שתף קטע נבחר

קרי נגד מדיניות נתניהו: 'לבנות בשטחים ולהרוס בתי מחבלים? פתרון דמיוני'

מזכיר המדינה מותח ביקורת על הממשלה בראיון מקיף ל"ניו יורקר". הוא אמר כי ישראל עלולה להיות "ישות בלתי ניתנת לניהול", וכי בטח יש "דרך אינטליגנטית יותר לשמר את המדינה היהודית". מקורביו שופכים אור על התסכול כלפי נתניהו, "ששלח את מולכו לחנוק כל הסכם אפשרי". כמו כן חשף קרי כי "אסד כתב הצעה להסכם שלום" אך נתניהו השיב: "לא יכול"

 

פגישת נתניהו-קרי בברלין לפני כחודשיים (צילום: לע"מ) (צילום: לע
פגישת נתניהו-קרי בברלין לפני כחודשיים(צילום: לע"מ)

"אתם תהיו מצודה אחת גדולה? זו לא דרך לחיות". הביקורת הזו, שכבר אינה מרומזת, מוטחת בממשלת ישראל ובראש הממשלה בנימין נתניהו על ידי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בראיון מקיף ל"ניו יורקר", ראיון שמתמקד במדיניות החוץ שלו במזרח התיכון. קרי מאמין שישראל, לצד השטחים, נמצאת בדרך להיות מדינה אחת "שתהיה ישות שבלתי אפשרי לנהל אותה".

 

מזכיר המדינה האמריקני מודאג במיוחד מכך שהרשות הפלסטינית תקרוס. במקרה כזה, 30 אלף שוטרים פלסטיניים יהפכו להיות מחוסרי עבודה, והכאוס עלול להוביל לעימותים אלימים עוד יותר עם ישראל: "אני מבין את הרקע לסכסוך. אם זה היה קל, זה היה מסתיים מזמן. אבל אני מאמין שיש דרך קדימה, שיש פתרון. זה יהיה טוב לישראל, זה יהיה מעולה לפלסטינים, זה יהיה מעולה לאזור. אנשים ירוויחו כל כך הרבה כסף. כל כך הרבה מקומות עבודה ייווצרו. יכול להיות שלום. אתם תהיו חזקים יותר".

 

קרי מבהיר כי "האלטרנטיבה היא לא לעשות כלום ואז דברים יילכו ויחריפו. יהיה יותר חיזבאללה, יהיו יותר טילים, וכולם יהיו מכוונים לכיוון אחד. ומה יקרה אז? אתם תהיו מצודה אחת גדולה? זו לא דרך לחיות. יש דרך הרבה יותר אינטליגנטית ואסטרטגית לשמר את המדינה היהודית ולהיות האור לגויים שכולם חזו כשישראל נוסדה".

 

בתשובה לשאלה אם הוא יכול לדמיין את קִצהּ של מדינת ישראל, ענה קרי בשלילה: "אני לא חושב שזה יכול לקרות. השאלה היא איך היא תיראה. האם היא תהיה דמוקרטיה? האם היא תהיה מדינה יהודית? או שהיא תהיה מדינה אחת לשתי מערכות שונות, או שיהיה טיפול דרקוני בפלסטינים, כי לתת להם לבחור יוביל לכך שהמדינה היהודית תדולל מתוכן? אני לא יודע. אין לי תשובה. הבעיה היא שגם להם אין, לאנשים שאמורים לספק את התשובות. זה לא תשובה פשוט להמשיך לבנות בגדה המערבית ולהרוס את הבתים של האנשים שאתה רוצה לעשות איתם שלום, ולדמיין שזו תשובה".

שיחה צפופה גם עם אבו מאזן וסאיב עריקאת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שיחה צפופה גם עם אבו מאזן וסאיב עריקאת(צילום: EPA)

את מה שקרי אינו אומר משלימים מקורביו שלא לציטוט. הביצועים של נתניהו בעיני מקורביו של קרי אינם סטייה, כי מרבית השרים שלו מתנגדים בפומבי לפתרון שתי המדינות. נתניהו בעיניהם הוא קצר רואי, לא ראוי לאמון, חסר נימוס כלפי הנשיא באופן שגרתי, ומתמקד רק בטקטיקה של פתרונות מדיניים לטווח קצר כדי לא לאבד את הבוחרים הימניים שלו. על פי המקורבים, השגריר רון דרמר ארגן בסודיות יחד עם ג'ון ביינר את הנאום של נתניהו בקונגרס מבלי להתריע בפני הבית הלבן, והשגריר באו"ם דני דנון האשים את חוסר המנהיגות של אובמה כסיבה לתוקפנות של טורקיה ואיראן.

 

במהלך שיחות הגרעין "התסכול מהישראלים הרקיע שחקים", אמר בכיר אמריקני, ותיאר את האווירה בבית הלבן ובמחלקת המדינה האמריקניים מתוסכלת. גם מהפלסטינים, חידד, אבל "אבל אין להם שום כוח בדינמיקה הזו. לישראלים יש את כל הקלפים". כמו כן כועסים מקורבי קרי על נתניהו בעקבות הבנייה בגדה המערבית והדרך שבה הוא מפעיל את עורך דינו ואיש סודו יצחק מולכו, לחנוק אפילו את המגעים חסרי החשיבות ביותר. השליח המיוחד של קרי לשיחות, פרנק לוונסטין, אמר: "קרי יתעקש עם הישראלים והפלסטינים עד לסיום תפקידו", אבל הוסיף ש"החלון לפתרון של שתי מדינות הולך ונסגר, אבל אף אחד מאיתנו שעבד על זה לא יצטער על כך שניסינו להציל את זה".

 

"אסד גיבש הסכם. נתניהו אמר שהוא 'לא יכול'"

ב-2010, לפני האביב הערבי, קרי נפגש עם נשיא סוריה בשאר אסד כמה פעמים בדמשק, לפי בקשתו של אובמה. הממשל האמריקני רצה לראות איזה הסכם סורי-ישראלי יצליח קרי לרקום. על פי מזכיר המדינה האמריקני, אסד אמר לו שכדי לעשות שלום עם ישראל, הוא חייב לקבל את רמת הגולן. כדי שנושא זה בכלל יעלה על הפרק, קרי השיב, סוריה צריכה להפסיק כל תנועת כלי נשק דרך סוריה לחיזבאללה שבלבנון ולחמאס שבעזה.

 

"בגדול שלחנו לו מסר תקיף מאוד של 'כדאי לך לעשות את זה, אחרת...'", אמר קרי. "אבל גם התדיינתי איתו, כי הוא רצה לדבר על נושא אחר – יחסים עתידיים עם ישראל. אני לא חושב שאי פעם דיברתי על כך בפומבי, אבל הוא היה מוכן לעשות עסקה עם ישראל. וההוכחה לכך היא מכתב שעדיין יש לי, שהוא כתב וחתם עליו, ובו הצעה שבה הוא מוכן להכיר בישראל, להקים בה שגרירות, לעשות שלום, להתמודד עם סוגיית הגולן, ועוד". נציג מהממשלה הסורית הכחיש כי אסד אי פעם כתב מכתב שכזה, וגם הכחיש שאסד נקט כל פעולה אלימה נגד עמו ב-2011.

 

על פי מזכיר המדינה האמריקני, כשנתניהו גילה על אודות השיחות הוא היה מהוסס. "ביבי הגיע לוושינגטון, ואחד הדברים הראשונים שיצאו לו מהפה בחדר הסגלגל היה 'אני לא יכול לעשות את זה. אני לא הולך לעשות את זה – אני פשוט לא יכול'".

 

כמו כן הביע אסד באוזני קרי שהבידוד הכלכלי של סוריה, יחד עם נתוני האבטלה הגבוהים, מגיע לרמה קשה שעשויה להפיל את המשטר לידי התקוממות פונדמנטליסטית. סוריה פנתה לקרי בבקשה לסיוע כלכלי, לרבות הקמת צינור לעיראק וסיוע לצורכי טכנולוגיה ובריאות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי
צילום: AP
מומלצים