל את המינוי באוקראינה(צילום: רויטרס)

סאאקשווילי מבוקש בגאורגיה בגין ניצול לכאורה של סמכותו ובגין שימוש מופרז בכוח נגד מפגינים ב-2007. עם זאת, התביעה באוקראינה דחתה בקשה להסגירו מוקדם יותר השנה.

 

חבר הפרלמנט הגאורגי נוגזר ציקלאורי אמר כי הצו שעליו חתם הנשיא הוא "דוגמה נוספת לשימוש בכלים משפטיים לצורך רדיפה פוליטית".

 

עשרות אנשי ממשל לשעבר הורשעו בגאורגיה מאז שקואליציה בראשותו של ביגזינה איבנשווילי ניצחה בבחירות לפרלמנט ב-

2012 ושמה קץ לתשע שנות שלטון של סאאקשווילי. כהונתו כנשיא הסתיימה ב-2013.

 

מדינות במערב הביעו דאגה מהאפשרות שהממשלה החדשה משתמשת בצעדי רדיפה משפטיים ופוליטיים סלקטיביים נגד יריביה במדינה הסובייטית לשעבר, שהיא שחקן חשוב במאבק הגיאופוליטי בין רוסיה למערב.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
סאאקשווילי. העז להילחם ברוסיה
צילום: AP
מומלצים