שתף קטע נבחר

ראש המוסד הבא: יוסי כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע במסיבת עיתונאים שנדחתה שוב ושוב כי היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן יהיה ראש ארגון הביון ה-12 במספר. כהן, בן 54 נשוי ואב לארבעה, יחליף את תמיר פרדו, שכיהן בתפקיד כמעט חמש שנים. גורם מדיני: "אין שחר לדיווחים על לחצים של הרגע האחרון שהופעלו על נתניהו"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (ב') כי יוסי כהן הוא המועמד שלו לראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים החדש. כהן יחליף בתפקיד את תמיר פרדו, שמסיים שירות של כמעט חמש שנים בתפקיד, ויהיה ראש המוסד ה-12 של ארגון הביון הישראלי. ynet העביר בשידור חי את ההצהרה.

 

"הבחירה בין המועמדים לראשות המוסד הייתה קשה. בעניין זה התברכנו בצרות של עשירים", אמר נתניהו. "שקלתי מועמדותם של שלושה אנשים מצטיינים, מוכשרים ובעלי יכולות גבוהות. לבסוף החלטתי שראש המוסד הבא יהיה יוסי כהן".

 

נתניהו הוסיף ואמר כי "כהן עתיר ניסיון והישגים עם יכולת מוכחת בתחומים מגוונים של פעילות המוסד. הוא בעל כושר מנהיגות, בעל הבנה מקצועית שהן התכונות הנדרשות למי שעתיד להוביל את הארגון".

 

"נ' עושה עבודה גדולה שם וגם רמי בן ברק שמשמש כיום כמנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ואסטרטגיה. שניהם עתירי זכויות ועם ישראל חייב להם רבות. אני בטוח שהם ימשיכו לשרת בנאמנות את מדינת ישראל כל אחד בדרכו".

 

גורם מדיני התייחס לדיווחים על לחצים של הרגע האחרון שהופעלו על נתניהו לקראת ההודעה על המינוי: "אין שחר לדברים. ראש הממשלה נועץ ב-24 השעות האחרונות בראש המוסד תמיר פרדו וכן בראש המוסד הקודם מאיר דגן וקיבל את ההחלטה במהלך היום. נתניהו ניהל תהליך מסודר, מעמיק ואחראי שכלל שלושה סבבים של ראיונות עומק עם המועמדים".

 

כריזמה, חדשנות - וגם לוק

כהן (54), שזכה לכינוי "הדוגמן" בזכות הופעתו הנאה והמוקפדת, משמש כיום כיועץ לביטחון לאומי ונשוי ואב לארבעה. כהן התגייס למוסד ב-1982 ועבר קורס קציני איסוף (קצ"א), שבו לומדים הצוערים לגייס ולהפעיל סוכנים. הוא העביר את רוב שירותו באגף "צומת" ויש לו כריזמה רבה, קסם אישי שופע ויכולת לסחוף אנשים. כהן שימש כראש מחלקה חדשנית ופורצת דרך ב"צומת" וזכה בפרס ביטחון ישראל על מבצע שהוביל בעת שמילא את התפקיד. אחר כך היה ראש "צומת" והמשנה לראש המוסד.

 (צילום: יובל חן, "ידיעות אחרונות") (צילום: יובל חן,
(צילום: יובל חן, "ידיעות אחרונות")

נתניהו מודיע על זהות ראש המוסד הבא, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו מודיע על זהות ראש המוסד הבא, הערב(צילום: רויטרס)

 

באוגוסט 2013 מינה אותו נתניהו ליועצו לביטחון לאומי. מאז הפך כהן לאחד מאנשי אמונו הקרובים של נתניהו והוא משמש המוציא והמביא של נושאים חשאיים, כולל במגעים עם ארה"ב בנושא הגרעין. כהן השכיל לשמור על יחסים קרובים עם לשכת ראש הממשלה ועם העומד בראשה, אך הסתכסך עם בכירים בשב"כ ובצה"ל - וגם עם השר היוצא שטייניץ.

 

מועמד נוסף היה רמי (רם) בן-ברק, המשמש כיום שמנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ואסטרטגיה. בן-ברק התגייס לסיירת מטכ"ל ב-1977 ונחשב ללוחם מעולה ולקצין מצטיין ולבעל שליטה מופלאה באקדחים. לאחר שחרורו התגייס למוסד ונחת בקורס המאתגר של אגף "קשת" שעוסק במעקבים, בחדירה למבנים ובהשגת חומרים.

 

בן-ברק שירת שנים ארוכות ב"קשת" והיה בן טיפוחיו של ראש האגף לימים , תמיר פרדו. הוא נחשב לאיש אמיץ, מקורי ולמי שפקודיו יילכו אחריו באש ובמים. עם זאת, הוא נחשב עד לאחרונה לחסר ניסיון בנושאי מדיניות ואסטרטגיה.

 

המועמד השלישי היה נ', המשנה הנוכחי של פרדו במוסד. הוא היה קצין מצטיין בצנחנים ושימש במוסד מפקד חוליה ב"קשת". במשך תקופה קצרה היה סגן ראש האגף ושנים ארוכות היה למפקד אגף הטכנולוגיות של המוסד ונחשב למי שקידם את הנושא באופן משמעותי. 

 

ראש המוסד החדש יחליף את פרדו, שמונה לתפקיד בסוף שנת 2010 במקומו של מאיר דגן, שעמד 8 שנים בראש הארגון.


פורסם לראשונה 07/12/2015 18:02

 

איתי בלומנטל השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, "ידיעות אחרונות"
יוסי כהן
צילום: אוהד צויגנברג, "ידיעות אחרונות"
מומלצים