שתף קטע נבחר

"זו אפליה מתקנת": מאות חרדים ישולבו בשירות המדינה

150 חרדים בשלב הראשון, ועוד מאות עד שנת 2020: זו תוכנית הממשלה שאושרה היום, ועיקרה - שילוב חרדים וחרדיות בשירות המדינה, תוך יישום המלצות שיקלו על התהליך. בין היתר: הכנסת "צוערים" לעבודה לפני שלב המכרז, והקמת עתודה למצטיינים במגזר. אריה דרעי: "יקבלו העדפה מתקנת במכרזים של שירות המדינה"

החרדים ישולבו בשירות המדינה: הממשלה אישרה היום (א') את הצעתו של השר לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה, אריה דרעי (ש"ס), לשילוב האוכלוסייה החרדית בשירות המדינה. לראשונה ייושמו שורה של צעדים שמטרתם להגביר את הייצוג של האוכלוסייה החרדית שם, תוך הפניית מצטיינים מהמגזר.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

בשלב הראשון יוביל יישום ההמלצות לשילובם של למעלה מ-150 עובדים ועובדות אקדמאים מידי שנה, כבר בשנים הקרובות. ההמלצה המרכזית היא להקמת מסלולי חשיפה, שבהם יתקבלו המועמדים למשרה התחלתית למשך תקופה קצובה, ואחר כך יוכלו להתמודד במכרזים פנימיים בשירות המדינה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

על המסלולים העתידיים: עתודת מצטיינים ומצטיינות לשירות המדינה מקרב האוכלוסייה החרדית. כמו כן, בשיתוף עם שר הבריאות, יעקב ליצמן ("יהדות התורה"), פותחו מספר אפיקים לשילוב האוכלוסייה החרדית במערכת הבריאות הממשלתית, בהתאם למקצועות האקדמיים הנלמדים בקרב המגזר החרדי - ולמקצועות המצויים במחסור בשירות המדינה.

 

"נדחים על הסף עוד בשלב הגשת קורות החיים"

על מסלולי החשיפה המתגבשים: יצירת תוכנית למצטיינים מקרב אקדמאים ואקדמאיות באוכלוסייה החרדית,

שיקבלו "מסלול ירוק" לכניסה לצמתי מפתח בשירות המדינה, ויזכו בליווי צמוד של מעטפת מיון והכשרה ברמה גבוהה. המטרה היא שמצטיינים אלה יתקדמו למשרות ניהוליות ומקצועיות משמעותיות בשירות המדינה.

 

עוד מתגבש מאגר של סטודנטים וסטודנטיות מן המגזר, שישתלבו בעבודה בשירות המדינה, ולאחר תקופת לימודיהם יוכלו להתמודד במכרז פנימי. וכן הקמת מסלולים במערכת הבריאות הממשלתית, לרבות שילובם של עובדי מעבדות רפואיות ומקצועות טכניים מקרב האוכלוסייה החרדית.

 

לצורך מעקב אחר יישום החלטת הממשלה, תוקם ועדת היגוי בראשות נציב שירות המדינה, משה דיין, אשר תבחן את מידת ההצלחה בהגברת שילוב האוכלוסייה החרדית בשירות המדינה. השר דרעי כינה את ההחלטה "אפליה מתקנת", ואמר כי בפני הממשלה הונחה "תוכנית ראשונה מסוגה, שבה הממשלה פותחת את הדלת בפני החרדים ומשבצת אותם במקומות עבודה בשירות הציבורי".

 

הוא טען כי "מספרם של החרדים בשירות המדינה אפסי, ואת זאת אנחנו מתכוונים לשנות. זה מעין אפליה מתקנת. עשרות שנים אני שומע תלונות מצד החרדים שאינם מצליחים להתקבל לעבודות במגזר הציבורי. למרות שירותם בצבא, תארים אקדמיים כאלה ואחרים - הם נדחים על הסף מסיבות שונות עוד בשלב הגשת קורות החיים".

 

קורס צוערים לחרדים

דרעי מדבר על "מאות משרות עד שנת 2020, כשהחרדים ילמדו במסלולי לימודים שונים, מעין קורס צוערים לחרדים,

ויקבלו העדפה מתקנת במכרזים של שירות המדינה". לדבריו, "לתוכנית הזאת יש מסר חד וברור: המדינה רוצה לשלב יותר ויותר חרדים בשירות המדינה, ומכאן יוצא היום מסר למגזר הפרטי - שלבו גם אתם חרדים בעבודות. אין לי ספק שתרוויחו, הציבור החרדי ירוויח, והמדינה כולה תיהנה מכך".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינה את ההחלטה "צעד חשוב" בכיוון השתלבותם של החרדים בשוק העבודה. במשרד ראש הממשלה ציינו כי "תתקיים חשיפה מוגברת של אפשרויות תעסוקה בשירות המדינה לציבור החרדי. בין היתר יוגבר הפרסום של משרות בכלי התקשורת החרדים, תותאם מערכת הגיוס המקוונת למנועי החיפוש הנפוצים בקרב האוכלוסייה החרדית, וכן ייבדקו מבחני ההתאמה ומיון כך שיאפשרו שוויון הזדמנויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"מסר למגזר הפרטי: שלבו חרדים בעבודה"
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים