שתף קטע נבחר

כמו איראן: גמביה הוכרזה רפובליקה איסלאמית

הנשיא האפריקני השנוי במחלוקת יחיא ג'אמה הכריז בנאום בטלוויזיה שהצעד נועד להתרחק מהעבר הקולוניאלי: "95% כאן מוסלמים"

נשיא גמביה, יחיא גא'מה, הכריז בסוף השבוע על ארצו, לשעבר מדינה חילונית, כרפובליקה איסלאמית. הוא אמר כי מטרת הצעד היא להרחיק את ארצו עוד יותר מעברה הקולוניאלי.

 

המדינה הקטנה שבמערב אפריקה שאבה את שמה מהנהר שממנו ירו כביכול בעבר ספינות בריטיות פגזים כדי לקבוע גבולותיה. כעת היא מצטרפת למדינות אחרות המגדירות את עצמן "רפובליקה איסלאמית" כמו איראן ואפגניסטן.

יחיא ג'אמה. נגד הקולוניאליזם (צילום: AP) (צילום: AP)
יחיא ג'אמה. נגד הקולוניאליזם(צילום: AP)

"בהתאם לזהות הדתית של המדינה ולערכיה, אני מכריז על גמביה כעל מדינה איסלאמית", אמר ג'מה בנאום בטלוויזיה. "מוסלמים הם הרוב במדינה, וגמביה אינה יכולה להרשות לעצמה את המשך המורשת הקולוניאלית".

 

95% מ-1.8 מיליון תושבי גמביה הם מוסלמים. הוא אמר כי אזרחים בני דתות אחרות במדינה עדיין יורשו לקיים את דתותיהם.

 

גא'מה עלה לשלטון בגמביה בהפיכת דמים צבאית בשנת 1994. ארצו היא יעד תיירותי מועדף עבור אירופאים רבים. פעילי זכויות אדם האשימו אותו בהתעללויות ועינויים במהלך שנות שלטונו, ולפני כשלוש שנים הוטחה בו ביקורת בינלאומית קשה בשל הוצאתם להורג של תשעה אסירים על ידי כיתות ירי.

גמביה על המפה ()
גמביה על המפה

בשנת 2007 הכריז ג'אמה כי הוא עצמו רקח תרופה טבעית לאיידס מעשבים מורתחים, ועורר כעס רב בקרב מומחי רפואה

מערביים שטענו כי הוא מפיח תקוות שווא בחולים. זה לא הפריע לו להכריז בשנת 2012 כי 68 בני אדם בגמביה החלימו בעקבות השימוש ב"תרופה שלו" ושוחררו ממרכזי הטיפול. "בדיוק כמו שהנביא מוחמד ייסד את האיסלאם... כך אני הולדתי את המרפא לאיידס, והבאתי אותנו למצב שבו 68 אנשים משוחררים היום מבית החולים", אמר אז.

 

במאי השנה הדהים ג'אמה שוב כשסיפק הצהרה מחרידה נוספת נגד המיעוטים המיניים בארצו, והזהיר כי הוא עצמו ישסף את גרונם של הומואים בגמביה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הנשיא ג'אמה. בשורה אחת עם איראן ואפגניסטן
צילום: AP
מומלצים