שתף קטע נבחר

אחרי 15 שנה בכלא המצרי: האזרח הישראלי עודה טראבין שב לישראל

טראבין, שהואשם בריגול לטובת ישראל, סיים לרצות את עונשו והוחזר לישראל. במקביל שחררה ישראל שני אסירים מצריים שסיימו לרצות את עונשם. אביו: חיכיתי לרגע הזה 15 שנההאזרח הישראלי עודה טראבין שהיה כלוא במצרים 15 שנה לאחר שהואשם בריגול לטובת ישראל, סיים לרצות את מאסרו והוחזר הבוקר (יום ה') לישראל. במקביל, שחררה ישראל שני אסירים מצריים, שהיו כלואים בישראל וסיימו לרצות את עונשם. במצרים מכנים את המהלך עסקת חילופי אסירים או שבויים.

 

עודא טראבין והכלא שבו שהה. נשפט שלא בפניו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עודא טראבין והכלא שבו שהה. נשפט שלא בפניו(צילום: רויטרס)

 

במתחם המאהל של טראבין, ליד אתר הפסולת דודאים בנגב, מחכים לבואו של הבן, ואף הכינו שטיחי כבוד ומתפללים תפילת הודיה. עשרות אנשים הגיעו למתחם ומתכבדים בתה וקפה. האם, חרבה, בכתה מהתרגשות ואמרה כי היא שמחה מאוד ומודה לכל מי שעזר לשחרר את בנה: "אני מודה לאללה שאחרי 15 שנה הוא חזר. כל הזמן הזה בכיתי, אבל היום זהו יום שמח".

 

חמיס, שכן של המשפחה, סיפר: "כשעודה נאסר הייתי בן 12. אני זוכר איך היינו משחקים על הטרקטורון. בפעם האחרונה שראיתי אותו הוא נסע על הטרקטורון לקנות סיגריות ברהט. מצאו עליו איזה מכשיר, אז החליטו שהוא מרגל, אבל זה לא נכון. הוא בסך הכול עבר בטעות את הגבול. במהלך התקופה הזאת רק אמא שלו, אח שלו, ועוד חבר ביקרו אותו. כששמעתי שהוא משתחרר אמרתי לבוס שלי שאני חייב ללכת הביתה, אפילו שלא ישלם לי על היום הזה. עזבתי את המשאית באמצע הרמזור, ירדתי ממנה ורצתי לפה".


במצרים דיווחו כלי התקשורת הרשמיים על שחרורו של טראבין תמורת שני אסירים מצרים שריצו את עונשם בכלא הישראלי. במקביל, בתקשורת המצרית צוטט גורם מצרי בכיר שטען כי צפויים להשתחרר עוד מצרים בהמשך.

 

עודה עם ראש הממשלה נתניהו, היום (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
עודה עם ראש הממשלה נתניהו, היום(צילום: חיים צח, לע"מ)

 

סלימאן, אביו של עודה, הביע שמחה על שחרור בנו ואמר כי הוא מצפה לפגוש אותו. "זה הרגע שחכינו לו 15 שנה. עוד לא ראיתי אותו ואני מת לפגוש אותו. לא יודע אם יגיע היום לבית או מחר", שיתף. "כולם מחכים ורוצים לחבק ולשמוע אותו. עבר על בני ועלינו תקופת ארוכה וקשה מאוד. לא פשוט להתמודד על הסבל. עכשיו אנחנו יכולים להיות רגועים. רוצים כיצד שקט ולנסות לפצות את בני לעוול שנגרם לו. אני מקווה שכל האסירים ישתחררו בכדי שירגישו טוב. בשלב זה אני לא אאמין שבני חזר לארץ עד שאני אפגוש אותו".

 

ח"כ קרא עם משפחת טראבין ()
ח"כ קרא עם משפחת טראבין
ח"כ איוב קרא (ליכוד) טען כי הוא זה שאחראי על שחרורו של טראבין. "אני בדרך לקבל את פניו של הפטריוט הישראלי עודה טראבין, שתוך פעילות נמרצת ואיכפתיות הבאתי לשחרורו", אמר קרא. "הבטחתי לשחרורו ואני שמח שעמדתי במילתי. היה קשה מאוד, אבל תמיד האמנתי שיש לי חוב מוסרי כנציג מדינת ישראל לשחרורו ובסוף האמת והצדק ניצחו. אני מודה לראש הממשלה שגיבה את בקשתי לאורך שנים להביא לשחרורו בכול מפגש ושיחה עם המצרים".

  

בשנת 2000 נידון טראבין ל-15 שנות מאסר בגין סיוע לאיסוף חומר מודיעיני. אולם בניגוד למקרה של עזאם עזאם, משפטו נערך שלא בפניו וללא ידיעתו, בעודו שוהה בישראל. הוא נעצר על ידי השלטונות המצריים בעת שחצה את הגבול, על פי הטענה, באופן לא חוקי כדי לבקר את בני משפחתו בסיני.

  

בשנים האחרונות דובר רבות על ניסיונות להשלמת עסקה לחילופי אסירים בין ישראל למצרים שבמסגרתה יוחזר טראבין תמורת שחרורם של עשרות עצירים מצרים ששוהים בכלא הישראלי, אך הדבר לא יצא לפועל. גם כשהיה השלטון המצרי בתקופת מעבר שלטונית ולקראת הבחירות לנשיאות מצרים לא ניכרה התקדמות בנושא.

 

ההכנות לשובו של עודה טראבין למשפחתו (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
ההכנות לשובו של עודה טראבין למשפחתו(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 

לפני יותר מארבע שנים הייתה תקווה שטראבין ישוחרר במסגרת עסקת שחרורו של הישראלי אילן גרפל, שהיה עצור במצרים במשך ארבעה חודשים וחצי, אך לבסוף גרפל שוחרר מבלי שטראבין נכלל בעסקה.

בשנת 2012 היו מגעים מתקדמים לשחרורו בין ישראל לממשלת של מורסי. הנשיא המצרי דאז אף אמר במפגש שנערך באל עריש עם משפחות בדואים מסיני, כי הוא מבטיח להם שכל 83 האזרחים המצרים הכלואים בישראל (רובם בדואים) ישוחררו עד חג הקורבן מה שלא קרה בסוף.
 

במאי 2014 שלח טראבין מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו טען כי הוזנח בשל מוצאו. "נגזרו עליי 15 שנות מאסר ללא

 נוכחותי בבית משפט צבאי באשמת ריגול לטובת ישראל. לא הייתי אפילו יכול לראות שופט כדי שאוכל להגן על עצמי". לדבריו, "ממשלת מצרים יודעת שאני חף מפשע, אבל כיוון שאני אזרח ישראלי קופחתי באופן ברור". טראבין סיפר על תחושותיו הקשות, רחוק ממולדתו, משפחתו ושבטו, והאשים כי "כבודו וממשלתכם לא נקפו אצבע במאמצים לשחרורי מול ממשלת מצרים, שנחשבת למדינה ידידה ובעלת אינטרסים משותפים". 

במשרד החוץ אמרו היום כי "השחרור של טראבין הוא הודות למאמצי עו"ד יצחק מלצר ומשרד החוץ".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים