שתף קטע נבחר

פרשת ריטמן: המתלוננת הוקלטה משוחחת עם דנינו

מח"ש השמיעה לניצב רוני ריטמן הקלטה של שיחה בין המפכ"ל היוצא לבין הקצינה שהוטרדה לכאורה. בינתיים התעמת ריטמן עם עדת ראייה שהתעקשה: ראיתי אותך מחבק את המתלוננת

חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) השמיעו לניצב רוני ריטמן שיחה בין האישה שהוטרדה לכאורה על-ידו לבין המפכ"ל היוצא יוחנן דנינו, ותוכנה קשור לחקירת הפרשה. ריטמן, מפקד להב 433 שהוצא לחופשה, נחשד שלפני חמש שנים הטריד את המתלוננת - קצינה ששירתה תחתיו.

 

בהקלטה, שהושמעה לריטמן, תועדה המתלוננת משוחחת עם רב-ניצב דנינו על הנושא ועל נושאים אחרים, המעידים לכאורה על קשר בינה לבין המפכ"ל לשעבר במהלך כהונתו. זאת גם הסיבה שבשבוע שעבר הוזמן דנינו למסור עדות בפרשה.  

ניצב ריטמן (מימין) והמפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ניצב ריטמן (מימין) והמפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו(צילום: מוטי קמחי)

עורכי דינו של רוני ריטמן דורשים להחזירו מיד לתפקידו ()
עורכי דינו של רוני ריטמן דורשים להחזירו מיד לתפקידו

בשלב זה לא ברור כיצד מתכוונים במח"ש להתייחס לקלטת, אך אין ספק שהיא מעלה תהיות לגבי הקשר והסיבה שבגינם שוחחה הקצינה עם המפכ"ל. כזכור, דנינו אישר בעדותו את דברי המתלוננת שלפיהם היא דיווחה לו בזמן אמת על התנהלותו של ריטמן. עם זאת, יצוין שדנינו לא עשה עם המידע הזה דבר בזמן אמת, ומאוחר יותר אף מינה את ריטמן למפקד להב 433.

 

בנוסף לכך, היום (ג') נערך לריטמן עימות נוסף עם עדת ראייה בתיק, שחזרה על טענתה שראתה אותו מנסה לחבק את המתלוננת. ריטמן ביקש לקיים עימות עם הקצינה המתלוננת, אולם נענה בשלילה.

 

במקום זאת שיגרו היום עורכי דינו - איל כהן, אופיר סטרשנוב וירון לונדון - מכתב למפכ"ל רוני אלשיך שבו הם מבקשים ממנו להחזיר את ריטמן מיד למשטרה. במכתב הם מציינים כי ממצאי הקצין הבודק שבדק את תפקוד חטיבת המודיעין מוכיח שליוזמי החקירה היה אינטרס להגיש נגדו את התלונה.

 

מי שהוביל את התלונה הוא ראש חטיבת המודיעין במשטר, תת-ניצב גיא ניר. מוקדם יותר החליט המפכ"ל אלשיך על הוצאתו של תנ"צ ניר לחופשה כפויה, בעקבות חשד שביצע לכאורה עבירות משמעת חמורות במגוון תחומים. לעבירות אלו אין קשר לפרשת ריטמן.

 

לאחר סיום חקירתו השנייה של ניצב ריטמן מסרו עורכי דינו: "פרסום ממצאי הקצין הבודק על התנהלות תנ"צ גיא ניר והקצינה שתחת פיקודו מוכיחים את קיומה של קנוניה מתוכננת היטב נגד ניצב ריטמן. אנו משוכנעים שכל בחינה ללא משוא פנים תוכיח את מניעיהם של מחוללי התלונה. בחקירה היום לא הוצג שום ממצא חדש ומשמעותי. גם היום, למרות דרישתו של ניצב ריטמן, לא נערך לו עימות עם המתלוננת והדבר מדבר בעד עצמו. היום כבר ברור שמדובר בעלילת דם וניצב ריטמן מאמין שבחקירתו הצליח לשכנע בזאת גם את מח"ש. בכוונתו של ניצב ריטמן לדרוש לשוב לתפקידו לאלתר".

 

עו"ד איתן פלג, פרקליטו של גיא ניר, אמר בתגובה כי "הולדתו של הליך הבדיקה נגד גיא ניר היא בחטא. גיא ניר הוא חושף שחיתיות והוא קצין ללא רבב. כל המהלכים נגדו מתוזמרים על ידי חורשי רעתו. העניינים האלה יתבררו. אנחנו דורשים מהקצין הבודק וגם מהמפכ"ל שהחקירה כולה בעניינו של גיא תועבר למח"ש. אין לנו אמון בקצין הבודק ועל פי פקודות המשטרה, ברגע שמתגלה חשד לפלילים הקצין הבודק צריך להפסיק עבודתו והעניין עובר למח"ש. אנחנו מחכים שהעניין יועבר למח"ש. בסופו של דבר גיא משוכנע שהאמת תצא לאור ויתבררו העובדות לאשורן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ארכיון. ריטמן ודנינו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים