שתף קטע נבחר

בין העיניים: כוונת חדשה לנשק של לוחמי צה"ל

אחרי כמעט 15 שנה שבה ראו החיילים את האויב דרך כוונת ה"מפרו", בשבועות הקרובים תיכנס לשירות כוונת ה-M5. אילו יחידות יקבלו אותה ומה מיוחד בה?

 

הכוונת החדשה לרובי התבור וה-M-16 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הכוונת החדשה לרובי התבור וה-M-16(צילום: דובר צה"ל)
כוונות חדשות ללוחמים: אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל (אט"ל) יחל בשבועות הקרובים לצייד את חיילי יחידות השדה בכוונות חדשות לרובי הסער האישיים שלהם. הכוונות נקראות M5 והן יחליפו את כוונות ה"מפרו", שהוכנסו לשימוש בתחילת העשור הקודם והגיעו "לשיאן" במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה.

 

הכוונות החדשות, תוצרת חברת מפרו לייט הישראלית הפועלת באור עקיבא, הן ממשפחת כוונות ה"השלכה" שאליה השתייכו גם הכוונות הקודמות, ונחשבות למוצר מדף קיים שכבר נמכר לצבאות בעולם, אך עבור צה"ל הוכנסו בו שינויים מיוחדים לפי דרישות הצבא.

 

בתום שנה של מכרז בינלאומי רכש צה"ל כעשרת אלפים כוונות שיחולקו בשלב ראשון ללוחמים בשירות סדיר, ובהמשך יצוידו בהן גם לוחמי המילואים. כבר בשבועות הבאים יתחדשו בהן לוחמי גדודי ההנדסה, ובהמשך טירוני חטיבות החי"ר - גולני, צנחנים, כפיר, הנח"ל וגבעתי, כך שהכוונת החדשה מיועדת לרובי ה-M4 (המוכרים כ-M16 מקוצר) ורובי התבור הישראליים.

 

באט"ל מסבירים שהכוונת החדשה תהיה בעלת אורך חיים ממושך משמעותית בהשוואה לכוונת הקודמת, שנטתה להתקלקל בתדירות גבוהה ולצאת מאיזון כשספגה מכות. הכוונת החדשה תפעל על בסיס סוללה זעירה שתספיק ל-2,000 שעות עבודה רצופות, כך שלוחם יוכל להשתמש בכוונת ללא החלפתה לאורך רוב שירותו הצבאי.

כוונת ה-M-5 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
כוונת ה-M-5(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

כמו כן, הכוונת החדשה קלה יותר: ה"מפרו" שוקלת 370 גרם עם המתאם, ולעומת ה-M5 שוקלת 300 גרם, והמתאם מובנה בתוכה. שתיהן עשויות מאלומיניום וחומרים מרוכבים עם סיבים, וב-M5 יש פלסטיק מרוכב.

 

הכוונת הקודמת פעלה על בסיס סיב אופטי שהעניק לה את הנקודה האדומה ש"התלבשה" על המטרה, ואילו בכוונת החדשה הנקודה האדומה תפעל על בסיס ממשק אלקטרוני פנימי, שיאפשר מיקוד על מטרה בהתאם לגודלה והטווח שלה מהחייל: נקודה אדומה גדולה למטרה קרובה ונקודה קטנה עבור מטרה רחוקה.

 

קצין המעורב בפרויקט הרכש הסביר ל-ynet: "זהו היתרון המרכזי של הכוונת החדשה. כבר הוכח בעבר שכוונות 'השלכה' שכאלה מביאות אחוזי פגיעה גבוהים בהרבה מכוונות הברזל חרירית ופרפרית הישנות. הוספנו לכוונת החדשה מיגוניות קטנות שמחזקות אותה, והפעם המתאם לנשק עבור הכוונת הוא חלק ממנה, ולא נפרד. הכוונת הזו היא מעין פנס שמלווה את המטרה עבור הלוחם ובכך יאפשר פגיעה טובה יותר. ביחידות השונות, בהן בחטיבת הקומנדו החדשה, מחכים כבר לכוונת הזו. זו כוונת חזקה ומדויקת יותר".

 

בניגוד לאמצעי לחימה אופטיים רבים שיש בצה"ל, הכוונות החדשות יתוחזקו על ידי חברה אזרחית ולא על ידי חיילי תחזוקה, מתוך מטרה לייעל את תהליך הטיפול השוטף בכוונות ולחסוך בכך כסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
כוונת ה-M5 החדשה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים