שתף קטע נבחר

ח"כים ערבים: הציבור הערבי צריך להטיל פתק לבן

בכנס מתוח שנערך באוניברסיטת תל אביב, בהשתתפות חברי כנסת ערבים, קראו חברי הסיעות הערביות לציבור הערבי להחרים את הבחירות לראשות הממשלה, כדי להביע את מחאתו על המצב

במסגרת התוכנית לחקר הפוליטיקה הערבית אירחה היום (א') אוניברסיטת תל אביב חברי כנסת ערבים, בכנס שהפך למתוח מאוד ונשמעו בו קולות שונים, החל מח"כ איוב קרא (הליכוד) שקרא לציבור הערבי להצביע לאריאל שרון בבחירות, ועד ח"כ אחמד טיבי שקרא לציבור הערבי להגיע לשים פתק לבן בקלפי כדי להביע את מחאתו.
"בעקבות הקטסטרופה המדינית צריך לתת הזדמנות לאלטרנטיבה", אמר ח"כ קרא. "עם כל הכבוד, שרון לא צריך לבקש תמיכה מעם ישראל אלא ברק, שהנחית הוראות לשטח וגרם לרצח 13 האנשים. עוד לא נתנו צ'אנס לשרון. יכול להיות שיש שאלות לגביו בנוגע לדברים שעשה מחוץ למדינת ישראל (במלחמת לבנון - ו.ל) אבל מי ששגה וצריך להעניש אותו זה אהוד ברק". דבריו של קרא גרמו לפרצי צחוק בקהל.

ח"כ טיבי: "מי שרוצח את החבר שלי, אני מחסל אותו פוליטית"

ח"כ אחמד טיבי ניסה להסביר שהציבור הערבי מתלבט לגבי האופן בו עדיף למחות על המצב. "יש שני מועמדים שאף אחד מהם הוא לא כוח משיכה לציבור הערבי ואף הם דוחים את הבוחרים הערבים ולכן הוויכוח הוא על מחאה", אמר טיבי. "אין לי רצון לתת את קולי לברק, שעשה הכל כדי להפנות עורף למי שהצביעו עבורו והמשיך במדיניות מתנכלת לאזרח הערבי". טיבי דיבר בהתרגשות על חברו ת'אבת ת'אבת, מזכיר הפת"ח בטול כרם ואמר "מי שרוצח את החבר שלי, אני מחסל אותו פוליטית. הוא היה רופא והיה מנהיג שנאבק נגד הכיבוש וחובתו היתה לעשות מה שעשה". בנוגע לדבריו של אריאל שרון כי "ערביי ישראל הם פלסטינים" אמר טיבי כי על דברים אלו לא מגיע לשרון פרס מכיוון שמדובר בעובדה. "על זה שאומרים שהשמש זרחה במזרח לא מקבלים פרסים".

ממליצים על פתק לבן

גם ח"כ טאלב א-סאנע (רע"ם) המליץ לציבור הערבי להטיל לקלפי פתק לבן. א-סאנע: "אנו קוראים לציבור הערבי להחרים את הבחירות ולבקר ביום הבחירות את אצל משפחות חללי אינתיפאדת אל אקצה. הימין יבין שאין אופציה חוץ משלום ומבלי להכיר בזכות של המדינה הפלסטינית שבירתה מזרח ירושלים, לא יהיה שלום. בבחירות האלה אנחנו לא מממשים את זכות הבחירה. בכל מקרה שרון יוחלף תוך שישה חודשים".
"ברק חשב שהקולות של הערבים זה דבר מובן מאליו. הוא עשה טעות פטאלית ולא קלט את הלקח ההיסטורי כי אם יש היגיון של הימין אז שהימין יעשה את זה", אמר ח"כ איסאם מחול (חד"ש). מחול אף התייחס לעובדה שברחוב הערבי קשה מאוד לתקוף את שרון מכיוון שהדברים מצטיירים כאילו מי שתוקף את שרון, תומך בברק. "שרון איש דמים בעבר, בהווה ובעתיד ולכן הוא לא אופציה בכלל", אמר מחול.
ובניגוד לעמיתיה אמרה ח"כ חוסניה ג'בארה (מרצ) כי קיוותה שתהיה אופציה שלישית לבחור בה אך מאחר שאין כזו, החליטה לתמוך בברק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
טיבי. לא ניתן את הקול לברק שהפנה לנו עורף
צילום: גלי תיבון
מומלצים