שתף קטע נבחר

רץ ברשת: נובי גוד - לא לרוסים בלבד

יוזמה של צעירים יוצאי ברית המועצות לשעבר, שהחליטו להרים את הכפפה ולהכיר לציבור הישראלי את המסורת שהביאו משם, תופסת תאוצה ברשת. לקראת חגיגות השנה האזרחית החדשה הם קוראים לישראלים דוברי רוסית לפתוח את דלתות ביתם ולארח דוברי עברית, בחג ה"נובי גוד". צפו בראיון של אחת מיוזמי "נובי גוד ישראלי" באולפן ynet

מה אתם באמת יודעים על הגרסה ה"סובייטית" לחגיגות השנה החדשה, או במילים אחרות נובי גוד? את נובי גוד חוגגים יוצאי ברית המועצות עוד מהתקופה הסובייטית וכבר 25 שנים ממשיכים לחגוג אותו גם בארץ - כפי שהסבירה אלקס ריף, מיוזמי "נובי גוד ישראלי" בראיון באולפן ynet. יוזמי "נובי גוד ישראלי", שגם פתחו לשם כך אתר, קוראים לישראלים דוברי רוסית לארח בביתם ישראלים שלא מכירים את החג, על מנת להסיר סטיגמות. "אנחנו חושבים שדרך החג אנחנו יכולים לפתוח פתח לכל התרבות של יוצאי ברית המועצות, לסיפור שלהם, להיסטוריה שלהם", אמרה ריף בראיון.

 

מגיש: אטילה שומפלבי, תחקיר והפקה: זהבית שאשא והדר ספורמס

 

"נובי גוד ישראלי" היא יוזמה כדי לקרב את הישראלים למסורת והתרבות של יוצאי ברית המועצות וגם להנגיש ולהנכיח את החג החילוני והתרבות הרוסית בארץ. "בעצם מה שאנחנו עושים זה שני דברים – אנחנו מסבירים מהו החג הזה באמת, יש לנו אתר אינטרנט צבעוני שמסביר את המסורות, ההיסטוריה של החג הזה. ודבר שני – אנחנו קוראים ליוצאי ברית המועצות לארח דוברי עברית בחג", מסבירה ריף ומוסיפה "המטרה היא שיראו אותנו באמת, אנחנו לא שקופים. בואו תכירו אותנו, תשאלו: האם הייתה לכם יהדות בבית? איפה ההורים גדלו? אלה דברים שלא מדברים עליהם. דרך החג הזה שהוא מאוד שמח וחיובי, יש פתח להכיר את האנשים האלה, גם מתוך התרבות שהם עדיין חוגגים".

 

קצת על נובי גוד: חשוב להדגיש שזהו חג חילוני ואין לו קשר לסילבסטר. זה היה החג היחיד שחגגו בתקופה של רוסיה הקומוניסטית שלא היה לו אופי מפלגתי

סובייטי, אלא על טהרת המשפחתיות ואנשים יכלו להשתחרר מעיסוקיהם ולחגוג ולהנות. בארץ הוא נחגג כך: מרימים כוס שלוש פעמים - פעם אחת בשעה 23:00 שהיא בעצם השעה 00:00 לפי שעון רוסיה, פעם אחת בשעה 00:00 לשנה שתהיה ויש גם כאלה שמרימים ב-00:00 לעיר ממנה היגרו. לגרסת הסנטה קלאוס או אליהו הנביא שלהם קוראים דֵד מַרוֹז או בתרגום לעברית - סבא כפור ובשעה 00:00 מברכים בברכת "סְנוֹבִים גוֹדוֹם"- שנה טובה!

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: facebook.com/NoviGodIsraeli
לא סילבסטר - נובי גוד!
צילום: facebook.com/NoviGodIsraeli
מומלצים