שתף קטע נבחר

דווקא בגשם: עיריית ת"א והמשטרה נגד ההומלסים

גם אתמול בלילה התקבצו עשרות מחוסרי בית מתחת לגשר סמוך לתחנה המרכזית. הם טוענים שהעירייה והמשטרה רודפות אותם ומחריבות את המבנים המאולתרים שלהם בימים הגשומים: "לאן נלך?". המשטרה: פועלים נגד תופעת הסמים במקום. העירייה: לא מתנכלים לדרי הרחוב

 

מי שעובר לאורך גשר הבטון מהתחנה המרכזית לרכבת ההגנה לא יודע שמתחת לגשר הגדול, ובשטחים הנטושים מסביב, קיים שטח הפקר שמשמש למגורי הומלסים, זונות ותחנות סמים.

 

גם אתמול בלילה היה גשום, ועשרות הומלסים שמחפשים מחסה הגיעו אל מתחת לגשר, לאחר שנדחקו מאזור הרציפים של התחנה המרכזית הישנה על ידי המשטרה והעירייה וגם על ידי כנופיות של מהגרי עבודה אפריקנים. אותם חסרי הבית טוענים לרדיפה, ואומרים שבעירייה החריבו את מקומות המסתור שבנו כדי לשמור על החפצים שלהם.

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)
 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

ביריעת ניילון סגורה ובה מיטה מרופטת אנו מוצאים את ירון (שם בדוי). מבט על הידיים שלו מראה שהוא מכור לסמים. ירון מסביר שבעבר הוא וחבריו היו ישנים במבנים נטושים, שבהמשך חסמה העירייה בבטון. את ה"מחנה" שלו הוא הקים ליד חדרון שנאטם.

 

"נכון, אני משתמש בסמים, אבל אני בן אדם. אני גר כאן מתחת לגשר כבר שלוש שנים. לאן הם רוצים שאני אלך?", הוא אומר. "קניתי את יריעת הברזנט הזאת במיטב כספי במטרה לבנות מחסה ולשרוד את החורף. השוטרים באו, עשו לי חורים בברזנט בכוונה".

 

יוסף (שם בדוי), עוד מעט בן 19. "ברחתי מהבית, אין לי איפה לגור. אני משתמש בסמים. בניתי לי פה מקום מתחת לגשר והמשטרה באה והרסה אותו. הייתה לי שקית עם בגדים ומעילים והיא נשארה בחדרון שנאטם".

 

בזמן השיחה עם דרי הרחוב מתחילה לפתע מהומה, וכולם מתחילים לרוץ בבהלה כדי לברוח מפשיטה משטרתית. שלושה שוטרי מג"ב, עם כפפות כחולות להגנה ממחלות, מסתערים על ההומלסים ועל המחנה המאולתר. הם מעכבים את מי שנותר בשטח ומתחילים לחפור באדמה המטונפת מסביב לאוהלים, עם הידיים ועם מקלות ארטיק ישנים כדי למצוא סמים.

 

גילה, צעירה נאה שלבושה במיטב בגדיה, עומדת בבוץ וקופאת מקור. היא מחזיקה שקית ניילון שבה כל רכושה. "השוטרים מאוד אגרסיביים. הם משתמשים באלימות ללא צורך. בפשיטה האחרונה לקחו לי את השקית לחפש סמים ושפכו את כל הבגדים שלי על הבוץ, כולל כדור של תרופה שהייתי צריכה לקחת שנרטב והתקלקל".

 

צעירה אחרת מספרת בעברית צברית רהוטה כי היא עוסקת בזנות. "אני משתמשת בסמים וגרה כאן כבר שלוש שנים. המשטרה מגזימה עם האלימות. אני לא מתנגדת לחיפוש ולא בורחת, כי אחרת לא יהיה לי נעים. אני מפחדת. הם הרסו לי את הבית". כשאנחנו שואלים אותה איפה היא תישן הלילה היא עונה: "מקווה שבאיזה מלון אם יהיה לי מזל... ואם לא? כאן, במחסה".

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)
 

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

המחסה צמוד לגשר. מבנה נטוש עמוס בגרפיטי. חורבה מלאה באשפה וסירחון. בתוך המבנה המתפורר מסודרים כמה מזרנים, שולחן ובקבוקי מים. הדיירים במקום ברחו החוצה ברגע שהמשטרה הופיעה. אחד הדיירים, בשנות הארבעים לחייו, מספר שהוא מהראשונים שהתמקמו מתחת לגשר.

 

"אני מבין את השוטרים. כל המקום הזה הוא תחנת סמים אחת גדולה. גם אני משתמש. השאלה היא לאן נלך? עד לפני שנה גרנו בתוך חור בקיר שהיה בתוך הגשר של האוטובוסים של התחנה המרכזית. העירייה סגרה את החור באבנים ועכשיו אנחנו כאן. עכשיו הם אומרים שזה שטח פרטי. לאן נלך?", הוא אומר.

 

את דרי הרחוב מתחת לגשר אפשר לחלק לשלוש קבוצות עיקריות: הומלסים מבוגרים, זונות, וצעירים שנראים "נורמטיביים". אחד הבחורים הצעירים, עם מבטא רוסי קל, חי מתחת לגשר כבר כמה שבועות.

 

"הקמתי מחסה מאולתר נגד הגשם, ובפשיטה המשטרתית שהייתה לא מזמן הרסו לי אותו". עכשיו הוא מסתובב עם אוהל ביד. "לפחות לא קרעו לי את האוהל כי אז יהיה לי לא נעים בכלל. בלילה אני אקים אותו שוב מתחת גשר נגד הגשם. החיים קשים".

 

תגובת המשטרה והעירייה

ממרחב יפתח נמסר: "המשטרה פועלת נגד הסמים באזור זה, כמו גם באזורים אחרים. פעילות המשטרה כוללת הפעלת סוכנים, בלשים ובנוסף פעילות גלויה שנועדה לעצור את סוחרי הסמים ולהגביר את תחושת הביטחון של התושבים. בידוק העוברים במקום נדרש הן מסיבות של מניעת עבירות פליליות והן מסיבות של מניעת פח"ע".

 

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "בניגוד לנטען, עיריית תל אביב-יפו לא מתנכלת לשוהים במקום ופקחי העירייה לא ביקרו במקום בחודש האחרון. עם זאת, היחידה העירונית לדרי רחוב מקיימת באזור סיורי שטח של עובדים סוציאליים בלילות ובימים ומציעה הלנה בגגון, כולל מקלחת ואוכל חם. למי שמסרב להתפנות לגגון מחולקים שתייה חמה, שמיכות וביגוד חם. בנוסף, צוותי אגף שיפור פני העיר פועלים באתר מדי כמה שבועות לצורך ניקיון ופינוי פסולת המצטברת במקום, וזאת על מנת לצמצם את המפגע התברואתי במתחם. יצוין כי במקום מתבצעת פעילות לא חוקית של סחר בסמים וזנות, ואין בסמכות העירייה לפעול באופן ישיר נגד התופעה ועל כן יש לפנות למשטרת ישראל."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף קמר
מחוסרי דיור בדרום תל אביב
צילום: אסף קמר
מומלצים