שתף קטע נבחר

סילבן שלום פורש מהחיים הפוליטיים, המשטרה פותחת בבדיקת העדויות נגדו

השר שלום הודיע: "קצתי בדרך הייסורים שאני עובר ונאלץ להעביר את משפחתי. בנסיבות אלה החלטתי לפרוש מתפקידי כשר וכחבר כנסת". למרות ההודעה, החליט הערב היועץ המשפטי לממשלה לבדוק את העדויות נגד השר. את הבדיקה תבצע המשטרה בשיתוף הפרקליטות

 

השר שלום, בעת כניסתו למשרד הפנים בתחילת השנה (צילום: עידו ארז ) (צילום: עידו ארז )
השר שלום, בעת כניסתו למשרד הפנים בתחילת השנה(צילום: עידו ארז )

שר הפנים סילבן שלום פורש מהחיים הפוליטיים. כך אישרו הערב (יום א') מקורביו. ההחלטה התקבלה בסופו של יום שבו הוא נעדר מישיבת הממשלה ולאחר סוף שבוע שבו פורסמו שורת עדויות על הטרדות מיניות לכאורה מצדו. למרות הפרישה, הודיע הערב היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על פתיחת בדיקת העדויות נגדו.

 

בעקבות הפרסומים השונים הנוגעים לשר שלום, התקיימה הערב פגישה בהשתתפות פרקליט המדינה, ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל ואנשי צוותם. בהתייעצות סקר ראש האגף לחקירות ומודיעין את דרכי הפעולה האפשריות לבירור הדברים. 

 

בתום הדיון שנערך בלשכתו של וינשטיין החליט היועץ המשפטי לממשלה, על פי המלצת פרקליט המדינה, להנחות את המשטרה לחדש את הבדיקה שקוימה בזמנו של הטענות והמידעים שפורסמו בנוגע לשר שלום. פרקליטות מחוז תל אביב תלווה את מהלכי הבדיקה.

 

מוקדם יותר הודיע השר שלום על פרישתו: "במשך כעשרים ושלוש שנים אני משרת במסירות ואמונה את הציבור כח"כ וכשר במשרדים שונים, זאת מתוך תחושת שליחות ורצון לקדם מטרות חברתיות וציבוריות חשובות ביותר", אמר השר בהודעתו הערב. "בשבוע החולף קצתי בדרך הייסורים שאני עובר ונאלץ להעביר שוב את ילדיי, את אשתי ואת אמי המבוגרת. משפחתי תומכת בי באופן מלא, אך אך אין כל הצדקה למחיר הנדרש ממנה. בנסיבות אלו החלטתי לפרוש מתפקידי כשר וכחבר כנסת".

 

מאבטח: השר בילה עם נשים בשירותי בתי קפה

אחד ממאבטחיו של השר שלום סיפר בערוץ 10 על מפגשים מיניים של השר עם נשים בחדרי שירותים של בית קפה ומסעדה בתל אביב, אחת מהן עבדה איתו: "עבדתי עם השר סילבן שום תקופה קצרה. באחת הפעמים שעבדתי איתו קיבלתי הודעה שיש שינוי בלו"ז ואנחנו צריכים לרדת מיד לקפה דובנוב. הגענו לקפה דובנוב, אני מגיע לקפה, אני מזהה בחורה שעובדת במשרד, יושבת באחד השולחנות. השר ניגש התיישב מולה".

 

כעבור כמה דקות, סיפר המאבטח, האישה קמה מהשולחן והלכה לכיוון השירותים. "דקה לאחר מכן גם השר נעמד והלך לכיוון השירותים. לאחר שהשר נכנס לאחד מהתאים סרקתי את כל תאי השירותים גם של הנשים וגם של הגברים ולא היה ספק שהם נמצאים באותו התא והרעשים גם לא השאירו כל ספק מה מתרחש שם. אחרי בערך רבע שעה, עשרים דקות, אותה עובדת יצאה מתא השירותים. לאחר מכן גם השר יצא, הם חזרו לאותו השולחן וכמה דקות - אולי שלוש, ארבע, חמש דקות אחר כך - הפגישה הסתיימה וכל אחד חזר למשרד".

 

לדבריו, אירוע דומה התרחש ביום הראשון לעבודתו עם השר. "סילבן נפגש עם חברים שלו במסעדת 'קנטינה'. כעבור איזה חצי שעה, שעה, לאחר שהגענו סילבן הלך לשירותים. כמצופה ממני ירדתי אחריו, ראיתי לאיזה תא שירותים הוא נכנס ולפתע זיהיתי בחורה עומדת בצד. ברגע שהתרחקתי מעט, היא נכנסה לאותו תא השירותים שהשר נכנס אליו. על מנת לוודא שאני לא מדמיין ושאני באמת מאבטח שר בזמן שהוא מבלה עם בחורה בתא שירותים, בדקתי את כל תאי השירותים וכולם היו ריקים מלבד התא שלו. ושוב, לא היה ספק מה קורה בתא. ניתן היה פשוט לשמוע את זה. חשוב רק לציין שאת הבחורה הספציפית הזו אני לא מזהה כבחורה שעבדה במשרד".

 

המאבטח סיפר שבסיבוב הקודם של הפרשה יצר קשר עם להב 433 ובחקירה סיפר את כל מה שהוא יודע, "לא היה נראה שיש איזשהו מאמץ מיוחד לבוא ולנסות ולמצוא את הבחורה האמיתית. פשוט הביאו לי כמה תמונות, זו לא הייתה הבחורה הזו, אוקיי, פה זה נגמר. למחרת שמעתי על זה שהחקירה נגמרה ופה כל זה הסתיים והנה אנחנו עכשיו אחרי שנה וחצי". 

 

ר' סיפרה על הטרדה

לקראת החלטת וינשטיין שהורה על פתיחת חקירה משטרתית נגד השר שלום, הביעה הבוקר ר' בראיון לתוכנית "הכול דיבורים" ברשת ב' עם עדי מאירי ובני טייטלבוים את אכזבתה לנוכח טיפול הרשויות במקרים דומים: "אני רואה איך הפרטים שהמתלוננות מספרות מרוחים על דפי העיתונים". שלום שקל לפרוש כבר אחרי שפורסמו הפרשיות בפעם הקודמת, והתלבט ארוכות.

 

השר שלום נעדר הבוקר מישיבת הממשלה השבועית. במהלך הראיון סיפרה ר' כי ההטרדה שהיא מייחסת לשר שלום אירעה לפני כשלוש שנים. לדבריה, "הגעתי אליו במסגרת פגישת עבודה שנקבעה מראש. הפגישה עסקה בכל מיני נושאים ובמהלכה כמובן שגלשנו לשיחות קצת יותר חבריות, קצת בעניינים שונים, ואז באיזשהו שלב סילבן התחיל להגיד לי שהוא בעצם כבר שנים חושב עליי ויש לו מחשבות אינטימיות לגביי ושהוא היה רוצה להיפגש איתי מחוץ לשעות העבודה". 

 

וינשטיין. סגר ב-2014 את התיק נגד שלום בגלל התיישנות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
וינשטיין. סגר ב-2014 את התיק נגד שלום בגלל התיישנות(צילום: מוטי קמחי)
 

במהלך הסוף השבוע הצטברו עוד עדויות נגד השר שלום. בערוץ 10 נחשף בליל שישי כי אישה שעבדה בלשכתו של שלום לפני שלוש שנים סיפרה למקורביה שהיא שוקלת להגיש תלונה נגד השר בעקבות הפרסומים בימים האחרונים. האישה סיפרה על שני מקרים, שבה שלום הטריד אותה לטענתה מינית. אחד המקרים אירע לפני כשלוש שנים כשבמסגרת עבודה בלשכתו, השר סגר אחריה את הדלת, תפס אותה בכוח, הצמיד אותה לקיר וניסה לנשק אותה, אך היא הצליחה להדוף אותו. היא סיפרה על כך לחברה וסירבה להתלונן.

 

עיתונאית גלי צה"ל הדס שטייף סיפרה על עדויות נוספות של שתי נשים שפגשו את שלום לפני ארבע ושש שנים. לדבריה אחת מהן, היא ישבה עמו בלשכתו בתל אביב. "פתאום הרגשתי את היד שלו עליי. באותו רגע ראיתי את החושך בעיניים", היא מספרת. "הזזתי לו את היד ועשיתי את עצמי לא מתייחסת. פתאום הפה שלו היה על הפה שלי. פתחתי את הדלת ונתתי ריצת אמוק. הוא יצא אחריי, אבל רק רציתי לברוח", מספרת האישה שטוענת כי היו שני אירועים נוספים, שבאחד מהם שלום נישק אותה בפה והיא דחפה אותו ממנה.

 

בערוץ 2 נחשפה אמש עדות נוספת של אישה שטוענת כי שלום הטריד אותה. לפי הדיווח, מדובר במקרה שהתרחש לפני ארבע שנים בלשכתו של השר שלום. "עד היום לא הרגשתי שום צורך לשתף ב'חוויה' שלי עם סילבן שלום, אבל כששמעתי בימים האחרונים את כל תיאורי הנשים שעברו הטרדות מיניות לכאורה על ידו, הבנתי שמדובר בדפוס פעולה, בשיטה שחוזרת על עצמה", סיפרה האישה.

 

"הגעתי ללשכת השר בנסיבות מקצועיות, לדיון שהוקצבה לו שעה בלו"ז. לקראת סוף המפגש שינה שלום את הנושא והחל לספר לי איך ברגע הראשון שראה אותי הוא התאהב, איך תמיד 'עשיתי לו את זה', כמה הוא רוצה להרגיש קרוב אליי, וגם הציע שפגישתנו הבאה תתקיים לא במקום העבודה", היא הוסיפה.

 

במאי 2014 הודיע וינשטיין על סגירת התיק נגד שלום בעקבות תלונה של פקידה שעבדה תחתיו על כך שהשר הטריד אותה מינית לפני 15 שנה. חוות דעת של הפרקליטות הייתה גם כן לסגור את התיק. על סיפורה חלה התיישנות, אך אנשי היחידה הארצית לחקירות הונאה קיבלו מידע שלפיו יש לכאורה נשים נוספות שאולי הוטרדו מינית על ידו.

 

עם זאת, הפרשה נסגרה והיועץ וינשטיין הבהיר כי פרקליטות המדינה הניחה בפניו חוות דעת - העולה בקנה אחד עם המלצת משטרת ישראל - ולפיה, "בנסיבות אלה, נוכח מאמצי הבדיקה שנעשו וחוסר היכולת המעשית להביא לקידומה, הבדיקה מוצתה". בסביבתו של השר שלום מסרו בתגובה לעדויות שפורסמו נגדו: "מדובר במחזור של סיפורים שנבדקו ונסגרו על-ידי היועמ"ש, המדינה והמשטרה".

 

יו"ר נעמת, גליה וולוך, בירכה על החלטתו של השר שלום לפרוש ואמרה: "מסתמן כי הולכת ונוצרת נורמה ציבורית חדשה שאנשי ציבור אשר מרחפת מעל ראשם עננה של חדשות בדבר התנהגות שאינה ראויה כלפי נשים מבינים כי לא יוכלו להמשיך ולכהן. הנורמה החדשה הזו היא פועל יוצא מאי נכונותן של הנשים להמשיך ולשתוק, להמשיך ולהסתתר ועל כן הן ראיות לכל שבח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
סילבן שלום
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים